שנת הנמר יוצאת לדרך

לאחר שנה מעולה אני צופה שהשנה תהיה הרבה פחות טובה. למעשה, זה ברור לי שלעולם לא תהיה לי שנה טובה כמו 2009. אין סיכוי שאני אצליח להרוויח יותר מ-100% בשנה. צריך לזכור ש-2009 באה אחרי שנה גרועה מאוד בה הפסדתי יותר מ-55%.

אני מאמין ששתי השנים האלו לא תחזורנה בעתיד. כמו שאני לא מצפה להרוויח יותר מ-100% בשום שנה בעתיד, כך אני מסופק אם אני אזכה לראות את תיק המניות שלי נחתך ביותר מ-50% בשנה.

לגבי השנה, לדעתי אחרי שנה טובה כמו השנה שעברה יהיה מאוד קשה להגיע לתשואה של יותר מ-20% או אפילו 10%. כלומר – השנה חייבים להנמיך ציפיות. סך הכל כשאני מסתכל על התיק שלי כמו שהוא היום בתחילתה של השנה, אני מאוד מאמין בו, אבל שוק המניות תמיד מביא לנו הפתעות, כך שסביר להניח שהשנה כמו בכל שנה תהיינה לי כמה הפתעות טובות וכמה אכזבות.

כך נראה התיק שלי בתחילת השנה:
[table “21” not found /]

אפשר לראות שיותר מ-50% מהתיק שלי מרוכז ב-3 מניות – סאונדוויל, וולס-פארגו ורדיו-ואן. כמו כן יש לי החזקה יפה בטאי-פינג – מניה שחיזקתי מאוד בחודשים האחרונים. כל שאר המניות מהוות אחוז די קטן מהתיק. לפעמים אני חושב למה להתאמץ ולהחזיק בהן, אבל הן כל כך זולות שקשה לי למכור אותן.

מלפני כמה חודשים התחלתי לקנות מניות באמצעות מינוף. למרות שאני לא כולל את התיק הממונף שלי בחישובי התשואה, הנה תמונה של התיק בתחילת השנה:
[table “22” not found /]

צריך לזכור שהתיק הזה נאבק ברוח נגדית של 8% בשנה – התיק צריך לעלות ב-8% בשנה רק בשביל לשלם את הריבית.

תחזיות לשנת הנמר

אי אפשר בלי כמה תחזיות. בגלל שאני לא מאמין שיש הרבה ערך לתחזיות שכאלו, אני אנסה לא להיגרר ליותר מדי תחומים. סך הכל אחרי שנה מאוד טובה בשוקי המניות, סביר להניח ש-2010 תהיה פחות טובה – לפחות לשוק המניות בהונג-קונג – אין סיכוי גדול שהוא יעלה עוד פעם ביותר מ-50%.

נראה כי המשבר הפיננסי כבר לגמרי מאחורינו. לקראת אמצע השנה יגיעו המחיקות בבנקים לשיא, ואח"כ תחל ירידה – עובדה שתתן דחיפה יפה לרווחים של הבנקים. אני צופה שהמגזר הפיננסי יציג תשואה יפה מאוד השנה.

אני מהמר שהכלכלה האמריקאית תפתיע את כולם והתל"ג יעלה ביותר מ-4% – אפילו הייתי מעז ומהמר על 5%. לגבי סין אני פחות אופטימי. סביר להניח שהתל"ג בסין, גם השנה, יעלה ביותר מ-8%, אבל זאת לא תהיה עלייה בריאה. מחירי הנדל"ן – במיוחד בבייג'ין ובשנחאי – יירדו. בשביל להמשיך ולפמפם את הכלכלה המקומית, הסינים ישקיעו יותר בתשתיות. הסינים פה מתחילים לשחק במשחק מסוכן, ומתחילים להזכיר את היפנים שבנו גשרים לשום מקום רק בשביל לפמפם את הכלכלה.

בשלב מסוים הסינים יצטרכו להאט את ההשקעות בתשתית דבר שיפגע בכלכלה – אבל זה כנראה יגיע רק עוד 5 שנים או יותר, עד אז החגיגה כאן תימשך.

אני רוצה להזכיר לקוראים שהבלוג הזה מיועד לתעד את ביצועי ההשקעות שלי, ולחלוק מניסיוני כמו גם מהטעויות שלי. אני לא ממליץ על אף אחת מהמניות המוזכרות כאן. כמו כן, אני עלול למכור (או לקנות) מניות זמן קצר לאחר שקניתי (או מכרתי) אותן, וזאת מבלי לדווח על כך כאן.

שנה שעברהיי       ייחודש ראשון

פורסם בקטגוריה מניות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

27 תגובות בנושא שנת הנמר יוצאת לדרך

 1. מאת רון‏:

  העלייה המלאכותית של שנה שעברה בארה"ב
  תיפסק ויהיה ירידות.

  עידו תגיד, יש לך מושג כיצד ניתן למצוא אג"ח של ממשלת אוסטרליה בבורסה בארה"ב?
  הבנתי שהם מביאים 7 אחוז + עלייה לעומת הדולר, אז זה די משתלם.
  מחפש ומחפש ופשוט לא מוצא את הציטוט

 2. מאת גיא‏:

  עידו שלום וברכות לשנה החדשה
  ובנוסף הערכתי על הטור המעניין שלך שאני עוקב אחריו כבר זמן מה

  בהצגת התיק חסר לדעתי המחיר שבו נקנו המניות (המשוקלל ומחיר הקניה האחרונה )

 3. מאת עדו מרוז‏:

  רון, אני מתאר לעצמי שאפשר לקנות דרך הבנק. אתה גם מניח שהדולר האוסטרלי יעלה. אני לא כל כך בטוח בכך.

  גיא, זהו משהו שדורש הרבה עבודה כי אני צריך ללכת לכל קבצי האקסל של כמה שנים אחורה ולבדוק כל מכירה וקנייה. בגדול, תעדתי כמעט כל קנייה כאן בבלוג, אז אתה פשוט יכול לעשות חיפוש על מניה מסויימת.

  נשיא, זה שמניה מסויימת עלתה פי-4 זאת לא סיבה למכור. השאלה היא מה אני חושב שהיא תניב בעתיד. כל עוד אני חושב שהמניה זולה, אני אחזיק אותה בתיק ללא קשר לעבר שלה.

 4. מאת RanE‏:

  אני מניח שאתה מכיר את את הקטע עם השור והדוב בהקשר של בורסה. הסינים שאלו מהאמריקאים את הביטויים האלה והם קיימים גם בסינית.

  כנראה ששנת השור גרמה ל-牛市.

 5. מאת גיא‏:

  עידו את השער המשוקלל אתה יכול לקחת אני מניח מהמקום שבו אתה סוחר

  נכון שזה לא סיבה למכור עם המניה עלתה פי ארבע ונכון שמשנה מה היעד

  אז בעצם הייתי יכול לבקש ממך לציין את היעד (: לכל מניה

  שזה הערכה צופה פני עתיד – ואני בסה"כ מנסה לבדוק קודם כל עובדות

  ברור שככל שההפרש בין הקניה והיעד קטן הסיכון גדל

  למשל ROIAK למיטב זכרוני שקנית ב0.6 והיום ב2.9 וגם עם היעד הוא 6
  עדיין יש משמעות מאד גדולה לזה שהיא נקנתה בכזאת "מציאה" (:
  ומאז עשתה כבר מהלך כזה גדול למרות שכנראה גם תמשיך

 6. מאת עדו מרוז‏:

  רן, אכן שנת השור גרמה לשוק שורי. לא חשבתי על זה.
  דרך אגב, לרן יש אחלה בלוג כדאי לכם להכנס ולבדוק.

  גיא, הברוקר שלי – BOOM לא מספק נתונים נכונים לגבי שער הקנייה הממוצע. אולי זה בגלל שיש לי margin account – אני לא בטוח. לא כל כך הבנתי את המשך התגובה שלך, מקווה שתוכל להסביר שוב.

 7. מאת גיא‏:

  עידו הי – עם אין שער קנייה אז איך מתבצע חישוב המס בעת מכירה

  אני מסכים שהיעד הוא מה שקובע

  אבל מבחינה טכנית – מניה שעשתה מהלך עליה גדול – יתכן וצפויי בה התקעות או מימושים
  כדי להבין יותר טוב את ההחלטות שלך היה מעניין אותי לפחות
  לדעת באיזה שלב עשית את הקניות כדי להעריך יותר טוב

 8. מאת עדו מרוז‏:

  בהונג-קונג אין מס על רווחי הון.

  בבלוג שלי למעלה מצד שמאל יש לך שדה לחיפוש. אתה יכול להקליד שם את שם המניה, ולחפש מתי קניתי ובאיזה מחיר. אם אתה רוצה לדעת על מניה שקניתי בשנתיים האחרונות, אז אני יכול לתת את מחיר הקנייה, כי מלפני שנתיים התחלתי להשתמש בגוגל-פיננס, שמחשב אוטומטית את מחיר הקנייה.

  את ROIAK, למשל, קניתי במחיר ממוצע של $0.68.

 9. מאת עמיחי‏:

  אין מס על רווחי הון? זה המצב גם בסין?
  מדובר ביתרון עצום לטווח הארוך…

 10. מאת עדו מרוז‏:

  גם בסין אין. יש רק מס על כל פעולה של קנייה או מכירה.

 11. מאת גיא‏:

  עידו קודם כל תודה הבנתי איך לחפש וזה גם עובד (:

  זה שאין מס רווחי הון זה יתרון אך בתור תושב ישראל אני צריך לשלם מס

  בדקתי לגבי CMLS קנית ב 1.6 1.8 ואח"כ ב 2.65 2.73 2.85 והיום היא ב 2.33
  יחסית למניות הרדיו לא עלתה הרבה וגם קצת תקועה האם יש לך רעיון למה?

 12. מאת יהונתן‏:

  לגבי טאי פינג, חברת שטיחים נראית כמו דבר נטול כל חפיר או יתרון תחרותי. מה גורם לך לאהוב אותה?

 13. מאת עדו מרוז‏:

  גיא, אני מניח שקומולוס לא עלתה בגלל הדו"ח האחרון שלה שלא הראה על עלייה בהכנסות. חברות אחרות כמו ROIAK הראו תצאות יותר טובות.

  יהונתן, הכל שאלה של מחיר. זה נדיר למצוא חברה עם חפיר כמו שהיה לג'ילט במכפיל רווח של 5. אני מוכן לקנות כמעט כל חברה אם המחיר נמוך מספיק.

 14. מאת יהונתן‏:

  TA התחילה לזנק בצורה מעוררת השתאות

 15. מאת גיא‏:

  עידו האם אתה עדיין מאמין ב CMLS נראה שהיא היחידה שלא קפצה בזמן האחרון
  האם לא כדאי לחזק ?

 16. מאת רימון‏:

  עדו תגיד…
  לגבי המיסוי שאמרת.
  כשאתה מגיש דו"ח למס הכנסה בארץ, על האחזקות שלא נמכרו, אתה יכול לו לשלם מס עד המימוש (דחיית מס), או שאתה חייב לשלם בידיוק על ההפרש שלך בכל שנה.

  ד"א, לידיעתך יש נקודות תושב 2.25 וניתן להשתמש בהן לקבלת החזר מס של 5000 בשנה.

 17. מאת משה‏:

  עדו, אני קורא בעניין רב את האתר שלך, תודה.
  מה הקריטריון שלך לזיהוי מניה זולה?

 18. מאת עדו מרוז‏:

  בד"כ אני קונה מניות שאני חושב יכולות לפחות להכפיל את מחירן תוך שנתיים-שלוש.

 19. מאת יהונתן‏:

  לרימון, לא משלמים מס עד המימוש. רווחים על הנייר אינם חייבים במס. לעדו זה לא רלוונטי בכל מקרה כי הוא אינו תושב ישראל.

  לעדו, בעבר היית חסיד של ברקשייר. היא עלתה מעט יחסית בגל ההתאוששות המטורף של 2009. אתה חושב שהיא עדיין השקעה טובה? היא שילמה הון עתק על חברת הרכבות ההיא.

 20. מאת יהונתן‏:

  אני מתקן את עצמי: זה לא שברקשייר עלתה מעט ב-2009. היא לא עלתה בכלל. אולי הידיעה שוורן באפט, באופן אישי, מתקרב להתמודדות עם הבעיה האחת שאין סיכוי שיפצח מקשה על המניה, ותמשיך להקשות עליה בשנים הבאות.

 21. מאת עדו מרוז‏:

  יהונתן, לא עקבתי אחרי רכישת BNI. אם אנחנו בוטחים בבאפט, אז סביר להניח שהוא לא שילם יותר מידי עבור החברה. מצד שני הנפקת המניות של BRK מרמזת לנו אולי שבאפט לא חושב שברקשייר מאוד זולה. אני מניח שברקשייר די זולה היום, אבל כל השוק די זול, ולכן צריך להסתכל על האלטרנטיבות. אני החלפתי את BRK ב WFC, וטוב שעשיתי כך (WFC עלתה בערך פי 3 מאז). אני מאמין שגם היום WFC יותר זולה מ BRK, ולכן אני לא רואה סיבה לקנות מניות של BRK.

 22. מאת Yaniv‏:

  עידו, התחלתי לקרוא את הדוחות של טאי-פינג ומתקבלת תמונה מאד ורודה (כמו שרשמת כשהזכרת אותם בפוסטים השונים).
  למעט גליץ' במכירות ב 2009 עושה רושם שהחברה קטנה (שווי שוק 50 מיליון דולר אמריקאי), צומחת (מכירות עלו פי 2.75 מאז 2002), דיבידנד יפה של 4.9 אחוז, מצב פיננסי מאד יציב, ועוסקת בנישה "משעממת" ופשוטה להבנה. סביר להניח שפיטר לינץ' היה אוהב את ההשקעה.

  בנוסף לכך, מכפילי הרווח והמכירות נמוכים (מכפיל מכירות של 0.3).

  כמו כן, עשיתי את התרגיל של באפט שאוהב לראות איך הדולרים שנשמרים בחברה (אלה שלא חולקו למשקיעים) עובדים, ויוצא בממוצע שכל דולר שנשאר בחברה מאז 2002 ועד היום מניב 0.4 דולר כל שנה. (הסבר מהיר על החישוב (הכל במיליוני דולרים הונג קונגים) מאז 2002 עד 2008 נצברו בחברה 193.1 , הרווח לפני מס גדל בתקופה הזאת 80) חילוק של אחד בשני ייתן 0.4 שכל דולר שנצבר מאז מייצר היום וזאת תוצאה מאד יפה. זה אומר שתוך שנתיים וחצי כל דולר שהושקע מחזיר את עצמו ולאחר מכן מתחיל "להרוויח".

  אני אשמח אם תוכל לכתוב איזה צדדים שליליים או סיכונים אתה רואה בחברה…

 23. מאת עדו מרוז‏:

  הסיכון הגדול הוא המצב הכלכלי. אני חושב שמנכ"ל החברה קצת זלזל בהשפעה של המצב הכלכלי על הרווחים של החברה. אני צופה שחצי השנה האחרון היה מאוד רע (אני אשמח אם טעיתי, אבל זאת ההרגשה שלי).
  דקה (סימול 997) שגם בה אני מחזיק, דיווחה על רווחים מאוד חלשים בשנה האחרונה. דקה מספקת רהיטים לבתי-מלון, וטאי פינג מספקת להם שטיחים. כשהמצב קשה, דבר ראשון שבתי המלון חותכים הוא בשיפוצים, לכן אני משוכנע שגם 2010 תהיה שנה לא קלה לחברה.

  עם זאת, טאי-פינג באמת זולה. המנכ"ל החדש שלה עושה רושם טוב מאוד, ויש לה בעל בית רציני (קרי – מיקל כדורי). שים לב שמכפיל המכירות שלה יותר נמוך ממה שנראה, בגלל ש-50% מהרווחים שלה באים מהמיזם המשותף בסין. החברה רושמת רק את חלקה ברווחים אלו ולא את המכירות. כמובן שהצד הרע שבכך הוא שגם שולי הרווח של החברה נמוכים ממה שנראה. למעשה שולי הרווח שלה כמו גם ההחזר על ההון מאוד נמוכים. נמוכים מדי לדעתי.

  יש במניה הרבה טווח ביטחון, אם החברה תחזור לרווחיות של 80-90 מליון בשנה, אז היא מאוד זולה היום. אם הם גם יצליחו להגדיל את המכירות וגם לשפר את שולי הרווח, אז בכלל יש סיכוי לעלייה רצינית ברווחים.
  לטווח היותר ארוך של שנתיים-שלוש אני מאוד אופטימי. אני גם בונה על כך שההנפקה האחרונה של LVS בהונג-קונג תפיך קצת רוח במקאו. מלונות חדשים במקאו – זה עוד לקוחות פוטנציאלים לחברה.

 24. מאת Yaniv‏:

  בסינגפור יש תנופה רצינית של בניית מלונות. תוך חודשיים ייפתח פה הקזינו הראשון ולקראת אמצע השנה ייפתח הקזינו השני. כל קזינו כזה מוקם עם מלון אחד ויותר, ובנוסף יוניברסל סטודיוס פותחים פה פארק שעשועים. כל זה אמור להגדיל משמעותית את כמות התיירים ולכן גם את השימוש והבלאי בבתי המלון הקיימים, כמו כן יש את בתי המלון החדשים.

  מצאתי איזכור לסינגפור בדוחות הכספיים של החברה וצריך לקוות שהיא הצליחה לקבל חלק מההזמנות לקומפלקסים הענקיים החדשים שקמים.

  בקשר למיזם המשותף בסין, עושה רושם שההשקעה בו רשומה בספרים (לפי שווי עלות) 273 מיליון. אם ההשקעה הזו מניבה רווח (לפי 2008, לפני מס) של 65 מיליון, זאת נראית השקעה מצויינת. מבחינת מזומן, ב2008 החברה קיבלה דיבידנד של 27 מיליון מהמיזם המשותף. יכול להיות שאני מפספס פה משהו ?
  אין לי בעיה עם שולי רווח נמוכים כל עוד שהכסף שנשאר בעסק מייצר 40 סנט על כל דולר (שנתיים וחצי החזר השקעה של כל דולר שנשאר בעסק).

  תודה על התובנות המעניינות.

 25. מאת עדו מרוז‏:

  יניב, תודה על החישוב של ה ROIC של טאי-פינג. אני לא עשיתי את החישוב הזה.

  לחברה יש מפעל בתאילנד, ונראה שהיא די שולטת בשוק המקומי שם, יכול להיות שזה נותן לה דריסת רגל נוחה לסינגפור. אתה צודק בקשר לדיבידנד מהמיזם המשותף, אבל בקשר לשווי של המיזם בספרים של טאי-פינג.
  השווי מייצג את האחוז של טאי-פינג בהון העצמי של היזם. אם ההון העצמי של המיזם עומד על 546 מליון, אז החלק של טאי-פינג הוא 273 מליון. אין לכך קשר לכמות הכספים שטאי-פינג השקיעה במיזם.

 26. מאת Yaniv‏:

  עידו, אשמח אם תוכל לשפוך מעט אור על החשבונאות של ה Joint Ventures
  בדוחות הם רושמים מה ה Issued and paid up capital
  אני הבנתי שזה למעשה מייצג את ההשקעה במיזמים האלה, אבל יכול להיות שאני טועה.
  התרומה של המיזם לרווחים של טאי פינג ברורה מדוח רו"ה אבל בכדי להשלים את התמונה חסרה לי ההשקעה שיוצאת (או יצאה) מטאי פינג למיזמים האלה.

 27. מאת עדו מרוז‏:

  השווי של המיזם המשותף מוצג לפי היחס שיש לחברה בהון המיזם. למשל אם לחברה יש החזקה של 48% במיזם, וההון העצמי של המיזם הוא מיליארד דולר, אז החברה תציג בדוחות שלה שהמיזם שווה 480 מליון.

  כשהחברה משקיעה במיזם היא רושמת בדוחות את השווי של המיזם לפי ההשקעה שלה בו, ואח"כ היא מעדכנת את השווי לפי ההון העצמי של המיזם.
  אתה יכול לקרוא את ההסבר המדויק בביאורים בדוח השנתי האחרון בעמוד 53 למטה ובראש עמוד 54.

סגור לתגובות.