תיק המניות בינואר 2011

החודש ההאנג-סנג עלה ב-1.9%. ה SPY עלה ב-2.3% וה DIA ב-2.7%. התיק שלי עלה ב-6.5%.

נדל"ן

בהונג-קונג דמי השכירות של נדל"ן משרדי עלו ב-30% ב-2010 – חדשות טובות להחזקות שלי בחברות נדל"ן הונג-קונגיות. בסין, למרות מאמצי השלטון לצנן את הנדל"ן המקומי, השוק עדיין ממשיך להיות חם. אבל לדעתי – לא לעולם חוסן. בסוף ינואר שנחאי וצ'ונג-צ'ין החלו להטיל מס רכוש על מי שרוכש דירה שנייה. לאור זאת, ולאור שורת צעדי הריסון האחרונים מצד ממשלת סין (עליהם אני מקווה לפרט בימים הקרובים), אני מניח שקצב הבנייה בסין די קרוב לשיא.

ממש קשה לי להבין את הטיפשות של ברוני-הברזל ומדוע הם כל כך בטוחים שהביקוש לברזל יגדל. ואלי הודיעה שהיא תגדיל את תפוקת הברזל ב-50% עד 2015. גם ל BHP ול RIO תכניות דומות. בנוסף לכך חברות קטנות יותר גם כן מגדילות את תפוקת הברזל בקצב מהיר – הנה שתי דוגמאות כאן וכאן.

דוחות

הדוח האחרון של וולס-פארגו היה לא רע בכלל, אבל השוק הגיב די באגרסיביות והפיל את המניה ביום פרסום הדוח.

רווח ה PTPP ירד שוב והגיע ל 8.1 מיליארד דולר. בעבר כבר הסברתי מדוע הרווחים יורדים. נוסף לסיבות אלו, ברבעון האחרון וולס-פארגו רשמה גם הוצאות חד פעמיות של יותר ממיליארד דולר. לעומת זאת, ההפרשות לחומ"ס המשיכו לרדת הרבעון ועמדו על כ-3 מיליארד דולר. אם נוריד ממספר זה 850 מליון שהם הורידו מהרזרווה, נקבל שנטו החברה מחקה 2.1 מיליארד – שזה קצת פחות ממה שיקרה ברבעון נורמלי. כלומר מהיום והלאה לא נראה יותר שיפור בהפרשות לחומ"ס. מה שאומר שמעכשיו שיפור ברווחים יגיע רק אם יהיה שיפור ברווח PTPP.

אני עדיין מחזיק בדעה שמ-2012 או 2013 החברה תתחיל להרוויח יותר מ-11 מיליארד דולר של רווח PTPP ברבעון. מה שיביא אותה לרווח נקי של יותר מ-20 מיליארד דולר בשנה. בינתיים החברה ממשיכה להגדיל את מספר ההפקדות של הלקוחות שלה. ברגע שהביקוש להלוואות יחזור לרמות גבוהות יותר, הרווחים של וולס יעלו חדות.

תנודות בתיק

הגדלתי קצת את המינוף על מנת לקנות עוד WFC-WT תמורת 11$. איזנתי את הקנייה הזאת עם שורט נוסף על VALE ב 35.92$.

חשבתי די הרבה על השורט בואלי בזמן האחרון. לא כל יום יש לי רעיון השקעה כל כך טוב. בממוצע אני מוצא 3-4 רעיונות בשנה. אני מאוד משוכנע שאני צודק בניתוח שלי של ואלי, ולהגביל את השורט שם ל-6% נראה לי כבזבוז הזדמנות. על כן החלטתי להגדיל את השורט. אני מתכוון להגדיל אותו שוב בימים הקרובים.

ב-2010 החלק של ההשקעות-בנכסים-קבועים כחלק מהתל"ג הסיני המשיך לגדול והגיע ל-70% מהתל"ג. זה פשוט נתון מדהים. הכלכלה הסינית לא בנויה על ייצוא ולא על צריכה אלא על בניה של עוד בתים ועוד כבישים. זאת בניגוד לדעה הרווחת אצל רוב האנשים שחושבים שסין היא מעצמה יצרנית. המציאות היא שסין היא מעצמה בתחום הנדל"ן. מקום בו בונים עוד ועוד בתים שאף אחד לעולם לא יגור בהם.

החגיגה הזאת קרובה מאוד לסיום. אין הרבה לאן לצמוח מ-70% מהתל"ג. מה שיותר מדהים זה שלמרות שההשקעה בנכסים קבועים צמחה בשנה שעברה בכ-24%, יבוא הברזל לסין פחת קצת. מה יקרה כשההשקעה בנכסים קבועים תחל לרדת?

אני חושב שמעולם לא הייתי כל כך בטוח באף השקעה כמו שאני משוכנע בשורט על ואלי. כשקונים מניות הרבה דברים יכולים להתפקשש. אפילו עם מניה כמו סאונדוויל תמיד יש סיכוי שההנהלה תעשה שטויות או במקרה של וולס-פארגו תמיד יש סיכוי ששינויי רגולציה ישפיעו לרעה על החברה. לכן כשקונים מניה, אפילו אם היא זולה מאוד, ישנם הרבה מאוד דברים שיכולים ללכת בכיוון הלא נכון. אבל במקרה של שורט-ואלי, אני לא רואה שום תסריט סביר שיכול להציל את החברה ממפולת קרובה.

בטווח של 2-3 שנים צריכת הברזל העולמית תרד, ושום דבר בעולם לא יוכל להציל את ואלי.

היום זה ערב ראש השנה הסיני – אז שנה טובה לכל אוכלי הקרפלך.

אני רוצה להזכיר לקוראים שהבלוג הזה מיועד לתעד את ביצועי ההשקעות שלי, ולחלוק מניסיוני כמו גם מהטעויות שלי. אני לא ממליץ על אף אחת מהמניות המוזכרות כאן. כמו כן, אני עלול למכור (או לקנות) מניות זמן קצר לאחר שקניתי (או מכרתי) אותן, וזאת מבלי לדווח על כך כאן.

תחילת השנהיי      ייחודש הבא

פורסם בקטגוריה מניות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

141 תגובות בנושא תיק המניות בינואר 2011

 1. מאת שלומי ארדן‏:

  בדיונים כאן עולות הרבה מניות שמשותפות לפורום לונג.
  ניתן לראות דיון על gravity כאן:
  http://long.co.il/index.php?option=com_kunena&Itemid=53&func=view&catid=24&id=9142&limit=10&limitstart=10#9237
  תרגישו חופשי להקפיץ שם את הדיון

 2. מאת עמיחי‏:

  לפני מספר חודשים קראתי את הדוחות שלהם הם קרצו לי מאוד כיוון שאני מבין את הפוטאנציאל בתור חובב משחקים בעבר. אני כבר לא זוכר את כל שמות המשחקים אבל אם תקראו דוחות מכמה שנים אחורה תראו שהם תמיד מדברים על שחרור קרוב ובכל פעם דוחים אותו ובנוסף אם זכרוני איננו מטעני הם שחררו משחקים חדשים בשנים האחרונות שלא צלחו כל כך – אני מניח שזו הסיבה שהם יושבים חזק על הפיתוח של המשחק החדש והמשובים בכדי שלא תקרה להם פשלה – מה שכמובן לא מהווה תעודת ביטוח.

  עם כל זאת אם המשחק יצליח יש כאן פנינה אמיתית – כיוון שיש כאן מאזן מצויין ומחיר יחסית נמוך (ממה שאני זוכר הם לא רחוקים מנט נט) מה שקיבלנו הוא אופציה יחסית במחיר נמוך על דור המשך למשחק מאוד מצליח ומכניס שאין לי דרך לקבוע מתי הוא ישחורר והאם הוא יצליח.

  החלטתי להשאר בחוץ מהסיבות הבאות:
  1. אין לי מושג מתי המשחק הזה יצא זה בקלות יכול לקחת עוד שנה למרות הדחיות הרבות שכבר בוצעו.
  2. ההכנסות הולכות ויורדות בקצב מפחיד וכמעט כולם קשורות למשחק מהדור הראשון.
  3. המרחק בין זמני היציאה של המשחקים מתחיל להיות גדול מידי מאוד יכול להיות שקהל היעד הולך ומתבגר כך שבאופן כללי לא צפויה כאן הצלחה מרשימה – אני לא זוכר שראיתי סטטיסטיקה של גיל השחקנים בדוחות (אולי פספסתי?)
  4. אין לי ממש דרך לדעת איך הוא באמת יתקבל אצל הגיימרים – יש היום תחרות עצומה ואופציות רבות. ויקח גם לא מעט זמן אחרי שהמשחק יצא לדעת מה בדיוק המצב.
  5. יש לי חשש שכאשר המשחק יצא רוב ההכנסות מהמשחק הראשון ירדו בקצב גבוה מאוד ואז במקרה שהוא לא יתקבל באהדה העסק ידרדר במהירות.
  6. אם המשחק לא יצליח הם יכנסו בזריזות לפרויקטים חדשים (וארוכים) של פיתוח תוך שריפת כסף במצב בו ההכנסות צונחות ולא צפויות לעלות בזמן הקרוב- כך שזה יהפך לנט נט מהסוג הגרוע ביותר. והאופציה עלולה להתגלות כמשהו יקר בהרבה מהמצב הראשוני.

  אני מניח שמי שמחזיק תיק מפוזר של כמה עשרות מניות ימצא מקום לחברה כזו – לי היא לא התאימה בזמנו, אבל שוב אלו רק החששות שלי יכול מאוד להיות שאני טועה וההשקעה כאן תהיה ריווחית למדי – ואפילו מהירה.

  עוד חברה שקורבה לנט נט שבדקתי בזמן שבדקתי את GRAVY היא RIMG -עסק משעמם לצריבת דיסקים לעסקים משעממים לא פחות.
  http://www.rimage.com/
  ממה שאני זוכר מעל 100 מיליון במזומן, חוב נמוך ותזרים חופשי של 10 מיליון על שווי שוק של בערך 140 מיליון ויש להם כל מיני תוכניות התרחבות. פה יש סיכון שהעסק ידעך אבל בניגוד לgravy ניתן כאן לנסות להבין מהו גודלו בצורה שפחות מזכירה רולטה. גם בהם החלטתי בסופו של דבר לא להשקיע וגם כאן מאוד יכול להיות שאני יאכל את הכובע.

 3. מאת משה‏:

  נדיר הסימנים האלו זאת לא תגובה שלי.
  אסף כפי שאני מבין gungho מכירה את החברה עוד מהשנים הראשונות של RO לאורך הדרך היו ויש הרבה שיתופי פעולה, מעצם הרכישה ב-2008 החלפת המנכ"ל לדעתי gungho מאמינה בחברה אבל בכל הסיפור יש גם סיכונים שהם מונים בדוחות, מעצם זה שהם מפיצים של משחקי מחשב הם בעצם גם מתחרים גם בעלי הבית וגם מביאים את עיקר ההכנסות כמפצים ביפן, אני בכל מקרה רואה יותר את החיובי בכל הסיפור, קשה לי להעריך השפעה מדויקת.
  עמיחי אני מסכים עם חלק מהנקודות , גיל השחקנים במשחק הישן לדעתי אינו רלוונטי,אני מכיר אנשים מבוגרים סבתות שמשחקות במשחקים כמו wow, אם המשחק יצליח ושוב את זה אף אחד אינו יכול לדעת המשחק ימשוך אליו שחקנים חדשים והמניה תזנק.
  ההסתכלות שלי על החברה זה כמו על חברת תרופות כשיש אישור אז המניה עולה בצורה חדה, היתרון פה שהמאזן חזק כך שיש כרית בטחון, בנוסף החברה מנסה להגדיל הכנסות (הכריזה לא מזמן על 4 משחקים לסמרטפון,משחקי טלויזיה .. )ויש קטליזטור, לדעתי GRVY זה מסוג החברות שיכולות לתת אפסייד רציני לתיק.
  לעניין התיק המפוזר על עשרות מניות התיק שלי לא מפוזר על יותר מ5-8 מניות מכיוון שאני לא מסוגל לעקוב על יותר מזה ואם נניח שערך אחת החברות ירד ב-50% אז התיק ירד ב-6.25% עד 10% .
  תודה על rimage אני אבדוק.
  אם כבר הגענו ל-oldschoolvalue זהו אחד ממספר בלוגים שאני עוקב אחריהם בחו"ל לדעתי זה אתר מעולה ללמידה עם רעיונות טובים.
  שלומי את הדיון בלונג קראתי רק לאחר שהפנת את תשומת הלב אליו תודה בכל מקרה.

 4. מאת אסף‏:

  נדיר – לא קראתי את התגובה המחורבשת, אלא כתבתי אותה.
  חוסם הספאם בפורום עושה זאת לפעמים לתגובות בעברית.

 5. מאת ארנב‏:

  בקשר לחתונות אני יכול להציג את הנסיון שלי בתחום. קודם כל יציאה מגדרה-חדרה משפרת מחירים משמעותית. ההפרשים יכולים להגיע אפילו עד ל-50% בין שני מקומות באותה הרמה. שנית, חתונה בחורף, או ביום שישי או גם וגם מורידה משמעותית עלויות. אנחנו בחרנו ביום שישי וזה התאים לנו מאוד גם מבחינת אוירה, גם מכיוון שסיימנו את החתונה באור יום ועוד הלכנו לים (האולם הוא "כחול" שמתחת לליאונרדו בחיפה, ממש על החוף), וגם מכיוון שזה הפך את כל הארוע להרבה יותר נינוח ופחות רשמי ובומבסטי, מה שמאוד התאים לנו. לא לקחנו שקל מההורים לחתונה והצלחנו לכסות עלויות +10K עוד לפני הכסף שההורים נתנו, שגם שם ריסנו אותם מלתת יותר. הצלמת היא מכרה של המשפחה של אשתי מנצרת כך שקיבלנו ממנה דיל מצויין לשני צלמי סטילס ושלושה אלבומים דיגיטלים מודפסים על בד מיוחד. לקיחת צלם מהפריפריה יכולה מאוד להוזיל בהקשר הזה, אם כי בכל הקשור לצלמים חשוב לוודא איכות עבודה מראש. הדיג'יי היה במחיר טוב גם כן בשל היות החתונה ביום שישי. השמלה של אשתי הוזמנה מחנות מעצבים בתל אביב בהתאם לדגם שהיה קיים שם כבר בירוק. היא עלתה 700 שקל ואשתי מתכוונת לצבוע אותה לצבע אחר כדי להשתמש בה בארועים בעתיד. איפור ושיער היא עשתה בסלון שקרוב לבית של ההורים שלה ב-200 שקל. לא היו לנו גימיקים, למעט נרות שנקנו ממפעל לבעלי צרכים מיוחדים בירושלים שחולקו לאורחים. לא לקחנו שום דבר מעבר לבייסיק שהמקום נתן. אפשר לא לאבד את הראש ולצאת מחתונה לא מופסדים אפילו בלי השקעה משמעותית מההורים, ובכל זאת לעשות ארוע מהנה לכם ולאורחים. זה הכל עניין של פרופורציות.

 6. מאת עדו מרוז‏:

  יניב, (השם הזה כבר תפוס, אז אולי תמצא שם משתמש אחר – ככה יהיה קל להבדיל בינך לבין יניב המקורי):
  VALE – כתבתי כאן כבר הרבה פעמים את דעתי על כל המומחים השונים, וזה אפילו משהו שכתבתי בעמוד הבית. אני לא אוהב תגובות בנוסך – "גדולי המומחים אומרים X, ואתה אומר Y". אם אתה חושב שיש לי באגים בניתוח, אני אשמח לשמוע, אבל להסתמך בצורה עיוורת על מומחים שונים זה אף פעם לא רעיון טוב.
  ספציפית למקרה של ואלי, אני פשוט חושב שאני צודק והם טועים. אין שום מצב שבעולם שצריכת הברזל בעולם תעלה ב-50% בארבעת השנים הבאות.

  WFC – גם בהשקעה במניה ניתן להפסיד 100%. אבל האופציות מן הסתם יותר מסוכנות.

  בנימין, זה קרה לי לא מעט שמניה זינקה אחרי שמכרתי אותה. החלק של מתי למכור מניות הוא הרבה יותר קשה מאשר לדעת לזהות מניות זולות.
  את TA ואת ROIAK מכרתי בגלל שלא אהבתי את ההנהלה של החברה. הלקח פה הוא שגם מניות של חברות עם הנהלה גרועה יכולות לזנק. זה משהו שכבר כתבתי עליו בעבר, ובד"כ אני לא ממהר למכור חברות עם הנהלה גרועה, אבל TA ו ROIAK עברו גבול מסויים והעדפתי למכור אותן. את רוב המניות שלי ב ROIAK מכרתי במחיר הרבה יותר גבוה מהמחיר הנוכחי, אז אין לי חרטות בעניין. חוץ מזה שהכסף הלך לרעיונות אחרים שגם עבדו לא פחות טוב (למשל ETM ב-5-6 דולר). חלק הלך גם לרעיונות שלא עבדו טוב כמו CASH – אבל זה דברים שניתן לדעת רק בדיעבד.

  המקרה של TBL שונה לגמרי. ידעתי ש TBL זולה והסיבה היחידה שמכרתי אותה הייתה בגלל שקיבלתי MARGIN CALL. אחרת לא הייתי מוכר אותה. הבעיה שלי היא שיש לי הרבה מאוד רעיונות, אבל קצת כסף, ככה שתמיד אני נאלץ לוותר על חלק מהרעיונות.

 7. מאת עמיחי‏:

  אני לדעתי ימכור את קומולוס בקרוב בגלל הרעיונות רכישה ההזויים של ההנהלה שלה.

 8. מאת עדו מרוז‏:

  אני כבר מכרתי.

 9. מאת גיא‏:

  עידו מה אתה אומר על הדוחות של STC
  לי נראו טובים אם כי כנראה נראה שם משהו רק לקראת 2012

 10. מאת עמיחי‏:

  אני כנראה יפטר מכל המניות שלי ביום המסחר הבא, הייתי זקוק לשישי שבת בשביל לראות מה אני מפספס כיוון שהשוק חשב שזה רעיון לא רע. אני שמח שהמשקיעים שאני מדבר מדבר אתם בנושא מגיעים לאותה הדעה.

 11. מאת עדו מרוז‏:

  גיא, אהבתי את הדוח. אני אפרט בדוח החודשי.

 12. מאת Yaniv_Shanghai‏:

  כמה דברים…
  1. לא לדאוג בקשר לשם, אני רושם את השם שלי באנגלית כך שיהיה קל להבדיל..
  2. כמו שעדו אמר, אין טעם להסתמך על המומחים למיניהם יותר מידי. מי שקשה לו לקבל את זה מוזמן לקרוא את הכתבה המעניינת הבאה שנכתבה על ידי יועץ באחת מחברות הייעוץ העסקי המובילות בעולם:
  http://tech.mit.edu/V130/N18/dubai.html

  לי אישית היתה התנסות מעניינת לאחרונה כשניתחתי חברה מהונג קונג )163(. החברה הציעה הצעת רכש לחברה שנייה והחברה השנייה שכרה את פייפר ג'פרי לייעץ לה בקשר לעסקה. כנראה שההנהלה הכתיבה את המסקנה מראש וביקשה מחברת הייעוץ לחבר דוח שיתאים למסקנה. עברתי על הדוח שלהם ומצאתי בו טעויות בוטות. שלחתי מכתב לפייפר ג'פרי ומנהל חטיבת ההשקעות בהונג קונג חזר אלי ומחר יש לי שיחה איתם בנושא..
  אני לא אומר שכל מומחה טועה, אבל תמיד חובה לפרק לגורמים את מה שהם אומרים ולבדוק עד לפרטים הכי קטנים.

 13. מאת אלדד‏:

  שלומי, זה לךא מפתיע- יש לנו פחות או יותר את אותו קהל, וזה כולל גם את המפעילים עצמם 🙂
  הבלוג של של עידו הוא הטוב ביותר בתחום לדעתי, ולכן גם פירגנו לו את ה-RSS בדף הראשי של לונג.

 14. מאת עדו מרוז‏:

  יניב – 163 – הם קנו לא מזמן נכס ברחוב No. 76 Percival Street – שטח 600 ר"מ – מחיר 380 מליון דולר!
  סאונדוויל קנו לא רחוק משם ברחום Tang Lung 1 & 3 שתי חנויות – 900 ר"מ כל אחת – מחיר 50 מליון דולר כל אחת.

  אז נכון שהמיקום של החנות ש 163 קנו טוב בהרבה, אבל פי 7?

 15. מאת Yaniv_Shanghai‏:

  עדו, זה לא המקרה היחיד בו 163 שילמה על נכס מחיר שלדעתי הוא גבוה מידי. אפשר לראות בהרבה הודעות שלהם שהם קונים חנויות בודדות והתשואה של דמי השכירות עליהן היא מאד נמוכה, תשואה שגם אני, בלי הרבה ידע יכול להשיג אם אני אלך לקנות נדל"ן בהונג קונג.
  עם כל זאת נראה שהמחיר אולי קצת "מפצה" על זה, הם נסחרים במכפיל 7 על פעילות ההשקעה והמלונות בלבד (בנתינת שווי אפס לפיתוח), כמו כן מכפיל 0.5 על שווי ספרים. הערכתי את הפיתוח מאד בגסות ובשמרנות ונראה שהוא יכול לתרום עוד משהו כמו 900 מיליון דולר, ד"א אני אשמח אם תעיף מבט בחישובים שלי אם יש לך זמן… אני יכול לשים את האקסל בגוגל דוקס.
  זה עוד לפני שהנכס להשקעה שהם בכמעט סיימו לבנות ב REPULSE BAY מתחיל להכניס כסף. ויש גם מרכז קניות נוסף במקאו.
  אחד הדברים שיותר מפריעים לי עם 163 היא השימוש התכוף מידי שהיא עושה בהנפקת מניות בכדי לממן רכישות אלה ואחרות. ממרץ 2007 ועד היום כמות המניות גדלה ביותר מפי 2. נראה שכח הרווח פר מנייה מהמלונות ופעילות השקעה דווקא עלה יפה למרות הדילול, אבל מה שנפגע פר מנייה הוא הרווח לפעילות הפיתוח. שווי הספרים פר מנייה לא השתנה מאז מרץ 2007. עכשיו הם הגישו הצעה לרכישה של 296 (בתמורה למניות ומזומן), ההצעה כנראה לא תתקבל כי מחירי המניות השתנו מאד מאז ההצעה בצורה שהופכת את ההצעה ללא כדאית. בכל מקרה, קצת קשה לי להשקיע בחברות עם הנהלות שדילול הוא דרך חיים בשבילן.

 16. מאת נדיר‏:

  הי עדו, האם היתה איזו שהיא הודעה משמעותית (בסינית) לסאונדוויל בימים האחרונים? המניה יורדת בצורה די דרמטית בזמן האחרון.
  אני מניח שחלק מהירידה היא בעקבות דאגה מצעדים שהממשל הולך לנקוט כנגד עלית מחירי הנדל"ן שם?
  http://www.thestandard.com.hk/news_detail.asp?we_cat=2&art_id=108300&sid=31372195&con_type=1&d_str=20110221&fc=1

 17. מאת Gal‏:

  Hi Yaniv from Shanghai. great article http://tech.mit.edu/V130/N18/dubai.html
  what are you doing in Shanghai ?

 18. מאת יניב החדש‏:

  שלום,

  ראשית- אני מבטיח לחשוב על שם חדש בהקדם. יניב משנחאי- צר לי על הגזל 🙂

  שנית, נראה לי שלא הייתי מספיק ברור. אני מאוד ציני לגבי איך דברים באמת מתנהלים, וגם הכתבה ש- Yaniv שם פה לא הפתיעה אותי. ה-דבר שמשך אותי בבלוג הזה הוא הניסיון להבין *באמת* מה קורה בשוק, ולא להפיץ סיסמאות ממוחזרות כמו שרואים בהרבה אתרי השקעות אחרים. השאלה שלי לגבי VALE הייתה קונקרטית: איפה מומחי הברזל של VALE טועים בניתוח שלהם את שוק הברזל? אתה הצמדת את הפוסט על VALE לפוסט על הדו"ח של מקינזי, שאותו אכן הפרכת. האם אתה יודע שתחזית צריכת הברזל של VALE מתבססת ברובה המוחלט על צפי הצריכה (השגוי, לשיטתך) בסין? או שמא ייתכן והם צופים עליות גלובליות, אולי בהודו או בדרום אמריקה, או יודעים על הידללות של המחצבים של מתחריהם. האם ניתן להשיג בכלל את המידע הזה?

  לצורך העניין, אם סין תפרסם נתונים דמוגרפיים עדכניים ומדוייקים, האם מנהלי VALE יכנסו ישיבת חירום ויבטלו את תוכנית החומש שלהם?

  כפי שאמרתי, אני בתחילת דרכי ומנסה להבין איזה ניתוחים אתה מבצע לפני שאתה מחליט על השקעה.

 19. מאת עדו מרוז‏:

  יניב_שנחאי – חברה שקונה באופן קבוע נכסים במחיר מוקפא, צריכה להסחר בהנחה משמעותית על ההון שלה. זאת דעתי.
  השאלה היא למה לא להעדיף את שלושת החברות בהן אני מחזיק – 878, 219 ו 129?

  נדיר, שום הודעה מיוחדת. הם הפסידו במשפט וצריכים לשלם יותר כסף על דירה שהם קנו לפני מספר חודשים, אבל לא מדובר בסכום משמעותי. חוץ מזה, הם קיבלו אישור סופי לבנות מלון בואן-צ'אי – בשטח של 16,000 ר"מ.

  יניב החדש, שלושת ענקיות החציבה בונות על עלייה בצריכת הפלדה בסין, ובנוסף לכך הם בונים על צמיחה בהודו ובמדינות מתפתחות אחרות. לדעתי בסין צריכת הפלדה צריכה לרדת בלפחות חצי, ואז שום מדינה בעולם לא תוכל להחליף אותה. למשל הודו צורכת פחות מ-100 מליון טון בשנה וזאת לעומת יותר מ-600 מליון בסין. אז אפילו אם הודו תכפיל את הצריכה ב-5 שנים, זה לא יכפה על הירידה בסין. מה גם שלהודו יש מספיק ברזל באיכות גבוהה והם לא צריכים לייבא מברזיל.
  דרום אמריקה זה לא גורם משמעותי בצריכת הברזל. לצפות שדרום אמריקה תפצה על ירידה בצריכה הדרום אמריקאית, זה כמו לצפות שישראל תפצה על הירידה בצריכת מכוניות בארה"ב.

 20. מאת שלומי ארדן‏:

  יד הגורל, אני כתב בעיתון של האוניברסיטה (בר אילן) בנושא כלכלה, ומכיוון שבאוניברסיטה שלנו יש כמות יפה של זוגות צעירים שמתחתנים במהלך הלימודים, התבקשתי אתמול לכתוב כתבה על ארגון חתונה זולה- החל מבעלי מקצוע ועד הארוע עצמו.
  אז קודם כל תודה רבה על הרעיונות אנשים טובים, אני אבדוק את העניין. מעבר לכך- אם יש לכם עוד רעיונות אשמח לשמוע.

 21. מאת נדיר‏:

  אני חושב שמה שמסביר את הצניחה והעליה של סאונדוויל היום, זה החשש מהצעדים שהממשלה נוקטת שם לקרר את שוק הנדל"ן.
  הצעדים שעליהם הודיע היום שר האוצר נראים עדינים יחסית לטיפול בבעיה ולכן השוק הגיב בעליות.
  http://www.bloomberg.com/news/2011-02-23/hong-kong-to-boost-land-auctions-build-flats-to-avert-bubble-tsang-says.html

 22. מאת Daniel‏:

  🙂
  מבלוג ניהול השקעות הפכנו לבלוג של אירגון חתונות 🙂
  🙂
  האם זה אומר שאפשר להשתמש בגישת "השקעות ערך" גם בחיים יום יום?
  מעניין..

 23. מאת טדי רביב‏:

  לשלומי ארדן:
  אני אתן כדוגמא את החתונה של אחי, החתונה נערכה בבית הירוק באוניברסיטת ת"א, קבעו הגבלה של 50 אורחים לכל צד, למשפחה שלי יש חברת טקסטיל, אז את שימלת כלה תפרנו אצלינו, אחי קנה את האלכוהל לבד, אני ואחי קישטנו את הרכב המשפחתי והם השתמשו בו לנסיעות.

  בשביל לפנק את עצמם, הם לקחו חדר במלון יפה בלילה לפני ומספר לילות אחרי וכאשר הם סיימו את התואר, הם נסעו לשנה לסין, אחי למד סינית.

  לדניאל: גישת "השקעות ערך" מכניסה פנימה את הרעיון של לקנות משהו בפחות מהשווי שלו, ניתן להשתמש בזה בתחומים רבים, כשטיילתי, חייתי חודשיים בהונדורס וצללתי כל היום.
  העלות הייתה כ 1200 דולר לחודשיים, כולל קורסי הצלה ומוביל צלילה ( לצורך השוואה, צלילה אחת בישראל עולה כ 300 ש"ח ).
  אבל צריך לדעת גם מתי להוציא כסף ואת זה אני אוהב לעשות על אנשים שאני אוהב ודברים חד פעמיים.

 24. מאת אריאל‏:

  מאוד אוהב את הבלוג ולומד המון
  החלטתי ליישם כל מה שלמדתי כאן ואל להתחתן באולם ולא לבזבז סתם על שימלת כלה.
  האם מישהוא יכול להמליץ על מקום שאפשר לארגן חתונה בטבע?
  דרך אגב – כל חברי הבלוג מוזמנים.

 25. מאת שלומי ארדן‏:

  היי אריאל, הייתי שמח לעזור לך, אך אני אדע הרבה יותר עוד שבועיים אחרי קצת בדיקות לכתבה. מזל טוב!

 26. מאת ניר‏:

  אריאל אני בטוח שיש בלוגים רבים המתמחים בחתונות – למרות שהיה פה דיון שהתחיל ממקום כלשהו וגלש לחתונות העיסוק המרכזי פה הוא לא חתונות. כנס לבלוגי חתונות ותמצא עולם תוכן עשיר

 27. מאת ניר‏:

  עדו,
  אני חושב שהאסטרטגיה של החלפת מניות בתיק במניות זולות יותר היא נקודת מפתח חשובה מאין כמוהה בהשגת תשואות גבוהות ובהגנה על התיק גם יחד. אני זוכר שהחלפת את מניות ROIAK במניות ETM כשהאחרונה ירדה והציעה סיכוי לתשואה גבוהה יותר בסיכון נמוך הרבה יותר. אז מניית ROIAK התרסקה ומניית ETM פרחה. כש ETM עלתה גבוה וברדיו וון נסגר הסיפור של המימון, שוב ROIAK נראתה הרבה יותר אטרקטיבית. עם תעצומות נפש נכבדות (והתעלמות מהרגש) החלפתי חזרה מ ETM ל- ROIAK כיוון שהאחרונה הראתה פוטנציאל עליה של פי ארבע בעוד ש ETM "רק" פי שתים. הכל לפי מכפיל של בין 10 ל- 12 על המכירות לשתי החברות. כרגע לפי הערכה שלי הפער שוב התצמצם. (מכרתי ETM 11.56$ וקנית ROIAK 1.09$)
  החלפה תמידית של מניות יקרות יחסית במניות זולות חשובה מאין כמוהה ולדעתי הכרחית גם בימים סגריריים.

 28. מאת בנימין‏:

  עדו
  אחת הבעיות שהיו לי אם שוק המניות זה הגנה על התיק ובמקרה לחלוטין היום נפל לי
  האסימון. קניתי מניית SKF לפני שנתיים בשער גבוה 8.5 והמניה נפלה הגיע ל-3.7
  קניתי עוד מנה. המניה המשיכה ליפול ל1.4 ואני בעצם שכחתי ממנה כוון שהייתי
  מופסד עליה כ-80 אחוז ואמרתי לעצמי שהמניה תגן לי על התיק ואת מה שהפסדתי
  אני יחזיר בהשקעה במניות אחרות. ולאחרונה העולם עובר זעזועים וגם המניות שלנו
  וראה זה פלא המניה קפצה עד עכשיו ב-290 אחוז והחזירה לי כמעט את כל ההשקעה מכאן
  המסקנה המתבקשת בזמנים בהם יש עליות והמניות מהסוג הזה זולות מאד כדי לרכוש
  כדי להגן על התיק במיוחד בעולם המטורף בה אנחנו חיים. אם משהו חושב אחרת או
  יש לו רעיונות נוספים אשמח לשמוע חשוב לציין שמניה הזאת הגיע גם ל- 30 בזמנו.

 29. מאת אסף‏:

  בניימין,
  אני לא יודע איך קנית את SKF ב 8$. היא ב5 השנים האחרונות היתה במחיר הכי נמוך 20$.
  מלפני שנתיים התעודה רק יורדת (כי הבנקים רק עולים).

  היום היא "עולה" 300% כי עשו רברס ספליט בתעודה – כל 4 תעודות יהיו אחת. בעצם זו רק מניפולצית מחיר, הסכום הכספי שהיה לך נשאר בדיוק אותו הדבר. העליה שאתה רואה זו תקלה בבנק וביאהו.
  בכלל, תעודות שורט ממונפות זו שיטה די גרועה להגן על התיק.
  התעודה הזו ספציפית יורדת 2% כשהבנקים עולים 1% וההפך.
  עכשיו אם הבנקים עולים ביום שני 10% – התעודה יורדת 20%.
  ביום שלישי הם יורדים 10% – התעודה עולה 20%.
  מי שיודע קצת אחוזים יודע שאם משהו יורד/עולה 10% ואז עולה/יורד 10%, אתה תמיד תסיים עם פחות ממה שהתחלת. במקרה של SKF תסיים עם הרבה פחות (תעשה חישוב).
  כך שהתעודה מאבדת מערכה רק בגלל התנודות בשוק !

 30. מאת אסף‏:

  בנימין חשבתי שאולי הדוגמא שלי לא ברורה מספיק, ניקח דוגמא קיצונית יותר.

  אני קונה 100 שקל בנקים ואתה 100 שקל תעודה.
  למחרת הבנקים יורדים 25% והתעודה שלך עולה 50%.
  אז לי יש 75 ולך 150.
  יום לאחר מכן, הבנקים חוזרים בדיוק לאותו מקום – כלומר עולים 33.33%. אז התעודה יורדת 66.66%.
  כלומר לי יש 100 חזרה, אבל לך – לך יש… 50! הפסדת 50% ! אתה מוזמן לבדוק את החישוב.
  התעודה הזו, כשהשוק נמצא במקום או עולה, מפסידה הרבה יותר. כשהשוק יורד, גם אז קשה להרויח עליה.

  חוצמזה, אם התעודה היא שורט על הפיננסים, למה שהיא תעלה 300%? קצת הגיון. הבנקים היום עולים 4-5%…

  בנוסף, הנה קישור שמסביר קצת על הרברס ספליט. בטח עוד יומיים שלושה הבנק שלך יתקן את הטעות ותראה את הסכום האמיתי שיש לך שם.
  http://www.proshares.com/faqs/splits_and_reverse_splits_effective_2_25_2011.html
  התעודה שלך נמצאת שם.

 31. מאת בנימין‏:

  אסף, אתה צודק ותודה רבה על ההסבר כנראה שיש לי עוד הרבה מה ללמוד.

 32. מאת עמיחי‏:

  ניר :

  עדו,
  אני חושב שהאסטרטגיה של החלפת מניות בתיק במניות זולות יותר היא נקודת מפתח חשובה מאין כמוהה בהשגת תשואות גבוהות ובהגנה על התיק גם יחד. אני זוכר שהחלפת את מניות ROIAK במניות ETM כשהאחרונה ירדה והציעה סיכוי לתשואה גבוהה יותר בסיכון נמוך הרבה יותר. אז מניית ROIAK התרסקה ומניית ETM פרחה. כש ETM עלתה גבוה וברדיו וון נסגר הסיפור של המימון, שוב ROIAK נראתה הרבה יותר אטרקטיבית. עם תעצומות נפש נכבדות (והתעלמות מהרגש) החלפתי חזרה מ ETM ל- ROIAK כיוון שהאחרונה הראתה פוטנציאל עליה של פי ארבע בעוד ש ETM "רק" פי שתים. הכל לפי מכפיל של בין 10 ל- 12 על המכירות לשתי החברות. כרגע לפי הערכה שלי הפער שוב התצמצם. (מכרתי ETM 11.56$ וקנית ROIAK 1.09$)
  החלפה תמידית של מניות יקרות יחסית במניות זולות חשובה מאין כמוהה ולדעתי הכרחית גם בימים סגריריים.

  כמובן שאני מסכים אבל עם הדוגמא הזאת יש לי קצת בעיה- לדעתי ETM ככל הנראה שווה בין 14-20 (תלוי הגדלת הכנסות והסדר חוב ב2012) ולכן יש אולי מקום לחפש לה מחליפה בתיק אבל אתה יכול להסביר לי מדוע אתה חושב שרדיו וואן שווה 400 מיליון דולר ~ או בקירוב 4$ למניה?

 33. מאת עמיחי‏:

  טעות שלי – התכוונתי לשווי שוק באזור ה200 מ' ולא 400 מ'

 34. מאת ניר‏:

  עמיחי, לרדיו וואן יש חובות גדולים מאוד. בשנה שעברה היא הגיעה להסדר ומחזור חובות (בקושי ולאחר ייסורים) כאשר הריבית על החוב קפצה מעלה. זה אומר שהחל מהשנה הוצאות המימון הופכות גבוהות יותר ומכרסמות בתזרים החופשי שנשאר לחברה ביד. אני מעריך שהתזרים שישאר לה מכל עשרות המיליונים הוא בסביבות ה- 20 מיליון דולר. לכן מכפיל של 10 (בכוונה נמוך קמעה מהאחרות) מביא אותי לסביבות ה 200. עם 20 מיליון יהיה קשה ביותר לסלק חוב גדול שכזה במהירות. רק צמיחה תסייע לחברה לקפוץ קדימה (מה שקשה לי לראות כרגע). ETM במצב שונה כי התזרים שלה הוא בסביבות ה 80 והיא מחזירה חובות בקצב מטורף כ 100 מיליון בשנה כך שבעוד שנתיים וארבע שנים מצבה יהיה מעולה גם אם לא תצמח. אני חושב ש ETM שווה יותר ממה שציינת אני מעריך בין 20 ל 24 דולר.

 35. מאת עמיחי‏:

  במצב הנוכחי הם לדעתי די מאופסים אחרי ההסדר ההזוי שהם הגיעו אליו – מיליונים בודדים בתזרים חופשי. אתה בונה על התחזיות הורודות שלהם שמדבר על צמיחה גדולה בהכנסות זה הרבה יותר הימור ממה שזה נראה. הם מנוהלים בצורה איומה, ולכן לא הייתי נותן להם מכפיל גבוה מ6-8 הם פשוט לא מתייחסים לבעלי המניות שלהם. לדעתי המחיר היום גבוה למדי לערך שהם מייצרים. מספיק שלא תהיה צמיחה או ירידה בהכנסות עקב אירוע זה או אחר והחברה תתקרב במהירות שיא למצב שריפת מזומנים מהירה ופשיטת רגל.
  לדעתי לא שווה את הסיכון במיוחד בהתחשב בזה שהצלחת להרוויח לא רע בינתיים אבל מכאן והלאה ההימור מסוכן בהרבה.
  אולי שווה להחליף חזרה לETM 🙂

 36. מאת ניר‏:

  יכול להיות שאתה צודק עמיחי.
  סיכון בהחלט גבוה יותר (שאותו אני משקף בתמחור החברה). אני בכל מקרה אחכה לדוח השנתי שלהם שאמור להתפרסם בשבוע הקרוב כדי לשקול את צעדיי.
  ובהחלט אסתכל על החברה בעיין שמרנית בגלל המצב העדין.

 37. מאת שלומי ארדן‏:

  מה קורה עם העדכון החודשי עדו? אני במתח

 38. מאת עדו מרוז‏:

  העדכון יפורסם או במוצ"ש או ביום ראשון.
  לפני שבוע חזרתי מחופשה של חודש וחצי בארץ, אז יש לי הרבה השלמות עכשיו.

 39. מאת Daniel‏:

  עידו,
  קח את הזמן שלך..
  🙂

 40. מאת שלומי ארדן‏:

  היית בארץ ולא אמרת שלום :O

 41. מאת טדי רביב‏:

  אני רוצה להזכיר שוב את SKX, החברה פרסמה תוצאות ב 01.03.11, הן מעל לתחזיות שצפו ב VIC שיהיו להם.
  אני מעוניין בסיבות לא לקנות ?

סגור לתגובות.