סין ומספרי מזל – או איך למכור דירה בקומה 88 בבניין בן 46 קומות

בשביל ללמוד איך למכור דירה בקומה 88 כאשר בבניין יש רק 46 קומות, תצטרכו לחכות לסוף הפוסט. בינתיים קצת רקע על מספרי מזל בסין.

הקישור בין מספרים לבין מזל אינו נחלתם הבלעדית של הסינים. אצלנו, היהודים, למשל, המספרים שבע ושלוש נחשבים למספרי מזל. בעולם המערבי המספר 13 נחשב כמביא מזל רע, ובמיוחד יום שישי בשלוש עשרה בחודש. אבל נראה שהסינים לקחו את העניין למחוזות רחוקים מאוד.

מספרים בסין

המשמעות של המספרים בסין נקבעת לפי הצליל שלהם. הספרה אחת, למשל, נשמעת כמו המילה – "הולך להתרחש", הספרה 4 – כמו "מוות", הספרה 5 – כמו "אני" והספרה 8 – כמו "להתעשר". כך שברור שהספרה 4 נחשבת לספרה שמביאה מזל רע, ואילו הספרה 8 מביאה מזל טוב.

אבל מעבר לספרות עצמן גם למספרים המורכבים מספרות אלו יש משמעות. למשל, המספר 518 אומר "אני עומד להתעשר". לפני כעשר שנים זוג חברים שלנו התחתן פה בבייג'ין. החתונה נערכה, לא במקרה, ב 18.5, ובאותו היום כמות האנשים שהתחתנו הייתה גדולה במיוחד. כל רחובות בייג'ין התמלאו במכוניות מקושטות של זוגות שעמדו להתעשר מכיוון שבחרו להתחתן ביום מיוחד זה.
נשים סיניות רבות קובעות את תאריך הניתוח הקיסרי שלהן כך שייצא ביום עם מספר מזל.

שמונה היא הספרה האהובה ביותר על הסינים, וזה די ברור למה – מי לא רוצה להתעשר?
מספרי טלפון עם רצף ספרות של 8 מבוקשים ביותר, בתים בקומה 8 ימכרו במחיר גבוה יותר ואירועים יערכו בשמיני או בשמונה-עשר בחודש. שמתם לב למשל שהאולימפיאדה בבייג'ין נפתחה ב 08.08.2008?

אבל לא תמיד הספרה 8 מביאה מזל טוב. תקראו למשל את הסיפור הזה על כנופיה שניסתה לקבל את לוחית הרישוי "8888" תוך שימוש באלימות קשה, וגמרה את דרכה עם עונש מאסר של שנה.

כמה שהספרה 8 פופולארית, כך הספרה 4 מוקצת. בניינים חדשים שנבנים בהונג-קונג מדלגים על הקומות עם הספרה 4 – ובטח על קומה 14, אשר אומרת – "הולך למות".
המספר הגרוע ביותר הוא כמובן 514 אשר אומר – "אני הולך למות". הוא כל כך מוקצע עד שחברות הסוללר לא מקצות מספרים עם רצף שכזה. עד לפני מספר שנים בבייג'ין היה קיים בית-חולים בשם – "בית-החולים הצבאי מספר 514". מי לעזאזל מוכן להתאשפז בבית-חולים בשם – "אני הולך למות"?
לא פלא שהחליפו לו את השם למספר 306.

נזכרתי בעניין הזה של המספרים כאשר קראתי היום את אחת הכתבות הכי מבדרות שקראתי מזה זמן רב. אולי חלק מכם קרא שלפני שבוע נמכרה בהונג-קונג הדירה הכי יקרה בעולם – תמורת בערך 9,000 דולר אמריקאי לרגל מרובע. הדירה ממוקמת בקומה ה-68, והקבלן (הנדרסון – טיקר 12) מבטיח שהדירה בקומה ה-88 תמכר במחיר גבוה יותר. אלא שבבניין רק 46 קומות. אז איך מוכרים דירה בקומה 88 בבניין בן 46 קומות? כדאי לכם לקרוא את הפרטים.

פורסם בקטגוריה General. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

19 תגובות בנושא סין ומספרי מזל – או איך למכור דירה בקומה 88 בבניין בן 46 קומות

 1. מאת א לוי‏:

  פוסט יפה וכתבה מענינת, עם תרבות לא מתווכחים (מענין לעשות מחקר אמפירי האם הספרה 8 מגבירה עושר 🙂
  מעבר למיסטיקה, המיספור הזה נותן יותר אטרקטיביות – אנשים מפנימים שהם גרים בקומה 88:)

 2. מאת עדו מרוז‏:

  נראה לי שיש דרכים יותר טובות להתעשר מאשר לקנות דירות במחירים מופרכים בקומות וירטואליות. מדובר פה על מחיר של 250,000 ש"ח למטר מרובע.
  לא עדיף לקנות איזה מניה זולה בכסף הזה?
  אולי למשל את סאונדוויל? הרי גם בטיקר של סאונדוויל יש שתי ספרות "8".

  אבל מה אני מבין מהחיים שלי. אם למישהו יש מספיק כסף בשביל לשלם 250K ש"ח למטר מרובע, הוא כנראה מבין יותר טוב ממני איך להתעשר.
  עכשיו כשאני חושב על זה, כבר שנים שאני גר בקומה שלישית, יכול להיות שאני צריך לעלות כמה קומות בשביל לממש את חלום היאכטה.

 3. מאת עזרא‏:

  סיפור טוב 🙂

  אבל לא הבנתי, אם כל אחד יכול לשנות את מספר הקומה או מספר הבית כרצונו אז הכתובת של כל סיני צריכה להיות 8/88 שזה מזכיר לי חברת הימורים שהתראיינתי אצלה פעם.

 4. מאת דפני‏:

  פוסט מעולה רק שלא חשבתי שלקומה יש חשיבות ,תמיד ידעתי שלמספר הבניין ולמספר הדירה יש חשיבות גדולה.
  אני אישית לא גדלתי בסין אבל אינני יכולה לגור בדירה מס 4 או בניין 4 או להשקיע בחברה
  שיושבת במס 4 או 13 או 22 (הצרוף מוביל ל4) ,לכן לא השקעתי באפריקה ישראל כי החברה יושבת במס 4 .
  כמו כן אני מאמינה שמס 8 מביא הצלחה וממש שמחה כשחברה שאני משקיעה בה יושבת במס 8 או
  26 .
  אגב גם הרבה אסונות קראו במס 4 (ראו רצח רבין או אסון האליקופטר ),אני לא טסה ב 4 לחודש וכו(משגעת את המשפחה).
  כך שהפוסט הזה ממש טוב בשבילי ,אז ממש תודה.

 5. מאת עדו מרוז‏:

  את שם הרחוב או מספר הבית לא ניתן לשנות. אלו נקבעים ע"י פקידי ממשלה.
  העניין של המספרים הוא די חדש. עובדה שבמשך עשרות שנים פעל בבייג'ין בי"ח 514 בלי שום בעייה.
  כל הסיפור הזה סביב המספרים הגיע מהונג-קונג, אבל גם שם זה התעצם עם הזמן. אני גרתי בבית שנבנה בשנות ה-50 ובבית שנבנה בשנות ה-70, ואף קומה לא הייתה חסרה בהם. אומרים שלי-קאי-שינג התחיל עם הסיפור הזה, וזה התעצם בשנות ה-80. בהתחלה לא בנו קומות 13 ו 14, ואז החליטו גם לדלג על כל שאר הקומות עם 4.

  הנדרסון בבניין החדש באמת לוקחת את זה למקומות חדשים כשהיא מדלגת על כל הקומות בין 40-59. ושהקומה אחרי 68 היא 88 🙂

  כמו שמישהו אמר בסוף הכתבה – בסוף יבנו בהונג-קונג בתים שמתחילים בקומה 888 ונגמרים בקומה 8888. אבל אני לא בטוח שנגיע לזה, כי המועצה לצרכנות בודקת את העניין כמו גם הפרלמנט בהונג-קונג.

  העניין מזכיר לי עוד סיפר על בניין בהונג-קונג שממוקם בריפולס-ביי. כל מי שנוסע לשוק בסטנלי עובר ליד הבניין ויכול לשים לב שבאמצע הבניין יש חור ענק. הסיפור אומר שאחרי שגמרו לתכנן את הבניין לקחו את השרטוט למומחה פאנג-שווי אשר פסל את התכנון, ואמר כי הבניין יביא מזל רע, כי הדרקון לא יוכל לרדת מההר ולשתות מים בים. אז עשו חור – שהדרקון יוכל לעבור.

 6. מאת עמיחי‏:

  כרגיל מעניין וטוב והפעם זה גם ידבר אל אשתי (לא רחוקה מדעותיה של דפני ומעדיפה את כל מה שסכומו הוא 1, 3 ו6).

 7. מאת א לוי‏:

  @עדו מרוז
  לא תמיד העשירים יודעים כיצד לתעל את ההון שלהם
  יש הרבה דוגמאות של עשירים בזבזנים כמו לארי אליסון והיאכטות
  כך שלהרויח הרבה כסף ואז לקנות דירה במחיר פי 20 מהסביר
  זה כמו לדרוך במקום…

 8. מאת עדו מרוז‏:

  אלי, אתה צודק. הרבה עשירים התעשרו מיזמות ולא מהשקעות, ולכן הם לא מומחים לניהול נכון של כספים.

  אבל הדירה לא נקנתה פי 20 מהמחיר הראלי. בכל זאת מדובר בהונג-קונג ולא בעפולה 🙂
  (מבלי לפגוע בקוראים מהצפון)

  דירה בקומה גבוהה בבניין חדש באיזור הזה (אחד מאיזורי היוקרה בהונג-קונג), כנראה שווה 20K דולר הונג-קונגי לרגל מרובע. כלומר הדירה נמכרה בערך פי-3 ממחיר השוק.
  שים לב שרוני-צ'אן, מנכ"ל Hang-Lung, אשר לדעתי הוא הטייקון שמבין הכי טוב בנדל"ן בסין והונג-קונג, מפקפק שאכן נמכרה דירה במחיר כל כך יקר. הוא אומר בכתבה שהעשירים לא כל כך טיפשים בשביל לשלם מחיר כה מנופח.

 9. מאת קטיון‏:

  אהלן, אוף דה רקורד, שים לב שגלובס התחילו לגנוב לך חומר מהאתר:
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?QUID=1055,U1256486521026&did=1000506976
  תדרוש מהם קצת עמלות…..
  מאד נהנה מהאתר

 10. מאת טדי‏:

  למה לגנוב ?
  לוקח, בלי לבקש רשות.

  אבל לגנוב, ברור שלא.
  זה כמו להתקין חלונות, זה לקחת.

 11. מאת עדו מרוז‏:

  קטיון, תודה על הלינק.
  אין לי שום זכויות יוצרים על מניות הרדיו, אלא רק על התכנים באתר.

  קראתי את הכתבה, ולא נראה לי שינון עשה משהוא פסול. אפילו אם הוא הגיע למניות הרדיו דרך הבלוג הזה (ואנחנו לא יכולים להיות בטוחים בזה), אני לא רואה שום דבר רע בכך. סך הכל הוא לא העתיק מכאן שום דבר, וניתן לראות כי הוא למד על החברות.

  גם אני לוקח הרבה רעיונות השקעה מאנשים אחרים. אני סורק באופן קבוע פורומים כמו גם מכתבים של משקיעים אחרים. לרוב אני פוסל את רוב המניות שלהם, אבל מדי פעם אני מוצא ככה מניות מעניינות. למען האמת, גם למניות הרדיו הגעתי דרך מישהו שכותב בפורומים ביאהו, ואני עוקב אחרי ההשקעות שלו. שים לב שגם לוולס פארגו הגעתי דרך באפט. אני לא רואה בכך שום דבר רע, כי בכל פעם אני בודק את המניות בעצמי לפני שאני קונה אותן, ולא עוקב בצורה עיוורת אחרי משקיע מסויים.

  סך הכל אני עוקב אחרי כמה עשרות אנשים, ומדי פעם אני מוצא כך איזה פנינה.

  חוץ מזה, לא בטוח בכלל שינון לקח את הרעיון מפה. קח למשל את המניות שלי בהונג-קונג. את ברוד (1149) מצאתי לבד וכך גם את סאונדוויל. כשהלכתי לישיבת בעלי המניות השנתית של סאונדוויל, ראיתי שם בחור זר ששאל שאלות. לאחר מספר שבועות הגעתי לישיבה של ברוד, וגם שם פגשתי את אותו הבחור. כך הכרתי את ברנדון. התחלנו לדבר וגילינו שיש לנו הרבה מאוד מניות משותפות כאשר כל אחד מאיתנו הגיעה אליהן לבדו. מאז אנחנו מחליפים מדי פעם רעיונות. לפני מספר שבועות כתבתי לו שכדאי לו לבדוק את טאי-פינג, אז הוא כתב לי שכבר מזמן יש לו את המניה הזאת.

  משקיעי ערך הרבה פעמים מחזיקים את אותן המניות בלי בכלל לדעת, וזאת בגלל שכולנו אוהבים מניות זולות, ולא תמיד יש הרבה כאלו.

  כמובן שאם מישהו יתחיל להעתיק מכאן קטעים שלמים, או פתאום יתחיל לכתוב על אופניים חשמליים, ושבוע אחר כך על מספרים בסין, אני אגיב אחרת.

 12. מאת קטיון‏:

  אולי השימוש במילה "לגנוב" היה מוגזם. כוונתי הייתה שהוא קיבל השראה מהבלוג שלך, לדעתי הסיכוי שהוא הגיע למניות הללו לא מהבלוג שלך הוא קלוש, אבל ניחא.
  לעניין אחר – מה אתה חושב על מגזר ההובלה הימית?
  אני מתעניין בדאנאוס(DAC)ובפרגון(PRGN).לא מצליח להבין למה הן כל כך זולות.
  למשל דאנאוס, הרוויחה יותר מ-60 מיליון דולר בשני הרבעונים הראשונים, נותן לה מכפיל רווח עתידי של בערך 4 (נסחרת בכ-240 מיליון $) וזה עוד בשנה בעייתית.
  בקופה 150 מ' מזומנים, עודף של כ-150 מ' בהון החוזר, מכפיל הון של בסביבות חצי.
  ברור שהמינוף גבוה ויש שם בעיה עם הוצאות המימון, אבל לא נראה שיש שם סכנת פירוק מיידית, ולפי השווי שוק החברה נסחרת במחירי פירוק.
  רעיונות?
  גילוי נאות: מחזיק ולא ממליץ

 13. מאת עדו מרוז‏:

  לא הסתכלתי על מגזר זה, אבל אני יכול להבין למה הוא זול.
  קודם כל אני לא בטוח שמכפיל הון של 0.5 בשביל חברה כזאת זה מחיר פירוק. אין סיכוי שהם יצליחו למכור ספינות היום – רק לפירוק זה אפשרי.
  אני חושב שיש עודף היצע עצום של ספינות, ועוד כמות גדולה שהוזמנה לשנים הקרובות, ולכן המצב הקשה של התעשייה. מחירי המשלוח ירדו בהמון. אתה יכול לראות את הבעיות של צים.

  יכול להיות שיש הזדמנויות בתעשייה הזאת, אני לא מתמצא.

  ממבט חטוף ב DAC, אני רואה שהיא אמורה לקבל די הרבה ספינות בעתיד. אלו הם חוזים שהיא כבר חתמה עליהם. יכול להיות שספינות אלו בנוסף למינוף הגבוה שלה יגרמו לבעיה. אבל לא הסתכלתי לעומק.

 14. מאת דוד.ש‏:

  מה דעתך על ORS? נראה לי החברה תעניין אותך.

 15. מאת עדו מרוז‏:

  הסתכלתי בעבר על ORS. אני חושב שעמיחי הפנה אותי אליה. אני לא מבין איך זה שאין לה אתר אינטרנט בסינית, אבל לא יצרתי קשר אם החברה לשאול.

 16. מאת עמיחי‏:

  עדו מרוז :
  הסתכלתי בעבר על ORS. אני חושב שעמיחי הפנה אותי אליה. אני לא מבין איך זה שאין לה אתר אינטרנט בסינית, אבל לא יצרתי קשר אם החברה לשאול.

  הבעיה המרכזית שם זה שהם בנויים על לקוח יחיד מה שמהווה סיכון לא קטן ויש עוד כמה נקודות מטרידות. מצד שני המציץ שלהם מצליח להגדיל מכירות מידי שנה, והחברה צומחת וזולה (כרגע על מכפיל של 2-3). הגעתי אליה כשחיפשתי NCAV והיא אכן עמדה בקריטריונים בזמנו. עוד סיכון מרכזי בכל המגזר הסיני הוא הכניסה של חברות הענק לשוק הסיני (אפל, נוקיה, מוטורולה וכיוב) והתחרות הצפויה.
  למען האמת הייתה לי הרגשה שהם לא יצליחו לעמוד במשבר הכלכלי על אף שמנכל שלהם טען דווקא לשיפור בתוצאות, כיום לאחר כמעט שנה ניתן להגיד שהוא צדק ובשורה התחתונה הם המשיכו לצמוח תוך כדי המשבר.

  אגב בדיוק לפני כמה ימים קראתי כאן איפה שהוא באתר שעדו כתב שהרבה פעמים כל המגזר חוטף ושהתחלתי לבדוק מצאתי מתחרה סינית אחרת בשם QXM שהיא נכון להיום NCAV אמיתית שאפילו מרוויחה. עדו לזאת יש אתר והם אפילו שכנים שלך.

  יש לי פוזיציות בשתי החברות אני ממש לא ממליץ עליהם בשום צורה ואופן.

 17. מאת אמיר‏:

  מצחיק – כי את כרגע כתבת את תגובה 4 לפוסט הזה…

  @דפני

 18. מאת דפני‏:

  אמיר,
  לא צריך להגזים ,תגובות לא יכולות להרוג והן לא ממוספרות.
  זה לא כמו דירה ,עסק או מספר בית.
  עובדה שלא קרה לי כלום ואני מגיבה היום.
  אני גם אגיב ב4 לחודש ,אני לא נכנסת לבונקר בתאריך הזה ,אני רק מקווה שלא יהיו יותר אסונות בתאריך זה בעולם או בארץ.

 19. מאת עדו מרוז‏:

  אני מרגיש שאני חייב לעדכן על ההתפתחויות בבניין הזה. כל הונג-קונג רועשת בגלל הסיפור הזה, אבל אני בספק עד כמה הסיפור גלש לישראל.
  עיתוני כל העולם דיווחו באוקטובר שנה שעברה על כך שבהונג-קונג נמכרה הדירה היקרה בעולם, ועל סמך זה רבים החליטו שבהונג-קונג יש בועת נדל"ן (למרות שהדירה נמכרה בפי 3 ממחיר השוק).

  עכשיו מסתבר, שכמו שרוני צ'אן טען, המכירה הייתה פיקטיבית. למעשה כמעט כל הדירות בבניין לא נמכרו בסוף. רבים בהונג-קונג טוענים שהנדרסון (סימול 12) הונתה במודע את המשקיעים, אבל מנכ"ל החברה מכחיש זאת, וטוען שהקונים פשוט נעלמו כשהגיע הזמן לסגור את העסקה.
  דויד ווב, הלוחם לזכויות בעלי המניות בהונג-קונג, חושב שטענות החברה נכונות.

  רבים בהונג-קונג לא מסכימים איתו והעניין נמצא כעת תחת חקירה משטרתית.

סגור לתגובות.