תיק המניות בנובמבר 2010

מתחילת השנה ה DIA עלה ב-7.8%, ה SPY עלה ב-7.7%, ההאנג-סנג עלה ב-8.1%. התיק שלי עלה ב-33.2%.

התיק הממונף שלי עלה בכ-10%, כך שאם הייתי מחשיב את המינוף שלקחתי, התשואה שלי הייתה יותר גבוהה.

דוחות ודיווחים

אסיה סטנדרט (סימול 129) הפציצה שוב עם דוח מרשים מאוד. אני שמח שלא מכרתי את המניה לפני מספר חודשים כשהיא נסחרה בשמונים ומשהו סנט. המנכ"ל ממשיך לעצבן אותי עם הדוחות המינימליים שאינם כוללים הסברים מפורטים על מצב החברה, אבל לפחות בינתיים, המספרים מדברים בעד עצמם. תוך חצי שנה ההון העצמי של החברה עלה ב-20%. ההון העצמי עומד על כ-8$ למניה – לעומת מחירה הנוכחי של המניה של כ-1.4$. פשוט מגוחך. שווי השוק של החברה עומד על 1.8 מליארד דולר, כאשר רק מריבית ודיבידנדים הם מקבלים בערך משהו כמו 200 מליון דולר בשנה. כלומר רק החטיבה הפיננסית שלהם צריכה להיות שווה 2.5 מיליארד דולר. לפני שבכלל התחלנו לחשב את הערך של המלונות והנדל"ן בהם החברה מחזיקה.

דקה (סימול 997) ממשיכה להפסיד. החדשות הטובות הן שהחברה מדווחת על שיפור ניכר במספר ההזמנות. אני עדיין מאמין שהחברה תצליח לחזור לרווחיות שלה מלפני המשבר, ואם זה אכן יקרה, אז המחיר שלה היום באמת זול.

אי-בון (סימול 599) דיווחה על ירידה של כ-50% ברווחים (!). ציפיתי לדוח חלש כי הניסיון בחברה הזאת מלמד שהרווחים שלה מאוד תנודתיים, אבל לא ציפיתי לירידה שכזאת. המניה הגיבה לדוח בירידה חדה. חשבתי בחודשים האחרונים למכור את המניה, ואני עדיין מתלבט.  מצד אחד המצב בסין יותר ויותר מדאיג אותי. מצד שני, התחום הזה של מטבחים, מקלחות ובתי-שימוש יוקרתיים של מותגים מאירופה הוא תחום שלדעתי ימשיך לצמוח יפה בהונג-קונג ובסין. ככה שאני עדיין מתלבט. בכל מקרה זאת לא השקעה גדולה אצלי.

וולס פארגו (סימול WFC) כנראה תתחיל לחלק דיבידנדים בתחילת השנה הבאה. אלו חדשות טובות מאוד והן כנראה הסיבה לכך שהמניה עלתה קצת ביומיים האחרונים למרות שהשוק ירד. הנה שתי כתבות בעניין:

http://www.thestreet.com/story/10932709/1/wells-fargo-dividend-may-hit-in-1q-analyst.html

http://www.bloomberg.com/news/2010-11-18/fed-requires-capital-plans-as-banks-seek-dividend-increases.html

סאונדוויל (סימול 878) יצאה החודש עם שתי הודעות לעיתונות. הראשונה היא שהיא סיימה את המכירה של הנכס ברחוב Sun Wai (אני לא בטוח שככה כותבים את השם באנגלית – אבל מדובר בנכס שבקאולון שהחברה מכרה בתחילת השנה). הם יקבלו 325 מליון דולר הונג-קונגי עד סוף השנה.

ההודעה השנייה הרבה יותר משמעותית ומגיעה ישר מהתנור היום בבוקר (אולי בגלל זה המניה ממשיכה לעלות היום). הם השתלטו על שני נכסים נוספים – רחוב Sharp מספרים 11 ו 13 ורחוב Matheson מספרים 1 ו 1A- הנכסים כמעט וצמודים כאשר אחד מהם נמצא ממש מול טיים-סקוור (אם כי לא ליד סאונדוויל פלאזה אלא בצד השני). הנכסים ממוקמים קרוב לכניסה האחורית לטיים-סקוור ולא מול הכניסה הראשית (כמו הפלאזה), אבל עדיין מדובר במיקום מעולה, ואני די בטוח שהנכסים עלו לחברה די ביוקר. סאונדוויל מתכננת להרוס את שני המבנים ולבנות במקום שני בניינים מסחריים חדשים עם שטח רצפה של 48,000 רגלים מרובעות. שתי הקומות הראשונות ישמשו לחנויות ולמעלה יהיו משרדים בסגנון גינזה. לדעתי הם יצליחו לקבל שם דמי שכירות שנתיים בסך של לפחות 40 מליון דולר.

מעניין כמה מהקוראים מצליח לעקוב אחרי כל השתלשלות האירועים בסאונדוויל. בשנים האחרונות החברה צמחה בצורה ממש מרשימה. רק בשנה האחרונה הם השתלטו על 4 נכסים לפחות – בקאולון (sun wai street – נכס שנמכר), ברחוב אלקטריק – יפותח כנראה לבית-מלון, ברחוב סקול – כנראה יימכר או יפותח לבית מגורים והאחרון זה שדיווחתי עליו למעלה – יפותח לנכס מסחרי ויוחזק ע"י החברה לטווח ארוך.

פעילות בתיק

מכרתי חלק מהמניות של בוולס-פארגו (סימול WFC) תמורת 26.88$ וקניתי את האופציה WFC.WS על המניה במחיר ממוצע של 8.46$. כמו כן הגדלתי את המינוף שלי בשביל לקנות עוד אופציות. אני מתכנן למכור עוד מניות של WFC כשהן תעלנה קצת על מנת להוריד את המינוף שלי אל מתחת ל-20% מההון.

אני רוצה להזכיר לקוראים שהבלוג הזה מיועד לתעד את ביצועי ההשקעות שלי, ולחלוק מניסיוני כמו גם מהטעויות שלי. אני לא ממליץ על אף אחת מהמניות המוזכרות כאן. כמו כן, אני עלול למכור (או לקנות) מניות זמן קצר לאחר שקניתי (או מכרתי) אותן, וזאת מבלי לדווח על כך כאן.

חודש שעבריי      ייחודש הבא

פורסם בקטגוריה מניות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

70 תגובות בנושא תיק המניות בנובמבר 2010

 1. מאת עדו מרוז‏:

  אני פשוט חושב ששתי המניות בהן אני מחזיק זולות ביחס לרווח העתידי שלהן.
  כתבתי על חברות הרדיו הרבה מאוד בשנה האחרונה, אז אתה יכול לעשות חיפוש בבלוג.

  הנה שלושת הפוסטים הראשונים שלי בעניין – על ETM, על רדיו-ואן
  ועל סאלם

 2. מאת Corado‏:

  תודה.
  יצא לך לבדוק במקרה את SIRI?

 3. מאת עדו מרוז‏:

  רק העפתי מבט. החברה מפסידה כסף כבר 15 שנים, האם צריך להסתכל מעבר לזה?

 4. מאת Corado‏:

  יש משהו במה שאתה אומר, אבל לדעתי, כן, צריך להסתכל יותר וזה במבט חטוף וחצי…
  הם עברו לריווחיות פעם ראשונה ב 15 השנים האחרונות. עדיין לא מספיק לפצות על החוב הענק והמעיק שיש להם, אבל זו התחלה טובה. אני אלמד את הנושא טוב יותר. פשוט רציתי לשמוע מה אתה מוצא בתחום הזה.

  תודה
  CORADO

 5. מאת עדו מרוז‏:

  אני לא מוצא שום עניין בתחום הזה של הרדיו, אלא עניין בחברות ספציפיות שנסחרות בזול (ו SIRI היא לא אחת מהן).

 6. מאת טדי‏:

  משפט של סבא שלי שאהבתי: חברה שהפסידה כסף 20 שנה, זו חברה שעבדה 20 שנה.
  SIRI נסחרת במכפיל מכירות של 2 יחסית לחברה שמפסידה כספים, זה יקר, מכפיל תזרים של 100, לפני שקוראים את הדוחות, היא יקרה.

 7. מאת ברק‏:

  למישהו יש מושג מדוע CMLS ירדה אתמול ב – 10%?

 8. מאת עמיחי‏:

  ברק :

  למישהו יש מושג מדוע CMLS ירדה אתמול ב – 10%?

  Very high short ratio 🙁
  http://finance.yahoo.com/q/ks?s=CMLS+Key+Statistics

 9. מאת אסף נ‏:

  היי עמיחי,

  אינני חושב שזה קשור ליתרות השורט. יתרות השורט על קומולוס היו גבוהות מאז שאני זוכר אותה. גם על STC יש יתרות שורט גבוהות.

  כמובן שככל שיתרות השורט גבוהות יותר, הסיכוי לטיסה למעלה (שורט סקוויז) הרבה יותר גדול.

  מה שאתה אומר נכון אך ורק אם אתה יודע שיתרות השורט עלו אתמול בצורה חדה (יש אתר בתשלום שיכול לתת לך את המידע הזה).

 10. מאת אסף נ‏:

  היי עדו,

  אני חושב שאולי SVU תעניין אותך.

  מדובר בחברה של סופרמרקטים בארה"ב, SuperValu. שווי השוק שלהם 1.8 מיליארד, הון 2.8 (לכן מכפיל הון 0.6).

  החברה נושאת בנטל חוב אדיר, בדומה לרדיו. נכון לשנה קודמת יש להם חוב של 7 מליארד דולר. הם מורידים את החוב בצורה דרסטית החל מתחילת המשבר – אפשר לראות לאורך שלוש שנים איך החוב מצטמק ואיך התשלום עליו יורד גם כן.

  החברה בעלת תזרים מפעילות של 1.4 מליארד דולר, בערך שליש עד חצי הולך לשלם את החוב.
  המכירות יורדות בעיקר לאור סגירות של סניפים.
  בסך הכל נראה נחמד.
  החברה מחזירה בערך מיליארד דולר בשנה חוב וגם מחלקת 150 מיליון דולר דיבידנד.
  לפי קצב ההחזר הזה, אפשר לצפות שההחזר על החוב ירד ב 14% בשנה, כך ששנה הבאה הם ירויחו לפחות 60-70 מיליון דולר יותר.
  גם הם כמו הרדיו, מציגים הפסד בגלל מחיקות מוניטין וגם המניה שלהם נחתכה לאחרונה מאוד.

  כבר מתחילת השנה (תחילת מרץ) הם שילמו 600 מיליון דולר מהחוב, מרשים מאוד.
  הם נראים די זולים. אשמח לשמוע דעתך.

 11. מאת אסף נ‏:

  בנוסף – החברה רווחית הכי אחורה שאני יכול לבדוק (מבחינת מזומן) משהו כמו רמי לוי אמריקאי.
  כמוכן, המכירות אמנם ירדו, אבל אהבתי לראות את השיפורים במארג'ינים, שהם (למי שמכיר את העסק של מכירות סופרמרקטים) הדבר החשוב באמת.
  העליה במארג'ינים היא בעקבות סגירת החנויות הפחות טובות. הם מוכרים ב 40 מיליארד בשנה, אז שיפור של 1% במארג'ינים יתן שיפור של 10% ברווח הנקי. מינוף תפעולי מדהים !

 12. מאת עדו מרוז‏:

  אסף, הסתכלתי עליהם בגלל שאד הזכיר אותם בלונג. אבל לא קניתי.
  בגדול אני לא מתלהב מחברות עם חוב גדול. הנטייה הטבעית שלי היא יותר בכיוון של חברון עם מאזן מושלם ומכפיל רווח קטן – כמו סאונדוויל, אסיה סטנדרט, סטיוארט, טאי-פינג וכו'. חברות הרדיו היו יוצאות מן הכלל, וזאת בגלל שהן נסחרו במכפיל רווח ממש נמוך משהו כמו מכפיל 1-3 אם אני זוכר נכון. וגם ראיתי שאין להן בעיה להחזיר את החוב.

  SVU נסחרת במכפיל של 5 – אולי עכשיו קצת פחות, שזה היה מעולה אם הם לא היו כל כך ממונפים. אבל עם המינוף שלהם, אני לא לא כל כך מתלהב. לדעתי יש מקומות יותר טובים לכסף. אבל לא התעמקתי בחברה יותר מדי, פשוט היא לא ממש עברה את הסינון הראשוני שלי.

 13. מאת עמיחי‏:

  אסף תודה על המידע פשוט ראיתי שיש כמות עצומה של מניות בשורט וזה בפירוש יכול לגרום למצב עצבני במניה, באיזה אתר בתשלום ניתן לקבל את המידע המדוייק?

  עדו קראתי את הדוחות של אסיה ומאוד התרשמתי, הרבה זמן לא ראיתי משהו כזה זול וגם יציב פיננסית. מה שכן לא ראיתי פירוט גדול מידי על כל מיני דברים, אני יתחיל לקרוא את הדוחות השנתיים.

 14. מאת אסף נ‏:

  עמיחי – נסה את shortsqueeze.com

  עדו – הרדיו אכן היה במכפילים מצחיקים. הצלחת לתפוס אותם במכפיל 1-3 שהיה מדהים.
  אבל היום, הרדיו יותר באיזור של מכפיל 4 ומעלה, בדקתי את ETM שאני יודע שאתה מחזיק אותה.
  פה יש לך חברה בשווי שוק של 1.8 מליארד עם תזרים חופשי של 700 מליארד (לפי הערכה שמרנית, יכול להיות גם 900). המכפיל על התזרים קטן מ 3 !
  בנוסף, החברה יציבה הרבה יותר – סופרמרקטים זה משהו שתמיד יצטרכו, לא משנה מה יקרה, כי אנשים צריכים לאכול. במיוחד סופרים של דיסקאונט. ע"ע רמי לוי… התנודות במכירות הן לא גדולות. לעומת זאת, ברדיו, יכול להווצר מצב של קפאון בפרסום כמו ב 2008, אפילו לזמן קצר, שעלול להכניס את החברות לפשיטת רגל.

  בסך הכל, לטעמי, המכפילים פה, גם אם אינם משתווים בדיוק לרדיו (לפי מה שאני רואה הם כן ומעבר..) הם מושכים יותר היות והחברה יציבה יותר.

  הפוסט בלונג היה לפני 4 חודשים, אז החברה היתה בשווי שוק של 2.5 מיליארד, היום הם 1.8 מליארד, 25% פחות. זו ירידה של 700 מיליון, שזה בערך "נקודה אחת" במכפיל…

  נתון מעניין נוסף – המנכ"ל התחלף באחד שבא מוול-מארט ועכשיו הוא הפנה את כל משאבי החברה להחזר החוב, לשלוש השנים הקרובות. ככה שיש לך גם הנהלה טובה וגם אופק של מדיניות החברה.

  אולי תסתכל עליה בכל אופן, לפעמים יש גם אהבה ממבט שני 🙂
  יותר מאשמח לשמוע את דעתך.

 15. מאת נדב‏:

  אסף שלום,

  החברה היא ממש לא "רמי לוי" של ארה"ב, יותר משהו בסגנון של AM-PM , היא בעצם תאגיד של רשתות מכולת שונות.
  אישית, אני מסכים עם עדו, אם תסתכל עליה מבחינת שווי החברה כולל החוב תראה שהחברה לא כל כך זולה כפי שנדמה-EV/EBIT של 8 זה ממש לא מציאת על במיוחד לאור המינוף הגדול והתחרותיות של הענף בו החברה נמצאת.
  במכפילים כאלה לא עדיף להשקיע כבר בחברות איכותיות יותר כגון FDX לדוגמא..

 16. מאת אסף נ‏:

  היי נדב,
  אני יודע שהיא בעלת מספר רשתות קטנות יותר. אגב, אני גר בת"א ואני חייב לומר לך ש AMPM מצילים חיים 🙂

  לגבי מה שאמרת – אני לא מכיר את FEDEX. הצצתי ממש למספר שניות בדוחות וראיתי שאין להם הרבה חובות (אם בכלל).
  בנוסף, במבט ממש מהיר, FEDEX עשתה בשנה שעברה 2 מליארד דולר רווח תפעולי. תוסיף 2 מליארד פחת ותוריד 2.8 מליארד CAPEX ותקבל רווח מזומן של 1.2 מליארד. לא ממש נוצץ, בלשון המעטה, לחברה בשווי של 29 מליארד דולר. SVU מרויחה *יותר* מזה, ובשווי שוק שקטן פי 20. בנוסף, אין ב FEDEX אפסייד. לצורך העניין, תוך 5-6 שנים SVU יכולה להחזיר את כל החוב, ואז היא תרויח (לפי הנתונים של היום, בלי גדילה בכלל) בערך 2 מיליארד מזומן, יותר מ FEDEX כולה. חברה בלי חוב שמרויחה 2 מליארד צריכה להסחר באיזור 30 מליארד דולר, כמו FEDEX, כלומר אפסייד של פי 16 מהיום.
  בחישוב פשוט זה 60% שנתי. אם תראה לי איך FEDEX יכולה לעשות 60% שנתי לעוד 6 שנים, אפילו רק פוטנציאל, אני אקנה.

  המדד שנתת נכון אם החברה לא מחזירה חוב. בנוסף, אתה מתעלם לחלוטין מהתייעלות החברה – הוצאה פחותה של CAPEX (ואז EBIT משקף פחת, למרות שלא מוציאים CAPEX – כך שיש עודף מזומן).

  אתה יכול לראות את האבסורדיות של המדד שנתת בסיטואציה פשוטה – תניח שעד שנה הבאה החברה תחזיר מליארד דולר (ויתכן שתחזיר יותר). אז EV יורד ב 10%. כלומר שבשנה הבאה תעשה את אותו החישוב ותגיע למכפיל 6.8 (אצלי החישוב של EV/EBIT נתן 7.5 כי התאמתי CAPEX). בשנה שלאחר מכן תגיע למכפיל 6. שנה אחרי כן 5.4 וכו.

  לדעתי החברה מאוד אטרקטיבית. הרבה יותר מ FEDEX שמתומחרת *הרבה* יותר יקר.

  אגב… איך הגעת למכפיל 8 EV/EBIT עבור פדקס? לי יוצא מכפיל 26…
  שווי שוק 29.5 + חובות 4.78 – מזומן 1.9 = 32.3 EV
  רווח EBIT מתואם – 1.2 מליארד. גם אם לא תתאם אותו – ותקח 2, יצא לך מכפיל 16.

  אני לא חושב שהחברות ברות השוואה בכלל, אלא אם יש לי טעות אדירה… אשמח לשמוע מה דעתך.

 17. מאת אסף נ‏:

  חח מצאתי טעות – SVU בלי חוב תרויח 1.2-1.4 מליארד דולר, ולא כפי שאמרתי. עדיין, זה נותן לה שווי שוק של 19.5 מליארד דולר – 48% שנתי ולא 60% כפי שציינתי. עדיין נוצץ.

  יש לי טעות בפדקס?

 18. מאת עדו מרוז‏:

  SVU הרוויחה בשנה שעברה 400 מליון דולר. בששת החודשים האחרונים הם עשו 300 לפני מס – או גם משהו כמו 400 מליון בחישוב שנתי (אחרי מס). אני מבין שהתזרים יותר גבוה כיוון שההשקעות של החברה נמוכות יותר מהפחת, אבל הייתי נזהר מלהשליך מכך על שווי החברה. שים לב ששנתיים לפני כן ההשקעות של החברה עלו על הפחת.
  יש גבול לכמה החברה יכולה להזניח את החנויות שלה לפני שלקוחות יפסיקו להגיע.

  אני לא מסכים איתך לגבי כך שהחברה יציבה יותר מהרדיו. התחום הזה של קמעונות (שלא לדבר על לוגיסטיקה) הוא תחום מאוד קשה שהשאיר אחריו הרבה מאוד גוויות לאורך השנים – כמו קיי-מרט. זה תחום עם הרבה מאוד תחרות ואופרציה מאוד מסובכת, וכמובן – שוליי רווח נמוכים. הרדיו כתעשייה עדיף בהרבה. שם התחרות הרבה יותר קטנה – בגלל רגולציה. שוליי הרווח ברדיו הרבה יותר גבוהים והם יכולים להרשות לעצם לא להשקיע בעסק מבלי שזה ישפיע על הלקוחות (למי איכפת איך נראה אולפן הרדיו? לעומת זאת, אם הסופר השכונתי שלך יהיה מלוכלך מדי, אתה תלך לסופר אחר).

  סך הכל SVU נראית זולה, אבל בגלל המינוף שלה אני לא נופל מהכסא – במיוחד שאני כבר מרוצה מההשקעות הנוכחיות שלי. יכול להיות שההשקעה בחברה תצליח, אבל לדעתי הסיכון כאן גבוה יותר מאשר הוא היה ברדיו. או, למשל, מהשקעה ב ETI שלירון הזכיר.
  אני אסתכל יותר לעומק. אולי אני אשנה את דעתי.

 19. מאת מתיתיהו‏:

  עדו שלום,
  לאחרונה רבים מדברים על סיטי כמניה חזקה לעתיד הקרוב והרחוק.
  מה דעתך?, מה דעת החברים?

 20. מאת עדו מרוז‏:

  אין לי דעה לגבי סיטי.

סגור לתגובות.