תיק המניות באוגוסט 2010

מתחילת השנה ה SPY ירד ב-4.6%, ה DIA ירד ב-2.4% וההאנג-סנג ירד ב-4.5%. התיק שלי עלה ב-17%.

שוק המניות נכנס למיני פניקה החודש – במיוחד בסוף החודש. זה היה חודש אוגוסט הכי גרוע בבורסה האמריקאית מזה 9 שנים. נתוני המאקרו קצת מבלבלים את המשקיעים. נראה שיש האטה מסוימת בכלכלה האמריקאית מאז יוני. האטה זו מאוד מלחיצה את המשקיעים שפוחדים ממיתון נוסף. משקיעי הערך צריכים לנצל כל פניקה שכזאת בכדי לקנות מניות זולות.

אני לא חושב שהנתונים בהכרח מצביעים על מיתון קרב. מצד אחד נתוני הנדל"ן לא נראים טוב כאשר מכירת הבתים ביולי הגיעה לשפל חדש. גם נתוני התעסוקה לא במצב טוב, והצמיחה הכלכלית ברבעון השני עודכנה כלפי מטה ל 1.6%. מצד שני אחד הנתונים הכי חשובים – תעבורת הרכבות מראה שיפור ניכר השנה. שיפור שממשיך גם בשבועות האחרונים. מי שעוקב אחרי תעבורת הרכבות לא היה צריך להיות מופתע מנתוני מדד מנהלי הרכש שהקפיץ את שוק המניות אתמול. בקיצור, הנתונים די מבלבלים – מצד אחד יש צמיחה בתעשייה, מצד שני מצב הדיור והתעסוקה עדיין חלש.

למרות שנראה כי התאוששות המשק האמריקאי תהיה איטית, אני מאוד אופטימי לגבי שוקי המניות. יש לכך שתי סיבות – האחת היא שהמחירים פשוט לא יקרים – ובמקרים מסוימים ממש זולים. הסיבה השנייה היא שרמת הפסימיות של המשקיעים הגיעה לשיא מאז מרץ 2009 (שזה היה החודש שבו הבורסה האמריקאית הגיעה לתחתית). כשכולם פסימיים – זה הזמן לקנות מניות.

בניגוד לכלכלה האמריקאית, אני ממשיך להיות פסימי לגבי עתיד הכלכלה הסינית. עיינתי לאחרונה בדוחות כספיים רבים של חברות נדל"ן ותשתיות סיניות, ואין לי ספק שהרכבת הסינית הולכת להתנגש בקיר. זה ממש מדהים לראות את זה קורה. כשאני קורא את הדוחות של החברות האמריקאיות זה די מדהים כמה תעשיות מסוימות נפגעו (מישהו למשל עיין בדוחות של הקבלנים האמריקאים? זה פשוט מדהים לקרוא). מה שקרה בארה"ב, יקרה בקרוב בסין אבל בעצמה הרבה יותר גדולה. זה כמובן ייקח כמה שנים. הרכבת אומנם תתנקש בקיר, אבל אנחנו נראה את זה קורה בהילוך מאוד אטי.

בארה"ב מפולת הנדל"ן החלה בשנת 2006, ורק ב-2008 המדינה נכנסה למיתון, ויש תעשיות מסוימות שרק היום חוות את המשבר. גם בסין זה ייקח כמה שנים עד שהקבלנים, הבנקים וחברות תומכות הבנייה ירגישו את המפולת בנדל"ן.

דוחות ודיווחים

מטה (סימול CASH) פרסמה את הדוח לרבעון השלישי של שנת הכספים שלה. החברה הרוויחה 3.5 מליון דולר הרבעון – או 14 מליון בחישוב שנתי. עם שווי שוק של 100 מליון דולר, לא פלא שמחיר המניה לא מפסיק לעלות. כשיש לך חברה שצומחת ב-30% בשנה ונסחרת במכפיל נמוך מ-10, אתה יודע שעלית על מניה מנצחת.

אני חושב שזאת המניה שעלתה השנה הכי הרבה מכל המניות בתיק שלי. אבל אני עדיין ממשיך להחזיק אותה. המניה עלתה ב-55% מתחילת השנה, וכמעט הכפילה את עצמה מאז שקניתי בתחילת פברואר תמורת 18$.

נאן יאנג (סימול 212) הרוויחה כ-48 מליון דולר מפעילות שוטפת בחצי השנה הראשון. מה ששם את הרווח השנתי שלה על יותר מ-90 מליון. הרווחים שלה עלו חזק בגלל שהם הגדילו את ההחזקה שלהם בבנק טייוואני. נשים מכפיל 15 על רווחים אלו, ונקבל שהחברה צריכה להיות שווה 1.3 מיליארד דולר – כלומר כפול ממחירה כיום. למרות הדוח הטוב, מכרתי החודש את כל המניות שלי בחברה, וזאת  בשביל לקנות מניות של ETM.

סאונדוויל (סימול 878), כצפוי, ממשיכה להציג תוצאות טובות. הרווח שלה לחצי השנה הראשונה עמד על 65 מליון דולר – או 130 בקצב שנתי. רווח זה כמעט ולא כולל רווח ממכירת נכסים. כך שאפילו ללא מכירה של נכסים (שזאת פעילות משמעותית אצל סאונדוויל), החברה נסחרת במכפיל 10. לפי הדוח, הבנייה ברחוב טאנג-לונג תסתיים בשנת 2013 ולא ב-2011 כמו שתוכנן בעבר. אם אני מבין נכון מהדוח, הסיבה לכך היא שינוי בתכנית הבנייה – מבניין בסגנון גינזה לקניון מסחרי. שינוי זה הוא חיובי ביותר ויגדיל את רווחי החברה משכירות.

מידע נוסף שחשפה מנכ"ל החברה לאחר פרסום הדוח הוא שהם גמרו להשתלט על הנכס ברחוב היוון 32-50, והם יבנו שם בניין מגורים בגודל של כ-100,000 רגל מרובעת. המכירה של הפרויקט תתחיל בתחילת השנה הבאה. החברה קנתה את הנכס תמורת 512 מליון. נוסיף עוד 150 מליון בערך לעלות הבנייה, ונקבל סף עלות של 700 מליון. לפי השוק היום אין מצב שבעולם שהם יקבלו פחות מ-15,000 לרגל מרובעת – או 1.5 מיליארד לכל הפרויקט. זאת אומרת רווח לפני מס של לפחות 800 מליון דולר.

מהפרויקט הזה ומהדירות שהם מכרו בתחילת השנה (וורן-וודס), סאונדוויל תקבל כ-2 מיליארד דולר לאורך שלושת השנים הבאות. זה הרבה מאוד כסף לחברה קטנה כמו סאונדוויל. עם מינוף, החברה יכול לגדול משמעותית. רמז לכך קיים בדוח האחרון – החברה קנתה נכסים בשווי של 400 מליון בחצי השנה האחרונה. איך אני יודע את זה? הנה המאזן של החברה:

העיגול השחור מראה לנו ששווי הנכסים להשקעה של החברה צמח ב-880 מליון.

העיגול הכחול מראה ששווי הנכסים לפיתוח עלה ב-20 מליון.

לפי העיגול הכתום שווי הנכסים שעומדים למכירה ירד. הסיבה לכך היא שהחברה מכרה לפני מספר חודשים נכס אחד, לכן אפשר להתעלם מנתון זה.

העיגול הירוק מצביע על צמיחה בשווי הנכסים בפיתוח. סביר להניח שחלק נכבד מצמיחה זאת נובע מהבנייה של וורן-וודס (החברה מוסיפה את עלויות הבנייה לשווי הנכס). לכן, גם פה נתעלם מנתון זה.

לפי העיגול הצהוב, החברה שילמה 50 מליון דולר כמקדמה על רכישת נכס.

קיבלנו ששווי הנכסים של החברה צמחו ב-950 מליון דולר. עכשיו נבדוק כמה מתוך זה נובע משיערוך נכסים וכמה מתוספת של נכסים חדשים.

לפי דוח הרווח/הפסד, החברה הוסיפה 565 מליון דולר לשווי הנכסים כתוצאה משיערוך. כלומר קיבלנו שסאונדוויל רכשה נכסים בשווי של כמעט 400 מליון דולר בחצי השנה הראשונה.

הנה הטבלה שהכנתי בעבר בשביל הרשומה על השבחת הנכסים של סאונדוויל:

[table “23” not found /]

ניתן לראות שהקצב הנוכחי יכול להביא אותנו לרמת הרכישות של שנת 2007 – שנת שיא מבחינת הרכישות של החברה. בשנת 2007 רכשה החברה חלק נכבד מהנכס ברחוב היוון 32-50. נקווה שגם הרכישות השנה יניבו תשואה יפה.

שון הו טק (סימול 129) יצאה עם דוח טוב מאוד. החברה הרוויוחה 35 מליון מפעילות שותפות – כלומר 70 מליון בחישוב שנתי. כמו שציינתי בעבר, הרווח אמור לעלות בצורה משמעותית בשנים הקרובות.

יהונתן, אתה בטח תאהב את השורה הבאה מהדוח

The increase of revenue for the period was due to substantial hotel improvement in hotel revenue and reduction of operating costs

תרגום: לאור הדירוגים הגבוהים של 2-3 כוכבים שמקבלת החברה מהמבקרים במלונות, החליטה שון-הו-טק לצמצם את ההוצאות השוטפות עד שהקירות יתקלפו והמזגנים יפסיקו לעבוד.

סך הכל זה לא מפתיע שהרווחים של החברה עולים לאור העובדה שתיירים ממשיכים להציף את הונג-קונג בקצב שיא. ברשומה שלי על החברה צפיתי שהרווחים של המלונות יתחילו לעלות השנה. לפי מה שהחברה כותבת, כמו גם לפי נתוני התיירים מיולי, נראה שהמחצית השנייה תהיה אף טובה יותר.

טאי-פינג (סימול 146) כצפוי דיווחה על הפסד. כמו דקה (סימול 997) גם היא סובלת מההאטה בתעשיית האירוח בארה"ב. אני כנראה אחכה שנתיים שלוש לראות האם השיפור שאני צופה בכלכלת ארה"ב תחזיר את הרווחים שלה לשנות השיא.

אנטרקום (ETM) – בסוף החודש ובראשון לספטמבר קנה יו"ר החברה מניות בסכומים משמעותיים. ב-30 באוגוסט הוא קנה 94,000 מניות במחיר ממוצע של 5.29$. ובראשון לספטמבר הוא קנה 134,000 מניות תמורת 5.7$. מדובר בהצבעת אמון גדולה במניה.

שינויים בתיק

היה לי קשה לעמוד בצד ולראות את אנטרקום (סימול ETM) יורדת כל כך הרבה החודש. ועם קצת ניעור מצד יוני, ששאל כאן מדוע אני לא קונה ETM, ומצד לירון, ששאל אותי למה אני לא מוכר מניות אחרות בשביל לקנות ETM, החלטתי לקנות את מניות החברה. ככל שהמניה ירדה יותר, כך  חשבתי יותר מה כדאי למכור כדי לקנות עוד ETM. במשך כמה ימים פשוט ישבתי כל היום, גירדתי בראש וחשבתי – מה לעזאזל אני יכול למכור כדי לקנות ETM?

לדעתי ETM יכולה לעלות ל 15$-20$ תוך מספר שנים (או אולי אפילו חודשים). לא יכולתי להסביר את הירידה במחיר המניה מעבר לפניקה הזמנית בשוקי המניות. וכשיש פניקה זה הזמן הטוב ביותר לקנות מניות.

בפעם הראשונה קניתי ETM במחירים של  6.47$-6.52$. בשביל לממן רכישה זאת, מכרתי את כל המניות של רדיו-ואן (סימול ROIAK) תמורת 0.81$. רדיו-ואן נכנסה לתסבוכת לא קלה עם החוב שלה, ואני פחות ופחות מבין מה החברה עושה. למשל, למה החברה צריכה עכשיו להחליף אג"ח שפג עוד שנתיים?

ETM נראית לי הימור טוב יותר במחיר הנוכחי.

בפעם השנייה קניתי ETM תמורת 5.15$-5.39$. בשביל לממן זאת, מכרתי נאן-יאנג (סימול 212) תמורת 15$. נאן-יאנג זולה וצריכה לעלות פי 2 ממחירה הנוכחי, אבל ETM יכולה לעלות פי 3 ואולי אפילו יותר, אז החלטתי להחליף בין השתיים. את נאן-יאנג קניתי לפני שלוש שנים או אפילו יותר תמורת 13.5$. כך שזאת לא הייתה השקעה כל כך כדאית. המסקנה העיקרית שלי מהשקעה זאת (כמו גם מהשקעות אחרות בתחום הנדל"ן) היא שלא צריך להתייחס כל כך ל NAV של החברה, אלא לרווחים שלה. למרות שה NAV של נאן-יאנג עמד על יותר מ-20$ כשקניתי את המניה, מכפיל רווח של 15 על הרווחים שלה, לא הצדיק מחיר שכזה.

טעות נוספת הייתה שלא מכרתי את המניה ב-2008 כשהיא עברה את ה-20$. אלו שני לקחים חשובים שלקחתי מההשקעות שלי בנדל"ן ההונג-קונגי. למרות שסך הכל אין לי מה להתלונן, כי ההשקעות שלי במניות הנדל"ן הניבו לי תשואה לא רעה בכלל – במיוחד בהשוואה לשוק המניות בשנים האחרונות.

כמו כן מכרתי חלק מהאג"ח של סירס (סימול SSRAP) תמורת 17.78$. זאת הייתה פשוט השקעה מדהימה. קניתי את האג"ח כשהוא הניב 30%-40% במחיר של 5$-6$. סירס (סימול SHLD) כמובן לא פשטה רגל, ובינתיים הרווחתי תוך שנה וחצי פי יותר מ-3, ובנוסף לכך קיבלתי דיבידנד של 1.8$ בשנה! חבל שזאת הייתה השקעה קטנה.

חוץ מזה, לא יכולתי לעמוד בפיתוי והגדלתי את המינוף שלי על מנת לקנות עוד מניות של ETM.

אני רוצה להזכיר לקוראים שהבלוג הזה מיועד לתעד את ביצועי ההשקעות שלי, ולחלוק מניסיוני כמו גם מהטעויות שלי. אני לא ממליץ על אף אחת מהמניות המוזכרות כאן. כמו כן, אני עלול למכור (או לקנות) מניות זמן קצר לאחר שקניתי (או מכרתי) אותן, וזאת מבלי לדווח על כך כאן.

חודש שעבריי      ייחודש הבא

פורסם בקטגוריה מניות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

95 תגובות בנושא תיק המניות באוגוסט 2010

 1. מאת נשיא GIC‏:

  שלום לכל הפורום
  האמת אני מעיין בפורום באופן קבוע ויש תמיד מניות גדולות (מניות ערך) שמשקיעים קונים,
  אין הדבר רע אך משקיע צריך לחלק את התיק שלו גם למניות צמיחה שהם המנוע האמיתי של התיק.
  לדוגמא לאחרונה עקבתי אחר מניית NPD ( רשת בתי מרקחת בסין) ירדה לא מעט מאז אפריל כמו כן שווי שוק 328M בלבד , אני ישתדל להעביר נתונים נוספים על החברה בזמן הקרוב
  ODP (רשת קמעונאות גדולה ) מעניינת מאד במחירים האלה ובגלל הדוחות האחרונים שלה
  ZQK אמנם דוחות פושרים אבל אני חושב וזאת דעתי האישית כמובן שזאת חברת צמיחה לעתיד הרחוק ETM מאד מעניינת כמו שעידו הזכיר כאן לא פעם .
  וחברה נוספת שלדעתי היא מעניינת COT ( חברת משקאות) אני בימים אלה עובר על הדוחות ואני מקווה להעביר כמה שיותר אינפורמציה בזמן הקרוב לכל חברי הפורום.
  שתהיה לכולם שנה טובה וכמובן שנת השקעות פוריה
  נשיא GIC

 2. מאת נשיא GIC‏:

  עידו אתה מעדיף את השוק הסיני על השוק האמריקאי ?
  כי ניתן לרכוש חברות סיניות גם בשוק האמריקאי אז מה ההבדל מעניין אותי לידע אישי.

 3. מאת עדו מרוז‏:

  אני לא קונה מניות של חברות סיניות, והסברתי על כך בעבר.
  יוצאות הדופן הן חברות עם הנהלה הונג-קונגית או טיוואנית.

 4. מאת עדו מרוז‏:

  the chorba – אתה יכול למשל לקרוא את תגובה מספר 7 שלי מהפוסט על אפריל.

 5. מאת אלעד333‏:

  עידו,
  אני מסכים עם כל מה שרשמת ולכן רשמתי את השיקולים בעד ונגד קניית מניות שמחלקות דיבידנד.
  השורה התחתונה שונה ממשקיע למשקיע בהתאם לשיקוליו האישיים, בהתחלה חשבתי שהמון פעמים חברות משלמות מס יקר בזמן שהיו יכולות להפחית משמעותית את כמות המניות אבל עכשיו אני מבין שיש אנשים שחיים מהדיבידנדים האלה.

  אני חושב שכמשקיע שטווח ההשקעה שלו הוא 10 שנים ומעלה, ובהינתן רמת המחירים הנוכחית, יש לי העדפה משמעותית לחברות שרוכשות מניות באגרסיביות ובמיוחד אם תשואת הדיבידנד שלהם אפסית.

 6. מאת עדו מרוז‏:

  אלעד, אני מסכים איתך. גם אני אוהב מניות של חברות שקונות מניות באגרסיביות. לכן אני אוהב את טימברלנד, ומחכה שיהיה לי כסף פנוי כדי להיכנס למניה שוב.

  רק שאני אף פעם לא מחזיק מניה לטווח כל כך ארוך של 10 שנים. אולי זה יקרה בעתיד, אבל בינתיים זה לא קרה. הדרך הכי רווחית היא לצאת מהמניה כשהיא נסחרת במחיר סביר, ולהיכנס למניה זולה יותר. אני לא חושב שיש מצב שמניה תסחר בזול לאורך תקופה כה ארוכה של 10 שנים.

  ועוד משהו, כיוון שהדיון בעניין הדיבידנדים התחיל מאי-בון, חשוב לציין שאין מס על דיבידנדים בהונג-קונג, לכן אין סיבה שחברות לא תשלמנה דיבידנדים.

 7. מאת דפני‏:

  אני אישית חסידת דיביד. ,20% מס זה פחות מהמיסים שמשלמים על שכר שמקבלים.
  כרגע אני משקיעה חזרה את הדיביד. אבל בעתיד אני בונה על תוספת חודשית כמו שכר.
  לגבי טימברלנד שהיא במכפיל רווח של 12 בערך ,האם לא עדיפה חברת סקצ'רס SKX במכפיל
  7 כשהרווחים לאחרונה גדלו שוב.

 8. מאת עדו מרוז‏:

  אני לא מכיר את SKX, אבל לפי מורנינגסטאר מכפיל הרווח שלהם גבוה יותר ממה שכתבת.
  הנה מה שאני מקבל בהתסתכלות מהירה במורנינגסטאר:

  TBL:
  שווי שוק 940 מליון
  מכירות -ירדו מ 1.6 מיליארד בשנת 2005 ל 1.3 מיליארד ב-2009
  מכפיל המכירות – 0.75

  רווח שיא בשנת 2005 – 165 מליון
  מכפיל על רווח השיא – 5.7

  רווח שנת שפל 2007 – 40 מליון
  מכפיל על רווח שפל – 24

  ממוצע רווחים של 5 שנים – 82 מליון
  מכפיל על רווח ממוצע – 11

  כמו כן החברה קנתה 3 מליון מניות בממוצע כל שנה בעשור האחרון, והשנה היא בדרך לקנות 4 מליון מניות או יותר – כלומר בערך 8% מהמניות שלה.

  SKX:
  שווי שוק – 1.1 מיליארד
  מכירות – עלו ממיליארד בשנת 2005 ל 1.4 מיליארד ב-2009
  מכפיל מכירות – 0.8

  רווח שיא בשנת 2007 – 76 מליון
  מכפיל של רווח השיא – 14

  רווח שנת שפל 2005 – 45 מליון
  מכפיל של רווח שפל – 24

  ממוצע רווחים של 5 שנים – 60 מליון
  מכפיל של רווח ממוצע – 18

  כמו כן החברה לא מחלקת דיבידנד ולא רוכשת מניות. למעשה מספר המניות שלה עלה מ-40 ל 46 מליון תוך 5 שנים.

  מבחינת המאזן המצב של שתי החברות דומה. אבל מבחינת הרווחים נראה שטימברלנד עדיפה בהרבה.
  זה רק ממבט חטוף כי אני לא מכיר את SKX

 9. מאת דפני‏:

  תודה על התשובה ,
  את הנתונים אני לוקחת מדמרקר בעברית כי זה יותר נוח לי מדוחות באנגלית.
  אז עד אתמול גם אני לא חשבתי על מניית SKX למרות שאני נועלת את הנעליים שלהם ומאד מרוצה .
  אז חזרת לנתונים.
  הרווחים של TBL לרבעונים האחרונים 23.4- , 25.7 ,22.2 ,37.7 =62 ,לפי החישוב הבערך שלי המניה במחיר שלה.
  SKX רווח נקי ל4 רבעונים אחרונים 40.2 ,56.3 ,27.9 ,24.4 =148 ,לפי החישוב שלי המניה צריכה להגיע ל49$ והיא נסחרת ב 22$ .
  לי היא נראית די אטרקטיבית לקניה למרות שאין כאן ויכוח .
  נקווה שETM תמשיך להתחזק כי הספקתי לחזק לפני העליות.

 10. מאת עדו מרוז‏:

  הצצתי בדוח האחרון של SKX, ונראה שהמכירות זינקו ב 70% ברבעון האחרון. הרווח שלהם בחצי שנה הראשונה כמעט הגיע ל-100 מליון. כך שנראה שהמניה באמת זולה. אבל זה רק ממבט מהיר.
  נראה לי מוזר שהמכירות שלהם זינקו כל כך הרבה. צריך לקורא את הדוחות יותר לעומק. נראה אם יהיה לי זמן בשבוע הקרוב.

  מה מותג הנעלים שאת נועלת?
  אף פעם לא שמעתי על החברה הזאת.

 11. מאת אלעד333‏:

  http://www.gurufocus.com/news.php?id=107007

  עידו, צירפתי כתבה על חברה שעומדת להתפרק.
  זכור לי שבעבר עשית משהו דומה והייתי שמח לשמוע מה דעתך על החברה הזאת.

 12. מאת עדו מרוז‏:

  אלעד, מחיר המניה הוא 13 סנט. אין לי אפשרות לקנות מניות פני כה זולות בגלל שהעמלה שאני משלם קופצת אם אני קונה מעל ל-5000 מניות.
  כך שאין לי שום אפשרות לקנות את המניה במחיר סביר. אני בדיוק בשלבים של פתיחת חשבון באי-טרייד – זהו הברוקר הכי טוב לקניית מניות פני.

  על פניו זה נראית הזדמנות מעניינת. הייתי קורא בדיוק את ההסכם הרכישה ובודק טוב את הדוח לראות מה הנכסים של החברה – בשביל לדעת מה ניתן לקבל מעל ל-12 סנט.
  אתה תקבל דיבידנד של 12-16 סנט לפי הכתבה, ובנוסף לכך אולי עוד כסף – בשביל זה חשוב לבדוק את הדוח – אולי למשל יש לחברה נכסי נדל"ן שרשומים במחיר רכישה של לפני 20 שנה – צריך לבדוק את זה.

  מחיר המניה הנוכחי עומד על 12 סנט, כך שכרגע אין כאן הרבה טווח בטיחות.
  כמה דברים שצריך לזכור:
  1 – כיוון שמדובר בפירוק, האמריקאים לא ייקחו ממך מס על הדיבידנד, אבל אני לא יודע מה רשויות המס בארץ יקחו. והמס צריך להיות שיקול בחישוב התשואה
  2 – שים לב מה העמלה שאתה משלם. אם למשל אתה יכול לקנות רק 5000 מניות ומשלם 10 דולר עמלה – זה כבר 2% שחותכים לך את הרווח.
  3 – הדברים האלו יכולים לקחת הרבה מאוד זמן. אני עשיתי השקעה שכזאת עם FTAR. קניתי פעם ראשונה לפני 5 או 6 שנים אני חושב. עד היום המניה עדיין סחירה. כאשר מדי כמה חודשים החברה מכרה חלק מהנכסים ושילמה דיבידנד נכבד. אני נכנסתי פעמיים לחברה וכל פעם יצאתי אחרי רווח של 100% או משהו כזה. אבל מי שהחזיק את החברה לאורך כל התקופה עשה מכה של מאות אחוזים.
  4 – סבלנות. שים מחיר קנייה אטרקטיבי וחכה. המניות האלו מאוד תנודתיות. כמובן שאם תשים מחיר נמוך מדי, יש סיכוי שתפספס את ההשקעה.

  על פניו זה נראה הרבה פחות אטרקטיבי מאשר המקרה של FTAR. אבל אני לא מכיר את הפרטים, ואני לא מתכוון להתעמק לפני שאפתח חשבון באי-טרייד.

 13. מאת עדו מרוז‏:

  תיקון – כל פעם הרווחתי כמה עשרות אחוזים על FTAR ולא מאה אחוזים.

 14. מאת עדו מרוז‏:

  דפני, שימי לב לכמות המניות שבעלי העניין ב SKX מכרו ביולי- אוגוסט. הם מכרו מניות בכמה מליוני דולרים – שזה הרבה מאוד.

 15. מאת ידידיה‏:

  עדו, מה העמלה באיטרייד? ב-IB עמלת המקסימום היא 0.5%.

 16. מאת עדו מרוז‏:

  העמלה היא 10$ לפעולה. עד כמה שאני מבין, זאת העמלה ללא קשר למספר המניות שאתה קונה, אבל אני אדע בוודאות רק אחרי שאני אתחיל לסחור איתם.
  קראתי דיון באחד הפורומים שאני קורא שהשוו שם בין כל הברוקרים. לכל ברוקר יש יתרונות וחסרונות. החסרון הגדול של איטרייד הוא שירות גרוע. אבל הבנתי שזה הברוקר הכי טוב לקניית מניות פני.

  יש לי כבר שני חשבונות ברוקר (אחד ב BOOM והשני בבנק שלי HSBC), כך שאני צריך את החשבון הזה רק בשביל דברים שאני לא יכול לקנות דרך BOOM – שזה אופציות, מניות פני, לעשות שורט וכו…
  אני אוהב להחזיק כמה חשבונות, כי כל ברוקר טוב במשהו אחר. חוץ מזה זה טוב לפזר – אם ברוקר אחד פושט רגל.

 17. מאת יהונתן‏:

  עדו, מעניין אותי, מה העמלות בבנק כמו HSBC לגבי קניה ומכירה, והאם הם גם דורשים עמלות מרגיזות כמו הבנקים בארץ – למשל דמי שמירה.

 18. מאת עדו מרוז‏:

  אני סוחר איתם רק בהונג-קונג. בשביל לקנות מניות בארה"ב, אני צריך לפתוח חשבון HSBC נוסף בארה"ב. זה לא מסובך, אבל אני כבר מעדיף את איטרייד

  בהונג-קונג העמלות שלהם גבוהות יותר מאשר ב BOOM. אבל אני עדיין אוהב להשאיר חלק מהמניות שלי ב HSBC, כי עמלות זה לא השיקול היחידי.
  קודם כל אני יודע שמה שלא יקרה, הכסף שלי ב HSBC בטוח. דבר נוסף זה הדיבידנדים שנכנסים ישר לעו"ש. וסיבה אחרונה היא שאני רוצה להחזיק סכום מסויים בבנק שלי בתקווה שזה יעזור לי להשיג הטבות שונות. כמעט ואין לי מזומן, אז אם הייתי מחזיק ב HSBC רק עו"ש, הייתי צריך לשלם כל מני עמלות שבתור לקוח מועדף אני לא צריך לשלם.

  כיום אני כמעט ולא צריך לשלם שום עמלה לבנק. זה לא כמו המצב בארץ שאתה צריך לשלם על כל שטות. האמת היא שאפילו כשאני אחזור לגור בארץ, אני לא אפתח חשבון בבנקים בארץ. אני מעדיף להשאיר את החשבון שלי ב HSBC. הבנקים בארץ ממש מעלים לי את הסעיף.

  למשל כשהייתי ביפן, או כיום בסין, אם אני מושך כספים מכספומט של HSBC, אני לא צריך לשלם עמלה (וזה נכון לגבי כל סניף בעולם). בארץ אתה צריך לשלם עמלה על כל משיכה מהבנק.

 19. מאת Daniel‏:

  עדו,
  יש ברוקרים זולים יותר:
  הנה טבלת השוואה:
  http://www.finviz.com/store/stock-brokers.ashx

  מחיר של 2.5$ לכל TRADING ללא תלות בכמות ומחיר :
  JUST2TRADE (במכירה יש להוסיף 0.27$ לכל 10,000 מניות)

  4.5$- ZECCO (גם קניה גם מכירה ללא תלות במחיר וכמות מניות). יש גם אפשרות ל10 TRADING FREE MONTHLY עם אתה מחזיק שם 25,000$ או עושה 25 טרנזקציות בחודש.

  התכתבתי איתם – לפי תגובות שלהם זה באמת ככה..
  יש לשים לב ש JUST2TRADE נותנים אפשרות להשתמש חופשי בתוכנות מסחר LEVEL 2 ,ב ZECCO זה עולה בערך 29$ חודשי.

  כמובן שצריך לנסות ולסחור- רק אז נדע בוודאות…

 20. מאת עדו מרוז‏:

  דניאל, זה ממש לא חשוב לי אם גובה העמלה הוא 10$ או 2$. אני קונה אולי 5-7 מניות כל שנה. נניח אפילו שאני קונה 20 מניות. זה יוצא הפרש של 150$ בשנה, שזה לא שיקול בשבילי.
  חוץ מזה שלאיטרייד יש סניף בהונג-קונג, ואז אני יכול לעשות העברות כספיות בין HSBC לאיטרייד בלי לשלם שום עמלה – זה כבר חוסך לי יותר מ 150$. מה גם שבהעברה כזאת הכסף מגיע תוך דקות, ולא צריך לחכות יומיים שלושה, ואז המניה כבר עולה ב-10% 🙂

  אני חושב ששיקול העמלה הוא לא השיקול העיקרי כשבוחרים ברוקר. ישנם שיקולים נוספים כמו למשל מספר הכלים שהוא מציע, השירות שאתה מקבל, תמיכה, נוחות האתר שלהם ועוד. זה לא נכון לבחור ברוקר רק לפי העמלות שלו. אני בחברתי באירטייד כיוון ששמעתי שהוא טוב בקנייה של מניות פני שזה דבר מאוד חשוב בשבילי. הייתי בוחר בו גם אם הייתי צריך לשלם 20$ או 30$ על כל פעולה.

 21. מאת Daniel‏:

  עידו,
  הבנתי אותך. אך אינני מבין איך ברוקר 1 טוב בקניית מניות פני והשני לא טוב? אם מחיר לא חשוב אז מה כן חשוב? מהירות קניה? זה לא אמור לשנות לי כמה מחיר של מניה 10 $ או חצי דולר. חשוב שאוכל לקנות אותה מהר ושאתר יהיה אמין… ואם זה עלה לי 3 במקום 10 דולר, מה רעה?לא?

 22. מאת עדו מרוז‏:

  BOOM לא טובים כי מעל ל-5000 מניות אני צריך לשלם כמה סנטים על כל מניה. זה לא יוצא כדאי, אז אני צריך כל הזמן לקנות בחתיכות של 5000 מניות. אם מניה עולה 10 סנט, אני קונה 5000 מניות כלומר 500 דולר ומשלם 20 דולר עמלה – זה 4%.

  אין שום דבר רע בלשלם 3$ במקום 10$, אני רק אומר שזה לא השיקול המרכזי בבחירת ברוקר. אני מאוד חסכן בהתנהלות היום יומית שלי, אבל דווקא בדברים כאלו אני לא נוטה לחסוך. אני מוכן לשלם יותר על שירות טוב יותר.
  חיסכון של 200$-300$ בשנה זה לא שיקול בבחירה של שירות פיננסי. הייתי מוכן לחסוך את ה-200$ האלו במקום אחר (נגיד ללכת פחות למסעדות או לקנות פחות בגדים) מאשר לחסוך בדבר שכל כך חשוב לי – קרי שירות פיננסי טוב.

  ברור שאם הברוקר של 3$ הוא באיכות של איטרייד אז הייתי בוחר בו, אבל אני לא מכיר את הברוקרים האלו, וממה שהבנתי איטרייד הם סך הכל בסדר, אז אני לא אקח סיכון ואפתח חשבון בברוקר שאני לא מכיר בשביל לחסוך כמה גרושים.
  צריך לדעת מתי לחסוך ומתי לא.

 23. מאת Daniel‏:

  OK
  ספר לנו אחר כך על ניסיונך ב E-TRADER .
  זה מעניין.

 24. מאת רועי א‏:

  נרשמתי לETRADE בהונג קונג לפני זמן מה והשירות שלהם טוב ומהיר.

 25. מאת עדו מרוז‏:

  תודה על האינפורמציה רועי. זה מעודד.
  התלונות ששמעתי על השירות של איטרייד קשורות לקבלת דיבידנדים כתוצאה מפירוק, מיזוגים ודברים כאלו. שמעתי שלוקח להם הרבה זמן להכניס את הכסף לחשבון ולפעמים צריך לנג'ס להם הרבה לפני שרואים את הכסף.

 26. מאת Daniel‏:

  רועי,
  מה זאת אומרת נרשמת בהונג קונג?
  פתחת חשבון בהונג קונג? זה בשביל לסחור אך ורק בהונג קונג או גם ב USA?
  הייתי בטוח שאפשר לפתוח רק ב USA באיטרייד.

 27. מאת alterk‏:

  עדו, האם תיק ההשקעות שלך מגודר באופן כלשהו? נניח כנגד שינויים בשערי המטבעות?
  מבחינתי זו שאלה פרקטית שאני תמיד מתלבט לגביה. מרבית התיק שלי מושקע במניות בארה"ב, שאר המניות בארץ, ונראה שצמד המטבעות דולר/שקל מכרסם לי באופן איטי אך קבוע ברווח הריאלי. אני שוקל לקנות אופציות put רחוקות על הדולר ולגלגל אותן קדימה עם הזמן כדרך להגנה על התיק, בין היתר כי אני נוטה להאמין שהדולר עוד ימשיך להחלש, אבל לא מתלהב מכל ההתעסקות הזאת עם אופציות. יש הצעות לדרכים אלגנטיות יותר להגן על התיק אם בכלל?

 28. מאת אלעד333‏:

  עידו, בקשר לבחירת ברוקר בארה"ב
  הבנתי שבארה"ב יש שני דרכים לבצע פעולות, עם עושה שוק ובלי עושה שוק.
  ההבדל הוא שעושה שוק לא בהכרח נותן לך את הציטוט הטוב ביותר, כלומר יכול להיות שיהיה היצע ב25.01 אבל הוא יתן לך ציטוט ב25.02.
  וזאת לעומת מסחר ישיר מול הבורסה בו היית יכול לבצע פעולה ב25.01.

  אני לא בטוח ב100% במה שרשמתי אבל אמר לי את זה מנהל חדר מסחר באחד מבתי ההשקעות בארץ שיש לי היכרות אישית איתו. אני מדגיש, לא היה לו אינטרס לשקר לי.

 29. מאת לירון‏:

  הי עדו

  אני מעולם לא עשיתי שורט ואני לא בטוח שאני אעשה שורט בעתיד, אבל סתם בתור עניין אקדמי חשבתי לעצמי לבדוק סיכונים בשורט על אג"ח ממשלתי אמריקאי ל10 שנים וראיתי שההפסד התיאורטי חסום על ידי כ23% (אם הריבית ל10 שנים יורדת ל0.1%). זה מה שמשך אותי להסתכל על זה מלכתחילה, העובדה שאפשר לחסום את ההפסד התיאורטי.
  לעומת זאת כל עוד הריבית נשארת מעל 2% ההפסד יהיה קטן מ8% וכמובן שאם הריבית עולה אז נוצרים גם רווחי הון. אני בכוונה אומר 8% כי אם אני זוכר נכון זה עלות המרג'ין שלך.
  השאלה שלי היא האם שקלת במקום להשתמש במרג'ין לעשות שורט על אג"ח ממשלתי?

  אגב, מישהו יודע האם יש לשורט עלות נוספת?

  לירון

 30. מאת עופר‏:

  הי,
  היכן ניתן לראות שער המניה סאונדוויל (סימול 878)?
  תודה,
  עופר

 31. מאת עדו מרוז‏:

  elterk, אני לא מגדר את התיק שלי.
  זה נכון שבשנים האחרונות השקל התחזק מול הדולר, אבל אני זוכר הרבה שנים בהן קרה בדיוק ההיפך. ככה שגידול זה עניין די בעייתי.

  המקרה שלי הוא לכאורה יותר פשוט, כי כרגע אני חי בסין, וזה די ברור שהיואן יתחזק מול הדולר. למרות זאת אני לא מגדר את התיק שלי. יש לכך מספר סיבות – הסיבה הראשונה היא שהתחזקות מטבעות לרוב היא לא כל כך משמעותית. אם תסתכל על השקל מול הדולר לאורך עשור, תראה שלאורך זמן אין שינוי כזה גדול. יכול להיות שבשנה מסויימת השקל יתחזק מאוד אז לכאורה הפסדת מכך שלא גידרת, אבל לאורך השנים זה לא כל כך משמעותי.
  נניח שהיואן הסיני יתחזק ב-2% או 3% בשנה, ונניח שתהיה אינפלציה של 3% בסין. מה שזה אומר זה שאני פשוט צריך להשיג תשואה גבוהה מ-10% בשנה בשביל להשיג את העלייה ברמת החיים כאן. יותר נכון פשוט להתמקד בהשגת תשואה גבוהה מאשר לחשוב על גידור זה או אחר.

  סיבה שנייה שלרוב החברות אין פעילות רק בארה"ב (או בהונג-קונג) אלא פריסה בין לאומית – ככה שאתה משיג חשיפה להרבה מטבעות. בנוסף לכך הרבה חברות מבצעות גידורים על הפעילות שלהן בחו"ל, אז אני גם ככה מגודר דרך ההשקעה שלי בחברות אלו, ואני לא רואה צורך לגדר שוב. אם למשל אתה משקיע בחברה כמו קוקה-קולה אז אתה מאוד מגודר, כיוון שרוב המכירות שלה הן מחוץ לארה"ב.

  אם אתה ממש מרגיש שאתה חייב לגדר, אז אתה יכול לבחור חברות טובות עם פעילות בין לאומית נרחבת או להשקיע יותר בחברות ישראליות. אני חושב שעדיף להשקיע בחברות זולות. אם למשל ETM תעלה פי 3, אז מה איכפת לי שהיואן התחזק באותו זמן ב-3%?

 32. מאת עדו מרוז‏:

  אלעד, אני לא חושב שאתה יכול לקנות ישירות מול הבורסה, אלא אם כן אתה רוצה לקנות מושב בבורסה (משהו שבטח עולה כמה עשרות מליוני דולרים לפחות). זה לפחות מה שאני יודע. אתה חייב לעבוד דרך ברוקר, ואז אין לך ברירה אלא לסחור דרך עושי השוק.
  עושי השוק מרווחים קצת בהפרש בין ה ASK ל BID אבל אני לא חושב שזה משהו שממש צריך להטריד אותך. אם אתה קונה מניה במחיר זול, אז מה איכפת לך שעושה השוק הרוויח איזה 0.5%?
  למשל בדוגמה שהבאת, אם מטריד אותך שהציטוט הוא על 25.02 אז תתן הוראת קנייה על 25.01. אף אחד לא יכול להכריח אותך לקנות במחיר מסויים.

  לירון, לא שקלתי לעשות שורט על האג"ח האמריקאי, אבל כן השתעשעתי ברעיון של לקנות אופציות ארוכות טווב על הריבית של הדולר (וגם של הין). זה משהו שאיינהורן עשה, אז קצת קראתי על הנושא הזה.
  בסוף לא עשיתי כלום בכיוון, כי אני מנסה לא ללכת יותר מדי על הימורי מקרו, ולהתמקד בדברים שאני מבין בהם יותר – וזה למצוא חברות זולות. אני חושב שזה משהו שאני די טוב בו, וזה גם תחום הרבה יותר קל מאשר לדעת איפה תהיה הריבית עוד 10 שנים.
  בכל מקרה אני ארוויח אם הריבית תעלה דרך ההשקעות שלי בוולס-פארגו ובמטה. (אבל זה יהיה לא טוב להשקעות שלי בחברות הרדיו וחברות הנדל"ן בהונג-קונג :)).

 33. מאת לירון‏:

  עדו, אני מתכוון כתחליף זול למרג'ין ולא כהימור מאקרו. כל עוד הריבית ל10 שנים לא יורדת מ2% העלויות של השורט אמורות להיות זולות יותר מה8% של המרג'ין שגיברת עליו וכמובן שיש גם סיכוי להרוויח מזה אם הריבית תעלה. במקרה הכי גרוע שהריבית יורדת לכ0 (ל10 שנים), אז יהיה לך הפסד הון של 28% (לא 23 כמו שאמרתי קודם), אבל אז יש לך הלוואה ל10 שנים עם 0% ריבית.
  האם יש עלות נוספת שאני מפספס?

 34. מאת עדו מרוז‏:

  עופר, אתה יכול לראות את שער המניה בגוגל-פיננס תחת הסימול 0878.
  או באתרים הונג-קונגים כמו AASTOCKS.

  לירון, אין לי נסיון בשורט. אני לא צריך כסף בשביל לעשות שורט? כשאני עושה שורט, אני מקבל כסף? זה כמו מרג'ין?

 35. מאת לירון‏:

  למיטב הבנתי בשורט אתה מקבל כסף (כלומר, כמו שאתה אומר, אתה לא צריך כסף מעבר למשהו כמו ביטחונות כנראה)

 36. מאת א לוי‏:

  לירון, נדמה לי שלמרות שאתה מקבל כסף בשורט אתה אמור לשלם עליו איזו ריבית כלשהי – אחרת אפשר לעשות שורט ולהשקיע את המזומן באג"ח ולהינות מהריבית כל עוד אתה בתוך המרגין. אאל"ט את הריבית חסרת הסיכון הברוקר ירצה לעצמו.

 37. מאת לירון‏:

  כן אלי, זה עושה שכל. הרי למה שמישהו ילווה לך כסף לקנות מניות (כדי שתמכור אותן), אם הוא לא מקבל ריבית על זה.
  ולכן האופציה שהצעתי היא באמת פחות מעשית.

  תודה על ההבהרה.

 38. מאת נשיא GIC‏:

  בהמשך פירסום של על רשתות בתי המרקחת בסין אשר יש להם לדעתי האישית פוטנציאל ענק מאשר לבתי מרקחת בארצות הברית
  http://www.thestreet.com/story/10873720/1/for-chinese-pharmacy-chain-skys-the-limit.html קישור ראשון

  קישור שני – http://www.gurufocus.com/news.php?id=108185

  NPD – שווי שוק 430M והרשת השניה CJJD – 68M

 39. מאת pimodlen‏:

  אני מסתכל כרגע על חברה מעניינת לדעתי בשם AMN healthcare services, טיקר AHS.
  זו חברת השמה של רופאים ואחיות בארה"ב.
  מה שמעניין בה הוא שהיא רכשה חברה אחרת בתחום בשם MedFinders והמניה נחתכה חזק בעקבות זאת, אבל אני חושב שזו טעות.
  אם אני מבין נכון, לפני רכישת MedFinders לAMN היה חוב של 40 מיליון בריבית ליבור +10,
  ובשביל לממן את הרכישה היא לקחה על עצמה חוב נוסף של 180 מיליון בריבית ליבור + 5.5 .
  ה-EBITDA של החברה הנרכשת, MedFinders, היה 20 מילון ב2009.
  כמו כן, כתוצאה מסינרגיה בין החברות, AMN צופה שעד סוף 2010 יתווספו לה גם 10 מיליון לgross profit.
  לפי morningstar, הFCF של AMN היה 90 מיליון ב2009. והוא 40 מיליון בTTM.
  התחום עצמו הוא, לדעתי, אחד התחומים שיצמחו הכי הרבה בשנים הבאות.
  בCC האחרון שלה, אם אני זוכר נכון, החברה צפתה עלייה של 4-6% בהכנסה מהרבעון השני, לאחר עלייה של 4% ברבעון השני.
  לדעתי נוצרה פה הזדמנות בגלל שאנשים פשוט נבהלו שהחברה לקחה על עצמה עוד חוב, למרות שלדעת הנהלת AMN הרכישה תוסיף לשורה התחתונה שלה כבר בסוף 2011.
  מה שצריך לקרות זה שתמשיך צמיחה בענף ושהחברה תתרכז בלהחזיר את ה40 מיליון עם הריבית היקרה ברבעונים הקרובים והיא תהיה בדרך הנכונה.
  אה, שכחתי לציין, כתוצאה מהרכישה החברה נתנה לבעלי השליטה בMedFinders משהו כמו 12 מיליון מניות, כך שסך המניות כרגע הוא 45 מיליון.

 40. מאת pimodlen‏:

  כנראה שהייתי די עייף כשכתבתי את התגובה הקודמת.
  AMN צופה שעד סוף 2011 (ולא 2010) יתווספו עוד 10 מילון לgross profit עקב סינרגיה.
  והיא צופה גדילה של 4-6% מהרבעון השני לרבעון השלישי.

  דפני ועדו, בקשר לSKX, אמנם בעלי העניין מכרו לא מעט מניות בחצי השנה האחרונה, אבל הם גם מימשו אופציות רבות תוך כדי,
  http://finance.yahoo.com/q/it?s=SKX+Insider+Transactions

  הסיבה לקפיצה בrevenues של החברה היא ליין של toning shoes בשם shape ups
  http://www.youtube.com/watch?v=LeiMpbR3Tvk
  שהייתה להם הצלחה גדולה איתם בחצי הראשון של 2010, בעיקר עם נשים בוגרות,
  http://www.amazon.com/gp/bestsellers/shoes/679377011/ref=pd_zg_hrsr_shoe_2_4_last
  http://www.zappos.com/skechers-shape-ups-shape-ups-black?zfcTest=prodPage2a:0

  מאז, המנייה הספיקה "להתכסח", כנראה עקב שילוב של מכירות בעלי העניין,
  ודאגות שהshape ups הן משהו חולף, וskx תצטרך לעשות inventory write downs עקב ירידה במכירות בהמשך.

  לדעתי, עושה רושם שירידה משמעותית במכירות היא כבר priced in במחיר המנייה,
  אבל אני לא מספיק אוהב את יחס הסיכוי/סיכון, יש חברות אחרות מעניינות יותר כרגע.
  אולי אם המנייה תגיע לאזור ה-18$ דולר או שהם יודיעו על stock buy back של כמה מיליוני מניות זה יהיה יותר מעניין.

 41. מאת עדו מרוז‏:

  pimodlen, מהצצה מהירה ב AHS נראה לי שאני אוותר על הרעיון. הסיבה לכך היא הרכישה הגדולה של MedFinders.
  צריך להתייחס בערבון מוגבל לתחזיות שההנהלה מספקת (וזה נכון לגבי כל חברה). בד"כ מיזוגים לא הולכים כל כך טוב כמו שההנהלה מצפה. לפעמים מיזוג יכול לגרור את החברה הרבה מאוד שנים.

  ישנם מקרים בהם מיזוגים הולכים בצורה חלקה, אבל קשה לדעת מראש איך זה יסתדר במקרה הזה.

 42. מאת גיאל‏:

  הי עדו וpimodlen
  אני מסתכל קצת בAHS
  לגבי הרכישה, אני מסכים שהאחרונה כנראה לא היתה לטובת בעלי המניות באותו זמן וכן שיחסית גדולה. זה מקשה על ה"עיכול" וגם מקרין לרעה על ההנהלה. מה שכן נראה שיש לחברה נסיון גדול ברכישות ומיזוגים וזו אסטרטגיה ארוכת שנים שלה. אפשר לראות פרוט הסטוריית רכישות פה: http://en.wikipedia.org/wiki/AMN_Healthcare
  התייחסות ישירה ומפורטת של החברה לרכישה יש בדף למשקיעים באתר החברה.

  נתקלתי באנליזה לא רעה של השוק והחברה לפיהם תחזיות הצמיחה בענף (healthcare staffing) הזה הן 11% CAGR
  http://www.scribd.com/doc/36543690/AHS

  צמיחה כזו בתעשייה נראית לי רוח גבית חיובית מאוד. כמו כן להבנתי החברה היא המובילה בשוק הזה ויש לה כמה מותגים שיש להם ערך.

  אז הזדמנות השקעה בחברה המובילה בתעשייה עם צמיחה כזו, באזור התחתון של הcycle ובנוסף כשהשוק "מעניש" את החברה ספציפית – זה לא נשמע רע.

 43. מאת pimodlen‏:

  גיא ל, סיכמת את הסיצואציה של AHS יפה לדעתי. יותר טוב מאשר אני עשיתי זאת בכל אופן.
  בקשר לMedFinders, שתי החברות כבר עבדו ביחד והשתמשו בשירותן אחת של השנייה,
  (זה אנזים שאמור להקל על ה"עיכול" אם תרצו) ומכאן גם הסינרגיות שאמורות להתווסף לשורה התחתונה כבר משנה הבאה, ע"י העלאת הgross margin.
  כמו כן בשילוב היכולות של שני העסקים, AHS יכולה להציע עכשיו חבילה יותר שלמה ללקוחות ובכך (בפוטנציה, בינתיים) לזכות ביותר חוזים על חשבון המתחרות.
  כלומר, יש ברכישה הזאת יותר מרק התווספות הrevenues של MedFinders לשורה התחתונה.

  בינתיים, החברה הוציאה את הדו"ח לרבעון השלישי. היא עמדה בתחזיות הצמיחה שלה לרבעון השלישי, אבל נתנה guidance של flat revenues לרבעון הרביעי. (מצטער אם זה מעצבן שאני עובר מעברית לאנגלית הרבה, אני כותב כמו שאני חושב).
  המסקנה היא שהתחום הוא עדיין באזור הcyclical low שלו. (מה שאומר, שזה זמן טוב לקנייה לדעתי).
  למרות הguidance הלא מלהיב, מחיר המנייה יכול בקלות לטפס כבר בזמן הקרוב, כי הסיכון במנייה היה בעיקר (כמו שעדו ציין) בתהליך המיזוג של החברות, ולמרות שהתהליך עדיין ממש בעיצומו, מתקבל הרושם שהם בהחלט בכיוון הנכון.

  לסיכום, בשלב מסוים הצמיחה בתחום תחזור, (הוא רחוק משיאו, שלבטח ישבר בגלל הרוחות שגיא ל הזכיר). אני לא יודע להגיד אם תחילת הצמיחה תגיע ברבעון הבא, או עוד שנה או אולי רק שנתיים, אבל מבחינת סיכוי/סיכון, אני בכל אופן, מאוד אוהב את מה שאני רואה.

 44. מאת גיאל‏:

  אגב טעיתי באיזכור של 11% צמיחה לתעשייה – זה לא מה שכתוב בדוח שהפניתי אליו (זה קצב הגדילה החזוי מבחינתם למכירות של AHS).
  ידוע שהוצאות healthcare גדלות משמעותית יותר מהר מה-GDP ואולי זה חסם תחתון לגידול בהוצאות על staffing אבל לא מצאתי עדיין את המספר המדוייק. הוא בטח מסתתר באיזה שיחת ועידה או דוח של מתחרה 🙂

 45. מאת חיים‏:

  שלום לכולם

  האם יש מישהו שסוחר כיום דרך HSBC האמריקאי ויכול לומר מה סדר גודל העמלות של קנייה\מכירה מניות בארה"ב ?

  תודה

סגור לתגובות.