תיק המניות בדצמבר 2010

הנה נגמרה לה עוד שנה. דבר ראשון צריך לבדוק את הנבואות שלי מתחילת השנה. האמת שזה כבר מתחיל להיות מביך מעד כמה טעיתי:

"יהיה מאוד קשה להגיע לתשואה של יותר מ-20% או אפילו 10%" – התשואה שלי הייתה הרבה יותר גבוהה. אבל כאן באמת אין לי מה לבכות.

"אחרי שנה מאוד טובה בשוקי המניות, סביר להניח ש-2010 תהיה פחות טובה" – כאן צדקתי, אבל זאת לא באמת חכמה גדולה אחרי שנה כמו 2009.

"נראה כי המשבר הפיננסי כבר לגמרי מאחורינו" – צדקתי.

"לקראת אמצע השנה יגיעו המחיקות בבנקים לשיא, ואח"כ תחל ירידה – עובדה שתתן דחיפה יפה לרווחים של הבנקים. אני צופה שהמגזר הפיננסי יציג תשואה יפה מאוד השנה" -צדקתי לגבי המחיקות של הבנקים, אבל הרווחים לא עלו. הסיבה לכך היא החולשה המתמשכת בשוק הדיור ובכלל החולשה בכלכלה האמריקאית – בגדול טעיתי בנבואה הזאת.

"אני מהמר שהכלכלה האמריקאית תפתיע את כולם והתל"ג יעלה ביותר מ-4% – אפילו הייתי מעז ומהמר על 5%" – עוד אין נתונים סופיים, אבל זה ברור שפספסתי בענק. התל"ג יעלה בפחות מ-3% – זה לפחות מה שנראה כרגע.

"סביר להניח שהתל"ג בסין, גם השנה, יעלה ביותר מ-8%, אבל זאת לא תהיה עלייה בריאה. מחירי הנדל"ן – במיוחד בבייג'ין ובשנחאי – יירדו. בשביל להמשיך ולפמפם את הכלכלה המקומית, הסינים ישקיעו יותר בתשתיות. הסינים פה מתחילים לשחק במשחק מסוכן, ומתחילים להזכיר את היפנים שבנו גשרים לשום מקום רק בשביל לפמפם את הכלכלה" –  התל"ג אכן עלה ביותר מ-8%, אבל טעיתי מאוד לגבי הנדל"ן. הנדל"ן לא ירד השנה אלא עלה בכ-7%.

מה מלמדות הנבואות שלי?

קודם כל הן מלמדות שאין לי שום מושג מה יקרה לכלכלה – בטח לא בטווח של שנה. מה שעוד ניתן ללמוד מהכישלון שלי בניבוי, זה שלא צריך לדעת מה יקרה במקרו כלכלה בשביל לעשות כסף בבורסה.
כל מי שחושב שהוא יותר טוב ממני במשחק הזה של ניבויי מקרו, אני ממליץ לו לעשות את התרגיל שעשיתי כאן. לכתוב כל תחילת שנה מה הוא חושב שיקרה, ואז בסוף השנה לראות האם הוא צדק. לדעתי זה תרגיל מאוד טוב בהלכי צניעות.

בנוסף לכישלון הנבואי שלי, היו לי גם כמה כישלונות בהשקעות. הכואבת מביניהן הייתה מטה-פיננס (סימול CASH), אבל חוץ ממנה היו גם את טרוול-סנטרס (TA) ואת RGCI. אבל לפני שנגיע לזה, בואו נעבור על התשואות:

בשנת 2010 מדד ההאנג-סנג הניב תשואה של 8.1%. התשואה של ה DIA הייתה 13.3% ושל ה SPY עמדה על 14.9%.
התיק שלי הצליח לשבור את המדדים בהפרש ניכר, והניב השנה תשואה של 55.7%.

תשואה זו לא כוללת את התשואה של התיק הממונף שלי שעלה בכמעט 30%. אם הייתי כולל אותו, התשואה הייתה גבוהה יותר.
הנה הטבלה המעודכנת עם התשואות שלי מאז שהקמתי את הבלוג:

[table “24” not found /]

מה לא עבד השנה

ההשקעה שגרמה להפסד הכי גדול השנה הייתה מטה פיננס (סימול CASH). הסיבה לכך היא שהרגולטור התלבש על החברה וחיסל לה את הפעילות ממנה הגיעה עיקר הצמיחה של מטה. אם מסתכלים מה הייתה הטעות שלי כאן, אז אני חושב שזאת הייתה השקעה גדולה מדי בחברה שלא ממש הייתי סגור על איך שהיא עובדת.
התחום הפיננסי זה תחום מאוד מסובך, ובד"כ אני נמנע מלהשקיע בחברות בתחום. במקרה של מטה התלהבתי מאוד מתחום כרטיסי הפרה-פייד (ובצדק), אבל אף פעם לא הייתי סגור לגמרי על אופי הפעילות של החברה. גם זה בסדר, אני לא מהמשקיעים שצריכים לדעת כל פיפס בחברה לפני שהם שמים בה את הדולר הראשון. אין לי בעיה להשקיע בחברה שאני לא מאוד מבין, אם המחיר נמוך מספיק. העניין במטה הוא ששמתי שם יותר מדי כסף (יותר מ-10% מהתיק שלי) על רעיון שלא ממש הבנתי.

עוד שני רעיונות שלא עבדו השנה הם טרוול-סנטרס (סימול TA) ורדיו-ואן (סימול ROIAK). אומנם השורה התחתונה ב ROIAK הייתה חיובית והרווחתי הרבה כסף על ההשקעה הזאת, אבל היה לי כאן הרבה מאוד מזל שיצאתי לפי שהמניה ירדה. בגלל זה אני מכניס אותה כאן – לרשימת הטעויות.

המשותף ל TA ול ROIAK הוא ששתי ההשקעות האלו צלעו השנה בגלל ההנהלות שלהן. וזה מראה עד כמה אסור לזלזל בטמטום של מנהלים. מנהלים מטומטמים יכולים להרוס חברות די מהר. גם כאן אני מרגיש חובה לציין שאני לא מסוג המשקיעים שמשקיע רק בחברות עם ההנהלה הכי איכותית שבעולם. הרבה מההשקעות הכי רווחיות שלי היו בחברות עם מנהלים לא מוכשרים במיוחד. אם המחיר נמוך מספיק, אני מוכן להתפשר על הציציות של ההנהלה. אבל יש גבול מסוים שכדאי לא לחצות אותו – אם ההנהלה מושחתת או ממש ממש גרועה, עדיף להימנע מלהשקיע בחברה – לא משנה עד כמה המניה זולה.

האמת שזה משהו שלמדתי על בשרי טוב טוב בשנים האחרונות, והיום אני כבר הרבה יותר זהיר. למשל, לפני מספר שבועות החלטתי לא להיכנס להשקעה רק בגלל ההנהלה. מדובר בחברה הונג-קונגית קטנה בשם צ'יינה-סטאר (סימול 326). זאת אחת החברות הכי זולות שראיתי אי פעם, אבל ההנהלה שם לא מובנת לי בכלל, ועל כן החלטתי שלא להשקיע.

מה עבד השנה

מה שעבד הכי טוב השנה היה סאונדוויל. המניה הניבה תשואה של יותר מ-90%. דיברתי כאן אין ספור פעמים על המניה הזאת בשנים האחרונות, אז אני לא אפרט שוב את הסיפור מאחורי החברה. אני רק רוצה להגיד שזה משתלם להמר בגדול על רעיון שמאמינים בו מאוד. סאונדוויל הייתה המניה האהובה עלי בתחילת השנה (ואפילו כתבתי על כך בדה-מרקר). האמנתי שאני מכיר מאוד טוב את הפעילות של החברה, הבנתי שהחברה נסחרת מאוד בזול וידעתי גם למה השוק לא מבין את החברה. כל אלו העניקו לי ביטחון להשקיע חלק ניכר מכספי בחברה אחת.

ככה שלמרות שדובר בחברה קטנה (שווי שוק של כ 100 מליון דולר אמריקאי) שמתי שם כ-25% מהכסף שלי. כשאחוז כל כך גדול מהתיק עולה ביותר מ-90%, ההשפעה על התשואה הכוללת של התיק מאוד משמעותית. אומנם ללא סאונדוויל התיק שלי עדיין היה מככב עם תשואה של בערך 42%, אבל סאונדוויל לבדה הוסיפה עוד יותר מ-10 נקודות האחוז לתשואה שלי השנה.

רדיו היה עוד רעיון שעבד מצוין השנה. בסופו של דבר כל הנבואות של רוביני וחבריו לא התממשו, הכלכלה האמריקאית לא נכנסה למיתון שני. חברות הרדיו המשיכו להרוויח יפה מאוד וההכנסות שלהן אפילו עלו השנה. ETM  ו CMLS המשיכו להפחית את החוב שלהן והמניות הגיבו בהתאם. קומולוס עלתה השנה בכ-90%. זה שוב מוכיח שעדיף לשים את כל מומחי המקרו על MUTE ופשוט להשקיע בחברות זולות.

דבר נוסף שעבד לא רע השנה היו ההחלפות שביצעתי בין השקעות שונות. כבר רשמתי כאן בעבר שאחד החסרונות הגדולים שלי הוא שאני לפעמים יושב זמן רק מדי על השקעה מסוימת. השנה ביצעתי מספר החלפות שבממוצע העלו לי את התשואה – למשל יצאתי מהשקעות בהונג-קונג וקניתי את וולס-פארגו ו ETM. או ההחלפה של וולס-פארגו באופציה WFC-WT. אני עדיין מרגיש שיש לי מקום להשתפר בתחום הזה. המטרה צריכה להיות – לחפש כל הזמן את המניות הכי זולות ולהשקיע בהן. לא לשבת יותר מדי זמן על מניה שעלתה וכבר לא כל כך זולה. או במילים פשוטות יותר – צריך להחליף מניה עם מכפיל רווח של 7 במניה עם מכפיל רווח של 5.

מה השתנה השנה

בעבר כבר קניתי אופציות (וזה נגמר בהפסד של 100%!), אולם השנה לקחתי את זה למקום אחר לגמרי. ההשקעה שלי באופציות של וולס-פארגו תופסת היום חלק גדול מאוד מהתיק שלי. אני מתכוון להמשיך ולהשקיע מדי פעם באופציות לטווח ארוך, אבל בסכומים די קטנים. הסיבה לכך שההשקעה באופציות של וולס כה גדולה, היא שתאריך המימוש שלהן מאוד רחוק – סוף 2018. ככול שתאריך המימוש רחוק יותר כך הסיכון קטן יותר.

השנה גם התנסיתי פעם ראשונה בשורט. לקראת סוף השנה ביצעתי שורט בואלי (סימול VALE) עקב האמונה שלי שמחירי הברזל כמו גם כמות הברזל שברזיל מייצאת יירדו. אני רואה בזה השקעה לטווח ארוך של 3 שנים ואולי אף יותר, ומצפה להרוויח 50% או יותר על ההשקעה הזאת.

זה לא היה קל להחליט לעשות שורט. משקיעי ערך רבים, ביניהם באפט, מתנגדים לעשיית שורטים. יש לכך מספר סיבות, ולדעתי העיקרית שביניהן היא שהמקסימום שניתן להרוויח על שורט זה 100% (אם החברה פושטת רגל) אך במקרה הגרוע ניתן להפסיד מאות אחוזים. זה הופך את ההשקעה בשורט למאוד מסוכנת. היתרון הגדול בשורט זה שהמשקיע מקבל כסף כשהוא מבצע שורט במקום להוציא כסף (כמו כשהוא קונה מניות). לכן, באופן תאורטי, ניתן להרוויח כאן מבלי להשקיע גרוש.

הדעה שלי לגבי שורט היא שכדאי מאוד לעשות שורט אבל זה רק במקרה שבטוחים מאוד בהשקעה, כאשר האפשרות להפסד גדול מוגבלת וגם אז לא לעשות שורט על סכום גדול. אני אסביר את זה על ואלי:

1 – אני מאוד בטוח בהימור הזה על ואלי. לדעתי החברה תרוויח הרבה פחות כסף עוד 3 או 4 שנים.

2 – האפשרות להפסד גדול מאוד בואלי לא גבוהה. הרווחים של ואלי יכולים לעלות רק ע"י שני כוחות – האחד הוא גידול בתפוקה והשני הוא עלייה במחירי הברזל. ואלי תגדיל את תפוקת הברזל ביותר מ-50% בחמשת השנים הקרובות. אין לה אפשרות להגדיל את התפוקה כמה שהיא רוצה, בגלל מגבלות הטבע. זה לא כמו אפל שיכולה להכפיל פי 3 או 4 את המכירות שלה. מחירי הברזל כבר היום נמצאים בשיא של כל הזמנים – 150$, ככה שאני לא מאמין שיש עוד אפשרות לעלייה רצינית במחירי הברזל. כבר היום, עקב המחירים הגבוהים, חברות רבות מגדילות את קיבולת הכרייה שלהן.
עקב כך, אני מאמין שבמקרה הגרוע ואלי תעלה ב-100%. אין סיכוי שהמניה תעלה פי 10 או אפילו פי 5. כבר היום ואלי היא אחת החברות הכי גדולות בעולם עם שווי שוק של כ-160 מיליארד דולר. עלייה של פי 2 במחיר המנייה, תביא את שווי השוק שלה קרוב מאוד לזה של החברה הכי גדולה בעולם – אקסון-מובייל. עלייה של פי 10, תביא את שווי השוק שלה לטריליון וחצי דולר. אין סיכוי שזה ייקרה.

3 – ההשקעה שלי בואלי עומדת על כ-5% מסך תיק ההשקעות שלי.

מעבר לשורט בואלי, לא בצעתי שום פעילות בתיק החודש. עוד מספר ימים אני אדווח על הרכב התיק שלי בתחילת השנה.

שתהייה לכולם שנה טובה!

אני רוצה להזכיר לקוראים שהבלוג הזה מיועד לתעד את ביצועי ההשקעות שלי, ולחלוק מניסיוני כמו גם מהטעויות שלי. אני לא ממליץ על אף אחת מהמניות המוזכרות כאן. כמו כן, אני עלול למכור (או לקנות) מניות זמן קצר לאחר שקניתי (או מכרתי) אותן, וזאת מבלי לדווח על כך כאן.

חודש שעבריי      יישנה הבאה

פורסם בקטגוריה מניות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

113 תגובות בנושא תיק המניות בדצמבר 2010

 1. מאת בנימין‏:

  עמיחי,nrg אכן מעניינת נכנסתי 20.20 דולר למניה

 2. מאת מתיתיהו‏:

  שלום חברים,
  אשמח לשמוע דעתם על מניית – AFAM.
  האם מישהו מכיר מקרוב ויכול להוסיף דעתו.
  תודה,

 3. מאת עדו מרוז‏:

  מתיתיהו, לדעתי לא תקבל תשובה על שאלה כזאת, כי זאת לא שאלה רצינית.
  אולי תשב, תקרא את הדוחות של החברה ותגיד לנו מה אתה חושב עליה?

 4. מאת בנימין‏:

  עמיחי,עדו,סיטי גרופ C עומדים למכירה 465.1 מליון דולר ביום חמישי הקרוב
  אופציה A במחיר 60 סנט מחיר מימוש 10.61 דולר סך של 255 מליון דולר
  אופציה B במחיר 15 סנט מחיר מימוש 17.85 דולר סך של 215.1 מליון דולר
  מחיר המניה היום 4.86 דולר המחיר נע בין 3.11 ל 5.15 דולר למניה
  מועד פירעון לא כתוב בשום מקום האם האופציות גם נפדות ב-2018
  אשמח עם אתם יכולים לתת תשובה? ולפי האופציות בכל הבנקים שבדקתי כולם עלו
  מה דעתכם ?

 5. מאת עמיחי‏:

  אין לי שום מושג אם הם יעלו או ירדו.
  הסדרה של ה10 דולר פוקעת בדצמבר 2018 והסדרה של ה17 פוקעת בנובמבר 2018.

 6. מאת ניר‏:

  קח בחשבון שהשוואת שער המניה הנוכחי ביחס לשערים בעבר הינו מטעה ביותר, המנייה עברה דילול משמעותי.
  עליך להשוות את השווי שוק הנוכחי ביחס לעבר.
  c נסחרת היום בשווי 140 מליארד ,עד כמה שזכור לי( לא בדקתי),בשיאה היא נסחרה ב 240 , כך שהסיכוי לקפיצה במאות אחוזים
  נראה בעייתי ביותר .

 7. מאת בנימין‏:

  עדו, גלובס יצא בכותרת על סקר שנעשה על ידי בלומברג 45 אחוז
  חושבים שבסין עד 2016 תהיה במשבר כלכלי מידע התומך בלקחת שורטים
  השאלה תמיד מתי? אבל הכוון די ברור!

 8. מאת ניר‏:

  בנימין –
  אני חושב שאתה מפספס פה בגדול. הכיוון ברור רק בגלל שגלובס יצאו בכותרת והביאו נתונים של כמה אנליסטים מבלומברג? אתה חייב לנתח בעצמך ולראות ספציפית בכל מקרה ומקרה – קרי מניה ומניה – למה אתה חושב שהיא תרד או תעלה. העליה והירידה תלויה אך ורק בתמחור שלה בשוק באותו רגע ביחס לשווי המוערך על ידך!
  הדבר השני שמתפספס אצלך לדעתי הוא התזמון. השאלה מתי תמיד תהיה רלוונטית, והלוואי ויכולנו לדעת, אבל מצד שני היא גם לא רלוונטית לגבי ההשקעות. אף אחד לא יכול לתזמן את השוק ולכן זה לא שיקול בהחלטה האם להשקיע. צריך להבין איפה הערך טמון ואז להשקיע ולחכות. כמו שעדו אמר זה יכול לקחת חודשיים וזה יכול לקחת שלוש שנים…

 9. מאת בנימין‏:

  ניר
  במשבר הגדול שהיה לפני שנתים כל המניות ירדו גם של בפאט אצלו בחמישים אחוז
  כך שאם קבלנו יעד מסויים במקרה זה 2016 ואנחנו צופים למפולת אדירה בסין
  אז בהחלט צריך לחשוב על שורט ויתכן ש-ETF כגון SKF /TWM /QID ודומיהם יכולים
  להגן על התיק עם אנחנו לא רוצים למכור. או לספוג ירידה שכזאת אני גם חושב
  המבוגרים חייבים להגן תאר לעצמך שזה יקח כמו ביפן עד היום לא חזרו לתקופה
  הזוהרת.

 10. מאת ניר‏:

  מישהו יכול להבטיח לנו את "היעד" הזה. למה לא 2013, 2017, 2020? ואם לא תהיה מפולת, מי יודע מה יקרה. בטווח של 10 שנים כל מפולת שלא תהיה תחזור חזרה. אם המניות שלך זולות מספיק אז גם אם יחתכו ב 50 אחוז תוך זמן קצר יעלו – בלי קשר לתזמון. אם אתה חושש ואין לך את טווח הזמן של ה- 10 שנים אז זה לגיטימי ותחזיק פחות מניות ויותר מזומנים ושווי ערך (אג"חים וכד').
  כל שאר הפתרונות נחותים.
  אם באפט בגילו הרשה לעצמו להפסיד 50% ולא חשש למרות שדיבורים על בועת נדלן היו באוויר עוד לפני הנפילות הגדולות אז זה אומר משהו. באפט בטוח ידע שמשהו מתבשל אבל דבק באסטרטגיה המצנחת שלו. עובדה אחרי שנתיים לא רק שכיסה את כל הירידות התיק שלו גבוה יותר…

 11. מאת בנימין‏:

  ניר, לידעתך המניה של בפאט BRK.A באזור דצמבר 2007 עמדה על כמעט
  150 אלף דולר היום עומדת על 124 אלף דולר כלומר עדין רחוקה מהשיא.
  מדוע עדו החליט לעשות שורט ראשון שלו? הוא אמר שיש לו זמן גם
  שלש שנים וזה אומר 2014 אני בסך הכל העברתי את המידע שיש
  עוד כמה אנליסטים שחושבים על בערך אותו זמן שנה או שנתיים פלוס
  או מינוס רק יגביר את הרגישות שמשהו גדול מאד יקרה סביב התאריך הזה.

 12. מאת בנימין‏:

  עדו, מי שיודע ?
  ניסיתי למצוא את האופציות החדשות של סיטי בנק C.WS.A כדוגמאת BAC.WS.A
  ואני לא מצליח להיכנס ? האם יש להם סימול אחר?
  תודה מראש

 13. מאת אסף‏:

  עדו, ראית את TA? לא רואים כזה דבר כל יום… הם תיקנו את חוזה השכירות שלהם.

סגור לתגובות.