תאונת הרכבת הגדולה בהיסטוריה

בימים אלו יש לנו הזדמנות נדירה לצפות בתאונת הרכבת הגדולה בהיסטוריה, וכל זאת בהילוך אטי. הילוך מאוד מאוד אטי. כל כך אטי עד שרוב האנשים לא מצליחים לראות את זה, ובטוחים שבדקה ה-90 הרכבת תצליח להתעופף והתאונה תמנע.

טוב, אולי אני מגזים. אולי זאת לא תהיה התאונה הגדולה בהיסטוריה, אבל ללא ספק היא תהיה אחת מהגדולות. והיא מתרחשת פה בסין, ולא הרבה רואים את זה.

אלו שלא רואים את זה בוחרים להתעלם מהעובדות שמצביעות בבירור כבר יותר משנה שהתאונה היא כמעט בלתי נמנעת. הם בטוחים שהתחתית של הכלכלה תגיע עוד חודש או עוד רבעון, ואז בא החודש הבא או הרבעון הבא ושוב "הנתונים גרועים יותר ממה שחזו המומחים".

אז אולי המומחים לא כאלו מומחים אם הם מופתעים כל פעם מחדש. אולי הם כבר צריכים להחליף תקליט?

בשבוע שעבר פרסמה סין את הנתונים הכלכליים לחודש יולי, ובצורה לא מפתיע הם שוב הפתיעו את המומחים (לרעה כמובן). הסיבה שהמומחים מפספסים את התאונה היא שהם מסתכלים מתחת לפנס – ושם לא נמצא הפתרון. הפנס הוא הממשלה הסינית. כולם בטוחים שהממשלה כמו סופרמן תציל את המצב ותרים את הרכבת שנייה לפני התאונה. כי ממשלת סין היא גיבור על כל יכול – יותר חזק מגרינספן ומברננקי וממרקל ביחד. אבל לפני שנבדוק את הכוח האמתי של הסופרמן המלוכסן, בואו נראה מה קרה ביולי שנראה לי כל כך מפחיד.

כאמור המומחים ציפו שהתחתית של הכלכלה הסינית תירשם בחצי השנה הראשונה (וזאת אחרי שבמאי הם היו בטוחים שהתחתית הגיעה במאי, ובפברואר הם היו בטוחים שהתחתית הייתה ברבעון הראשון, ובדצמבר שנה שעברה הם היו בטוחים שהתחתית הייתה ברבעון הרביעי של 2011). אבל הנה הגיע לו יולי והנתונים מצביעים על המשך מגמת ירידה בכלכלה הסינית.

היצוא צמח רק באחוז אחד מסכן בחודש יולי, והעודף המסחרי אפילו הצטמק ביחס לשנה שעברה. הצריכה הפרטית צמחה ב-13.1% ביחס לשנה שעברה – שזה עדיין מספר גבוה אבל נמצא במגמת ירידה. צריך לזכור שרבים ציפו שהצריכה הפרטית תבוא ותציל את המצב כאשר תירשם ירידה בהשקעות. אבל צריכה לא חיה לה בוואקום, ואם ההשקעות יורדות זה גם משפיע על הצריכה.

מה שאני טוען כבר הרבה זמן זה שישנם שלושה דברים שעליהם צריך להסתכל בשביל לדעת מה קורה בכלכלה הסינית – נדל"ן, נדל"ן ונדל"ן. אחרי שמסתכלים על שלושת אלו אפשר להשתעשע בנתונים פחות חשובים ולבדוק מה רמת המינוף במשק, כמות ההלוואות של הבנקים, צריכת מכוניות וכו'. אבל הנתון החשוב ביותר הוא הנדל"ן. כמעט כל משבר כלכלי בהיסטוריה המודרנית של האנושות החל ממשבר נדל"ן. זה מה שקרה ביפן בתחילת שנות ה-90, במזרח אסיה בסוף שנות ה-90 וכמובן בשנים האחרונות בארה"ב וגם בספרד ואירלנד.

עודף הבנייה בסין עליו כתבתי בשנתיים האחרונות צריך להיפסק מתישהו. זאת הייתה התזה שלי – אם יש ביקוש ל-5-7 יחידות דיור בשנה, אבל בונים 20 מליון, נוצר עודף היצע עצום, וזה משהו שלא יכול להמשיך לעד. מתישהו זה ייפסק וכשזה ייקרה, שום דבר לא יוכל למנוע מהכלכלה הסינית מלהאט. כמה להאט? ממש ממש אין לי מושג. אני רק יודע שהכלכלה תאט בצורה שתפתיע את רוב העולם (שוב, וזה בגלל שאנשים לא מסתכלים במקום הנכון).

והנה הנתון שהפחיד אותי החודש, ולדעתי צריך להפחיד עוד יותר את כל מי שעדיין שורי על סין – סך התחלות הבנייה בסין ירד בחודש יולי בכ-27% לעומת השנה שעברה. כאשר הירידה בהתחלות הבנייה של נדל"ן למגורים עמדה על כ-30%. צריך לזכור שעד מרץ עדיין נרשמה עלייה בהתחלות הבניה שנה-ביחס-לשנה, ורק באפריל החלה הירידה. כאשר עכשיו הירידה כבר מתקרבת ל-30% – וזה אומר שהדברים קורים כאן די מהר.

לדעתי, אבל יכול להיות שאני טועה כאן בגדול, הבנייה צריכה לרדת עוד הרבה הרבה יותר. לכאורה אנחנו צריכים לרדת מ-20 מליון יחידות לכ-6 מליון – או ירידה של איזה 70%, אבל בגלל שכבר יש כזה עודף של דירות בסין – במיוחד דירות יד שנייה, אני לא אתפלא אם נראה ירידה של 90%. ירידה שכזאת תהיה מאוד משמעותית לכלכלה הסינית. תהיה פגיעה עצומה בענפים רבים כגון – פלדה, מלט, ספנות, ריהוט ועוד. כבר היום רואים סימנים לכך בסין – במיוחד בתעשייה הפלדה והספנות.

כתמונת מראה להתחלות הבנייה, מכירות הבתים דווקא עולות – 27% עלייה בשטח הנדל"ן שנמכר ביולי השנה לעומת השנה שעברה (30% עלייה בנדל"ן למגורים). אז למרות העלייה ברכישות הבתים (ולפי דעתי הצנועה – מדובר בעלייה זמנית בלבד), הקבלנים מתחילים לבנות פחות וגם קונים פחות קרקעות – צניחה של כמעט 55% לעומת יולי שעבר. הסיבה לכך היא שלמרות העלייה במכירות, הן עדיין לא מצליחות להדביק את היצע הדירות שמגיע מהקבלנים.

כמובן שצריך לקחת את כל הסטטיסטיקות האלו עם הרבה מלח. כמעט כל סטטיסטיקה שיוצאת מסין אינה מדויקת – וזה בלשון המעטה. אבל המגמה כאן די ברורה, ובזה אפשר להיות די בטוחים – הכלכלה הסינית מאטה מאוד.

בגלל הבעייתיות שבסטטיסטיקה הסינית ישנם כאלו שאוהבים להסתכל על שני מדדים אחרים – צריכת החשמל ושילוח ברכבות. לפי שני אלו סין כמעט ולא צומחת השנה בכלל, אבל אני לא בטוח גם כמה שני מדדים אלו משקפים את מה שקורה במדינה. לדעתי עוד מדד לא רע  הוא ייצור הפלדה במדינה – וגם שם העלייה מול שנה שעברה די אנמית – באזור ה-1% – וגם זה בא על חשבון עלייה במלאי הפלדה, ככה שבכלל לא בטוח שצריכת הפלדה עלתה השנה. ובגלל הירידה בהתחלות הבנייה, אני מניח שהשנה נראה ירידה בצריכת הפלדה בסין, ואם זה ייקרה, זאת תהיה הפעם הראשונה מזה 31 שנה שזה קורה.

בינתיים, מאז אפריל, מחירי הפלדה נמצאים בצניחה חופשית וכך גם מחירי עופרת הברזל שבימים האחרונים כבר ירדו אל מתחת ל-115$ לטון – המחירים הנמוכים ביותר מאז דצמבר 2009!

אז עכשיו כשמספר התחלות הבניה במדינה ירד, וזה רק שאלה של זמן עד שירידה זו תשפיע על סך הבניה בסין, מה צופן לנו העתיד?

האמת היא שאני לא יודע. רבים עדיין מאמינים שממשלה תבוא ותציל את המשק עם עוד תכנית תמריצים נוסך 2009, בעבר טענתי שאני בספק האם זה יקרה. הסיבה לסקפטיות שלי היא שלפי מה שנראה, לממשלה הסינית אין את הנזילות שהייתה לה לפני ארבע שנים. בחודשים האחרונים כמות החובות הבעייתיים בסין מזנקת וזאת בגלל שתעשיות רבות קורסות תחת החוב שהן לקחו על עצמן בשנים האחרונות וגם עקב עודף היצע.

אני לא רוצה להפוך את הרשומה הזאת לגדולה מדי אז אני רק אגיד שמספר רק של תעשיות נמצא במצוקת נזילות קשה ביניהן – נדל"ן, פלדה, מספנות, ספנות וכמובן הרשויות המקומיות. ככה שהממשלה צריכה עכשיו לגייס כספים רבים רק בשביל להציל את הקיים, ולכן יהיה לה קשה למצוא עוד כספים כדי להמריץ את הכלכלה. זאת התאוריה שלי, אבל יכול להיות שאני טועה והממשלה כן תצליח לעשות הוקוס-פוקוס ולהציל את המצב. אבל אם זה ייקרה אז זה יהיה כמו מסומם שמנסה להתגבר על תסמיני הגמילה ע"י לקיחה של עוד מנת סם. במוקדם או במאוחר סין צריכה להיגמל מהתלות שלה בהשקעות בתשתיות ובנדל"ן. לעודד עוד בום של תשתיות, ואחרי כמה שנים כשהכלכלה מאטה – עוד בום, זה בדיוק כמו בשיר של פורטיס – "עוד מנה ועוד מנה, ייתכן שזאת הפעם האחרונה". אולי זה יביא להקלה זמנית, אבל ללא ספק זאת תהיה המנה האחרונה – זאת תהיה הפעם האחרונה שסין תצליח להמריץ את הכלכלה, וזה יגבה מחיר הרבה יותר כבד עם תסמיני גמילה חזקים בהרבה עוד שנתיים או שלוש.

בעיה נוספת עם תכנית תמריצים נוספת היא שבשביל לחזור לצמיחה של 8% או יותר, סין תצטרך הפעם להשקיעה הרבה הרבה יותר כסף מאשר היא עשתה ב-2009 וזאת בגלל שתי סיבות – הראשונה היא שהתל"ג היום יותר גדול והשנייה היא שהתשואה על ההשקעות ירדה מאוד. בכדי להבין למה התשואה על ההשקעות יורדת, אפשר להביא דוגמה מישראל. נניח שהממשלה בארץ רוצה להגדיל את התל"ג. הדרך הקלה לעשות זאת היא להשקיע בתשתיות. אז הממשלה בונה רכבת בין תל-אביב לירושלים – השקעה גדולה, אבל בגלל ששתי הערים האלו גדולות ומרכזיות, התשואה על ההשקעה סבירה. ברגע שעבודת הבניה מסתיימת הממשלה חושבת איך להמשיך ולהגדיל את התל"ג, ואז היא מחליטה להמשיך לבנות קווי רכבת – נגיד עוד קו לאילת, ולאשקלון ולקריית שמונה. התשואה על קוים אלו כבר הרבה יותר נמוכה – אבל ההשקעה גדולה. נגיד, קו לקריית שמונה מחיפה יעלה יותר מהקו מתל-אביב לירושלים, אבל התשואה שהוא יניב תהיה הרבה יותר נמוכה. אחרי מספר שנים גם הבנייה של קוים אלו הסתיימה, אבל הממשלה עדיין רוצה להקפיץ את התל"ג, אז מחליטים לבנות עוד קוים – נגיד קו בין בית-שאן לקצרין. קו כזה שוב יעלה בערך כמו קו מתל-אביב לירושלים אבל התשואה שלו תהיה שלילית.

זה מה שקורה בסין היום. הממשלה השקיעה כל כך הרבה בתשתיות בעשור או שניים האחרונים שכבר אין לה הרבה מקומות להשקיע בהם התשואה על ההון סבירה. כל הערים המרכזיות עומדות להתחבר לרכבת המהירה בעתיד הקרוב, בכל הערים המרכזיות יש כבר לפחות שדה תעופה ענק אחד, כמה עשרות ערים בונות כיום רשת של רכבות תחתית וכו'. ככול שעובר הזמן ההשקעות של המדינה מנותבות לאפיקים פחות כדאיים מבחינה כלכלית.

אלו הן הסיבות שסין לפחות בינתיים לא יצאה עם תכניות תמריצים, למרות שכלכלה מאוד מאטה ובניגוד לצפיות של מומחים רבים. זה לא שממשלת סין לא רוצה להמריץ את הכלכלה, אלא שהיא לא יכולה!

לסיכום, אני עדיין ממשיך להחזיק בדעה שהיום בגלל שבועת הנדל"ן כבר התפוצצה, סין לא תצליח לשמור על צמיחה גבוהה. אני ממשיך להאמין שהשנה נראה צמיחה בתל"ג נמוכה מ-8% ובשנה הבאה נמוכה מ-6% (ואני לא פוסל את האפשרות שיהיה מיתון בעוד שנה או שנתיים). אבל אם הממשלה תבוא ותציל את המצב, אז הנחות אלו לא תתממשנה, אבל אז בעוד שנתיים או שלוש סין תכנס למיתון מאוד קשה עם משבר חובות ענק.

פורסם בקטגוריה כלכלה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

38 תגובות בנושא תאונת הרכבת הגדולה בהיסטוריה

 1. מאת עדו מרוז‏:

  יניב ביקש ממני להוסיף לינקים לנתונים שנתתי. הלינקים הם מהאתר של הלשכה לסטטיסטיקה הסינית.
  הצמיחה בצריכה:
  http://www.stats.gov.cn/tjfx/jdfx/t20120809_402826324.htm

  הנתונים על הנדל"ן (שימו לב שהם מובעים כנתונים על ינואר עד יולי. בשביל יולי לבד צריך לעשות חשבון. כיוון שזה לא הצד החזק שלי, הסתמכתי על http://www.alsosprachanalyst.com/real-estate/charts-chinas-residential-housing-starts-continued-to-fall.html):
  http://www.stats.gov.cn/tjfx/jdfx/t20120809_402826323.htm

  אם יש עוד לינק ששכחתי, אפשר לבקש.

 2. מאת שי‏:

  עדו בהינתן ההנחות שלך לעניין סין (אני די מסכים איתך) האם אתה לא חושב שההשפעה של תחריש כפי שאתה מצייר על הכלכלה העולמית, שהיא כבר כעת מאוד פגיעה, תהיה מאוד שלילית ועקב כך ההשקעות שלך במגזר הפיננסי בארה"ב עלולות להפגע באופן לא מבוטל (למרות התמחור הנוכחי שלהן)

 3. מאת יאיר‏:

  הי עדו
  אתה אומר זאת לגבי סין כבר זמן מה ועדיין זה לא קורה בסין או בעולם (אירופה+ארהב)

  השאלה מרכזית – מה שציפיתי לראות ברשומה הזאת … איך הפגיעה בסין תשפיע על ארהב (מכירת אגח של ארהב, נפילת ערך מטבע, פחות ייצוא\ייבוא)

  יאיר

 4. מאת עדו מרוז‏:

  ירידה של 30% בהתחלות הבניה, ירידה במחירי עופרת הברזל מ-200$ לטון ל-113$ לטון וירידה במחיר המניה של ואלי מ-32$ ל-18$.
  לא נראה לי שכל כך טעיתי במה שאמרתי בשנה-שנתיים האחרונות.

  אני לא הולך לנסות לנחש איך הירידה בבניה בסין תשפיע על ארה"ב כי אין לי מושג. אני אוהב ללכת על הדברים הבטוחים. ואלי היתה הימור בטוח.

 5. מאת אלון‏:

  עדו, אף אחד לעולם לא יכול לדעת מתי הקריסה תבוא,ולהזכירך מה שכתבת לא פעם: "שאסור להמר על נתוני מאקרו" , זה יכול לקחת גם 20 שנה בארצות הברית או בסין (שמבחינתי ארה"ב בבעיה הרבה יותר קשה) כשבינתיים כדבריך ה"נרקומנים" צורכים סמים.
  כשהקריסה תבוא , היא תהיה קשה וכואבת.

 6. מאת עדו מרוז‏:

  20 מליון דירות חדשות כל שנה כפול 20 שנה = 400 מליון דירות חדשות.
  משום מה נראה לי שזה לא ייקרה.

 7. מאת יובל‏:

  עידו, איך אתה מתייחס לכדאיות ההשקעה בשורט על ואלי? היא ירדה בכמעט 50% מאז שהתחלת. כל יום בבוקר צריך להעריך השקעה לפי קריטריון של – האם היית נכנס אליה היום מחדש – אם התשובה היא לא – אז צריך לממש (ברווח או הפסד). חוץ מזה זה יחסי – אם אתה רואה שם אפסייד הולך ומתכווץ אין לך השקעה עם מרווח אפסייד יותר גדול\מכפיל יותר אטרקטיבי..? אגב, שאלה נפרדת – למה אתה משקיע בחברות בשוק הבריטי בו הבנתך כנראה לא גבוהה (כמו שוק הנדלן-פאבים) ולא מתמקד קרוב…או בסקטורים גלובלים שלא מאופינים מאוד בסביבתם?

 8. מאת עדו מרוז‏:

  עוד כתבה על אזור בין-חאי בטינג'ין. הנה משפט המחץ מהכתבה:
  "For Tianjin to become a major financial center, that would imply that somebody else would move down the ranks, and I can't see that happening for Shenzhen or Shanghai or Beijing,"

  הרי ברור שטיאנג'ין תהיה הניו-יורק הבאה, וגם שנחאי תהיה, וגם בייג'ינג, וגם שנג'ן, וגם גוונג'וו, וגם צ'ונג-צ'ין וגם נאנג'ינג, וגם שניאנג וגם דליאן ….

 9. מאת דור‏:

  אוף טופיק, מישהו יודע מה הבעיה עם פורום לונג? האתר נפל.

 10. מאת אבי‏:

  היי עידו אני תמיד נהנה לקרוא את דבריך המחכימים והמעניינים.
  האם אינך חושש בהשקעה בגולדמן למרות החשיפה שלו לICBC.
  בהצלחה

 11. מאת עדו מרוז‏:

  איזה אחוז מההון של גולדמן מושקע ב ICBC?

 12. מאת יהונתן‏:

  מאוד מעניין כהרגלך.
  שאלה: מה יעשה הסיני שרוצה לחסוך כשיתייאש מהנדל"ן. איזה אפיקי חסכון סבירים יהיו פתוחים בפניו? בארה"ב בועת הנדל"ן הפכה לבועת אג"ח ממשלתי. מה יקרה לדעתך בסין?

 13. מאת בנימין‏:

  עדו שלום רב
  עקב הנתונים הנל הכתבה בגלובס מ-18.8.121 מצתת בסיטי ממליצים לברוח לזהב עשוי לזנק בכ-290 אחוז
  כמו כן קרן הגידור של סורוס הכפילה את החשיפה שלה לזהב .ופולסון הגדיל את אחזקותיו בזהב ב26 אחוז.
  האם ולאור מה שקורה בעולם לא צריך לקנות מעט מ-SPDR GOLD כדי להגן על תיק ההשקעות. ואני יודע
  מה בפאט כתב על הזהב אבל גם הוא טעה בעבר.

 14. מאת Edward‏:

  Long עובד, פשוט יש לנו איזה וירוס שמקפיץ את ההגנה של גוגל. בעוד כמה שבועות אמור לעלות אתר חדש ונקי 🙂

  בינתיים הכל עובד כרגיל + קצת וירוס 😛

 15. מאת אסף‏:

  אבי, לגולדמן יש השקעה של 1.7 מיליארד בערך ב ICBC, זה הכל. זה זניח לגמרי גם אם הבנק יולאם.

 16. מאת עדו מרוז‏:

  יהונתן, אין לי מושג.
  בנימין, אם באפט טועה, אז אולי גם אני טועה. כל אחד צריך להחליט בשביל עצמו.

 17. מאת יהונתן‏:

  אולי מצאתי את התשובה לשאלתי – פתאום אני לא כל כך בטוח שהזהב בועתי..
  http://tinyurl.com/gold-china

 18. מאת עדו מרוז‏:

  לנחש את העבר זה קל. אבל מה יהיה בעתיד?

  http://online.wsj.com/article/SB10000872396390443324404577594591984049830.html?mod=rss_about_china

 19. מאת יהונתן‏:

  http://lucas2012infos.wordpress.com/2012/08/11/mish-mike-shedlock-ponzi-bank-financing-of-wealth-management-productsin-china-backed-by-dubious-real-estate-projects-golden-elephants-poway-and-pay-option-arms/#more-22579
  נראה שתוכניות ההשקעה שמציעים הבנקים ושתופסים את מקום הזהב אלו עוד מעשי הונאה שישפכו דלק משלהם על הקטסטרופה הצפויה.

  מתי כבר יוכלו הסינים פשוט לקנות מניות קוקה קולה?
  http://www.guardian.co.uk/business/2011/jun/01/coca-cola-plans-list-shanghai-stock-exchange

 20. מאת עדו מרוז‏:

  יהונתן, אם מעניין אותך לעקוב מקרוב אחרי מה שקורה בסין, אתה יכול לחפש אותי בטוויטר. אני אומנם לא מצייץ (לפחות בינתיים), אבל אתה יכול לראות למי אני רשום ולהירשם אליהם. סך הכל נרשמתי לחמישה מצייצים ואני מקבל מהם הרבה כתבות כל יום על סין.
  מן הסתם קורה המון במדינה הגדולה הזאת. מה שאני כותב בבלוג זה רק הקצה של הקצה של הדברים עליהם אני קורא.

 21. מאת יהונתן‏:

  תודה! אעקוב. סין מרתקת ביותר.

 22. מאת עדו מרוז‏:

  מחירי הפלדה הגיעו לשפל חדש. מחירי הברזל נושקים ל-110$ לטון.
  http://af.reuters.com/article/metalsNews/idAFL4E8JK0RH20120820

 23. מאת עדו מרוז‏:

  מחיר עופרת הברזל כבר ב-104$. מעניין מתי הוא יגיע לתחתית זמנית.
  בינתיים, HSBC פרסמה היום את מדדי-מנהלי-הרכש המקדים (או איך שאומרים בעברית Flash PMI). כל מספר מתחת ל-50 מצביע על ירידה ברכישות (למשל של ציוד או סחורה) של חברות ומפעלים. הנתון לאוגוסט הוא 47.8 שמביא אותנו כבר ל-10 חודשים רצופים של ירידה.

 24. מאת איתי‏:

  עדו, כשאתב מתכוון לתשואה מתשתיות, מה מקור הרווח? הממשלה בונה נניח את אותו כביש שדיברת בין י-ם לת"א. היא השקיעה סכום מסוים בסלילת הכביש. מה מקור הרווח שהוא מביא לתשואה?
  האם היותו כביש אגרה? האם תמלוגים מזכיין פרטי?

 25. מאת עדו מרוז‏:

  בין אם זה כביש אגרה או לא, לכביש יש תרומה לתל"ג של המדינה.
  תחשוב שלא היה כביש בין ירושלים לתל-אביב, ואנשים היו צריכים לרכב על חמורים כדי לנוע בין הערים, זה משהו שהיה פוגע בתל"ג של המדינה.
  בשביל לחשב את התשואה על ההשקעות, רואים כמה כל דולר שהשקיעו תרם לצמיחה בתל"ג. המספרים בסין מראים על ירידה דרמטית מאז 2009. אני לא זוכר את המספרים, אבל אני זוכר שכל דולר ששמים בתשתיות היום בסין נותן הרבה הרבה פחות מדולר תוספת לתל"ג.

  בגלל זה, למרות שתשתיות עוזרות להגדיל את התל"ג, צריך להשקיע במידה, כדי שהתשואה תצדיק את ההשקעה.
  למשל, הרכבת מי-ם לת"א בטוח תביא לצמיחה בתלג של ישראל, אבל נגיד שבמקום רכבת רגילה היו בונים רכבת מהירה, ככה שהנסיעה הייתה לוקחת 20 דק' במקום 40, אבל בשביל זה הייתי צריך לשים פי 10 יותר כסף בבנייה של המסילה ועוד פי 2 או 3 בתחזוקה השותפת, האם ההשקעה הזאת מצדיקה את עצמה?

  ישנם "פריקים" של תשתיות שחושבים שכל תשתית, לא משנה המחיר, כדאית. למשל, האם באמת כדאי לבנות רכבת תחתית בת"א? האם זאת השקעה שמצדיקה את עצמה, או שעדיף רכבת קלה כמו בי-ם?
  ככה גם בסין, האם באמת היה צורך ברכבת מהירה בין בייג'ינג לשנחאי, למרות שכבר יש מסילה רגילה בין הערים, כבישים מהירים וכמובן – טיסות?

  ישנם רבים שחושבים שעדיף תחתית בת"א ורכבת מהירה ולא משנה המחיר, אבל אני לא מסכים עם זה בכלל.

 26. מאת ברק ה‏:

  שבת שלום עדו,

  ראיתי שיש עוד ברק שמגיב פה אז כדי למנוע בלבול, שיניתי את השם.

  מצאתי גרף יומי של מחירי הברזל – המדד של Metal Bulletin(את הגרף הקודם TSIPIO62 שהייתי מסתכל עליו, בלומברג הפסיקו לפרסם).

  http://www.bloomberg.com/quote/MBIO62DA:IND

 27. מאת עדו מרוז‏:

  תודה על הלינק. לפי רוייטרס, מחירי הברזל ירדו מתחת ל-100 דולר ביום חמישי.

 28. מאת ברק ה‏:

  @עדו מרוז
  כן, לפי מה שראיתי אחרי מעקב לאורך זמן על הנתונים ברוייטרס, המדד של The Steel Index הכי פסימי, והמדד של Metal Bulletin קצת יותר אופטימי. בכל מקרה, ההפרשים קטנים.

  אני גם עוקב אחרי ספר הפקודות היומיות שמתפרסמות ב – CBMX:
  http://en.cbmx.com.cn/article/chinairon למרות שברור לי שזה לא מסקר את כל השוק עדיין מבהיר קצת מה קורה בשוק ה – Spot.

 29. מאת שלומי‏:

  עדו- אני קורא שאפילו עכשיו הציפיות לרווח השנתי לVALE הוא בסביבות ה16-18 מיליארד, לעומת 22 שנה שעברה, וזה עוד עם צניחה במחירי הברזל.

  מה צריך להיות מחיר הברזל כדי שהמצב באמת יהיה חמור?

 30. מאת עדו מרוז‏:

  תלוי למה אתה קורא – מצב חמור.

  לא יודע של מי הציפיות ל 16-18 מיליארד רווח השנה, אבל אני יכול לחתום לך שזה לא יקרה. בחצי השנה הראשונה הרווח עמד על פחות מ-7 מיליארד דולר, ואז מחיר הברזל עמד על 142$. אנחנו כבר כמעט חודשיים בתוך החצי השני, ובחודשיים האלו המחיר נפל מאזור ה130$ ל-100$. מחיר הברזל צריך לעלות מאוד מהר ל-150$ או יותר בשביל שואלי תרוויח השנה 16 מיליארד דולר, ואני לא רואה את זה קורה.

 31. מאת שלומי‏:

  התחזית לרווח של 18 מיליארד הוא מכתבה שקראתי לפני יומיים מבלומברג. לפי "ממוצע של 7 אנליסטים" מחיר הברזל הולך לקפוץ ל140$. זה מתחבר יפה לפוסט שלך.

  הם באמת מזכירים את הכורים הסיניים ואת זה שהם לא רווחיים, זו כנראה המנטרה כרגע. יש לי שאלה- האם יכול להיות מצב שהממשלה מסבסדת את הכורים כדי שהם לא יסגרו ויהיה בלאגן?

  אני מנסה לחשוב על "המשקיע התמים". כרגע הוא רואה אחלה תשואת דיבידנד ומכפיל רווח חד ספרתי, ואני מנסה לחשוב מה נדרש כדי שהחברה הזו תיראה כמו משהו שלא כדאי לגעת בו (אולי חוץ ממכפיל הBV שכנראה יהיה נמוך לעד).

  האם לדעתך נכון להגיד שאם מחיר הברזל יישאר בדיוק כמו שהוא כעת וואלי תהיה במצב לא בר קיימה? (היא תהיה חייבת לבטל את הדיבידנד/לשנות תוכניות)

  אם כן, יכול להיות שההשקעה שלך תשתלם יותר מהר משציפית, ואולי יהיה לך זמן לרכב על סקטור אחר שיפגע מהמשבר הקרב ובא.

 32. מאת רונן‏:

  עדו שלום

  כיצד ניתן למצוא אותך בטוויטר ?
  תודה

 33. מאת עדו מרוז‏:

  שלומי, זאת השאלה הכי מעניינת – מה יעשו הכורים הסינים. האמת היא שממש אין לי מושג. זאת חתיכת הפאזל שחסרה לי. בעבר ניסיתי ללמוד את השוק הזה, אבל התיאשתי די מהר.
  בסין אין 3-4 כורים גדולים, אלא השוק מאוד מפוצל – כמה עשרות או מאות כורים שכל אחד כורה כמה מליוני טון או פחות בשנה. קראתי דוחות של 2-3 כאלו שנסחרים בהונג-קונג, והם ממש קטנים ביחס לענקים האוסטרלים והברזילאים. הציוד שלהם פרמיטיבי מאוד – זה לא כמו המכרות המרשימים שרואים באוסטרליה. לידם הסינים נראים כמו מחצבה בשטחים – וזה עוד החברות שנסחרות בבורסה. החברות האחרות עוד בטח יותר קטנות.

  אין לי מושג כמה מהחברות ציבוריות כמה ממשלתיות וכמה פרטיות. אני מניח שהרוב פרטי, אבל אין לי באמת מושג. איכות הברזל בסין נמוכה מאוד – אנחנו מדברים על ריכוז של 30% בערך, וזאת הסיבה שחלק מחברות אלו מפסיקות להיות רווחיות ב-120$. אבל מה שקורה עכשיו זה שהדלתא במחיר בין ברזל בריכוז גבוה לנמוך מאוד הצטמצמה, אז אולי היום חלק מהחברות יכולות להיות רווחיות גם ב-115 או 110 דולר. רק אולי – כי אני לא יודע.
  יכול להיות שהדלתא נפלה כי מחירי הפחם גם התרסקו – מה שהופך את הפקת הברזל מסלעים באיכות נמוכה ליקרה פחות. זה תסריט שחברות הברזל לא חשבו עליו כשהם טענו שהסינים יתחילו להפסיד ב-120$, ולמען האמת גם אני לא חשבתי על התסריט הזה.

  אם נגיע שוב לשאלה שלך, האם הממשלה תתן למכרות להיסגר, אז לדעתי (ושוב, קח את מה שאני אומר בערבון מוגבל כי זאת סתם השערה) הממשלה המרכזית לא תתערב ישירות. זאת תהיה יותר החלטה ברמה המקומית של הממשלות המקומיות (מחוזיות או עירוניות). יכול להיות שאם עיירה מסויימת תלויה במכרה שלה, אז הממשלה המקומית תסבסד אותו, או תפעיל לחץ על הבנקים המקומיים לתת למכרה אשראי זול. בכל מקרה, אני בטוח שתהינה מכרות שתסגרנה – השאלה היא כמה – ואני חושב שלאף אחד אין ממש מושג.
  עוד אפשרות זה סיבסוד עקיף. למשל, אתמול קראתי שחלק מכבישי האגרה הורידו תעריפים ב-50% למשאיות, כדי לעזור לכורי הפחם במדינה (שגם הם סובלים עכשיו).
  חלק מהכורים הם בטח חברות ממשלתיות או חלק מקונצרן גדול – ואז קשה לי לראות שהם מפסיקים לכרות – אפילו בהפסד. חלק מחברות הפלדה מחזיקות גם מכרות, וגם כאן קשה לי לראות אותן סוגרות את המכרות וקונות ברזל מבחוץ.

  ישנן גם חברות כמו סיטיק (CITIC) שזה קונצרן סיני ענק שהחלו לכרות מחוץ לסין. סיטיק נמצאת עכשיו בשלבים סופיים של פיתוח מכרה ברזל באוסטרליה – מדובר בתפוקה של בערך 20 מליון טון בשנה אם אני זוכר נכון. לסיטיק יש גם חברת פלדה, אז ברור שהם יעדיפו לקנות ברזל מעצמם ולא מבחוץ.

  בקשר לדיבידנדים, אין מצב שואלי תשלם השנה 6 מיליארד דולר. הם הולכים לחתוך את הדיבידנד – ולחתוך חזק. לכל חברות הכרייה ישנה בעיה מאוד קשה עכשיו, כי הן מחויבות לפיתוח הזוי בשנים הקרובות. ואלי, למשל, הולכת השנה להשקיע 20 מיליארד דולר. אם הם היו מרוויחים 23 מיליארד, אז זה הגיוני (לכאורה) להשקיעה 20 מיליארד בעסק ולחלק 6 מיליארד דולר כדיבידנד (ואז להלוות מהבנק כמה מיליארדים). אבל השנה, אם הם ירוויחו נגיד רק 12 או 10 מיליארד, אז יש להם בעיה קשה. זה ברור שבמצב כזה הם לא ישלמו 6 מיליארד דולר דיבידנד, וגם יהיה להם קשה ללכת עם ה-20 מיליארד CAP EX. שבוע שעבר הם כבר הודיעו שהם דוחים את הפיתוח של פרויקט הפוספטים בקנדה. BHP הודיעה שבוע שעבר שהם מבטלים פיתוח של מכרה נחושת באוסטרליה. בינתיים הם לא מבטלים פרוייקטים של ברזל.

  אפילו במחיר של 100$ לברזל, זה עדיין עסק מאוד רווחי, אז הם ממשיכים עם הפיתוח של מכרות ברזל (מה גם שהם בטוחים שהמחירים יחזרו ל-140$ ומעלה). הבעיה היא שמה שנכון לעשות ברמת החברה הבודדת, יתגלה כאסון ברמת התעשיה. אם החברות הגדולות תמשכנה לפתח מכרות חדשות, השוק יוצף קשות בשנתיים הקרובות. ואלי לקחה שלשום הלוואה בסך יותר ממיליארד דולר לפיתוח מכרה שיתחיל תפוקה רק ב-2016!
  צונמי הברזל מתקרב. רק ה-100 מליון טון של פורטסקיו וה-20 מליון של סיטיק יגרמו להצפת השוק בחודשים הקרובים.

  בקשר לאנליסטים – אני מניח שנראה אותם מורידים את התחזית שלהם בימים הקרובים. החישוב הוא פשוט. אפילו אם מחירי הברזל יתחילו לעלות ביום שני, והם יעלו בממוצע בדולר ביום, אז הם יגיעו למחיר של 120$ בסוף הרבעון (כי אין מסחר בסופ"ש וחגים). זאת אומרת שמחיר הממוצע ברבעון השלישי יהיה 120$ או פחות. בשביל לאזן את זה ולגרום לואלי להרוויח 16 מיליארד השנה, מחירי הברזל צריכים להיסחר במחיר ממוצע של 170$ ברבעון האחרון של השנה. אני לא רואה את זה קורה – אפילו עלייה של שני דולר ביום, לא תביא למחיר כזה. וזה עוד ברבעון שהוא היסטורית חלש – כי ההודים יוצאים מתקופת המונסונים והייצוא משם לסין עולה, סין נכנסת לחורף – ואז הבניה בצפון הרחוק של המדינה נעצרת (מינוס 30-40 מעלות בחרבין) וכמובן שחברות הכרייה ממשיכות להגדיל את ההיצע. שלא לדבר על זה שהתחלות הבנייה במדינה יורדות, שמלאי הפלדה במדינה עולה ושחברות בפלדה מתכננות להשבית חלק מהמפעלים בשבועות הקרובים.

 34. מאת יהונתן‏:

  אני מוקסם מאיזונים הנוצרים מתנודות שערי מטבע. סביר שהריאל הברזילאי ייחלש בשל ירידת מחירי הסחורות. האם זה לא יכול להקטין את מאזן ההוצאות של ואלה. בפרט הוצאות השכר? אמנם גם לאוסטרלים יכול לקרות כזה דבר מה שיגביר תחרות.

 35. מאת עדו מרוז‏:

  הריאל כבר ירד חזק השנה, וסביר שהוא ימשיך להיחלש. כמו שאמרת – זה יוריד עלויות לואלי. אני לא זוכר בדיוק מה עלויות השכר של ואלי, אבל אני זוכר שלא מדובר במספר מאוד גבוה. ואלי העלתה פעמיים את השכר בשנה האחרונה – סך הכל ביותר מ-10% ומצבת העובדים שלה צומחת כל הזמן בקצת מטורף, אז בינתיים ירידות המטבע לא מורידות את העלויות.
  אבל, אכן זה דבר שיש להתחשב בו, רק שאני לא חושב שזה ישנה מהותית את מצבה העתידי שיהיה לדעתי עגום. צריך לזכור שלשנע ברזל מברזיל עולה 20$ לטון לעומת 7$-8$ מאוסטרליה, ועם הספינות שואלי קנתה, אני מניח שעלות המשלוח עלתה.

  התיאוריה שלי תמיד הייתה שאם נגיע למצב שהקרב יוכרע לפי מי זול יותר – אוסטרליה או ברזיל, אז ואלי תסחר במחיר יותר נמוך מ-10$. בינתיים אנחנו אפילו לא קרובים לשם.

 36. מאת יהונתן‏:

  עכשיו אני רואה שבלקרוק ממליצים להשקיע בואלה בשל השיקול הזה
  http://www.businessweek.com/news/2012-05-22/blackrock-says-vale-is-most-obvious-stock-to-buy-in-brazil

 37. מאת עדו מרוז‏:

  משהו ששכחתי בקשר לדיבידנדים. ואלי מחוייבת לשלם אחוז מסויים מהרווחים של השנה שעברה כדיבידנד. זאת המחויבות שלה לממשלה שמחזיקה באחוז גבוה מהמניות.
  לכן, השנה ואלי תשלם לפחות 6 מיליארד דולר דיבידנד – בגלל הרווחים הגבוהים שלה ב-2011, אבל בשנה הבאה אני מעריך שהדיבידנדים יקטנו בהרבה.

סגור לתגובות.