תיק המניות ביוני 2010

מתחילת השנה ה SPY ירד ב-6.4%, ה DIA ירד ב-5.2% וההאנג-סנג ירד ב-6.2%. התיק שלי עלה ב-10.5%.

תשואה זו לא כוללת מינוף. התיק הממונף שלי ירד מתחילת השנה ב-3.2% (בלי להתחשב בהוצאות הריבית), כך שאם הייתי מחשיב גם את התיק הממונף, התשואה שלי הייתה יותר נמוכה.

סך הכל התיק שלי עבר חודשיים מאוד קשים – במיוחד המניות בארה"ב. אומנם התשואה שלי חיובית, אבל ההרגשה היא כאילו אני בהפסד השנה.

דוחות ודיווחים

אי-בון (סימול 599) פרסמה את הדוח השנתי לשנת הכספים של 2009. התוצאות היו יפות מאוד עם עלייה יפה בהכנסות וברווח. הרווחים עמדו על 41 מליון דולר, כאשר שווי השוק של החברה עומד על 280 מליון. אי-בון היא אחת מהחברות הכי קטנות בהן השקעתי. הצמיחה שלה לאורך התקופה הייתה די מרשימה. כיום החברה מתחילה להיכנס לשוק בשנחאי. נראה איך זה יעבוד.

חברה נוספת שפרסמה תוצאות לשנה שנגמרת ב-30 במרץ היא אסיה סטנדרט (סימול 129). תהיה לי חוות דעת מלאה על החברה רק אחרי שהיא תפרסם את הדוח המלא, אבל מהתוצאות ניתן לראות שהחברה הרוויחה סכום היסטרי מהשקעה במניות השנה. שווי השוק של החברה עומד על 1.6 מיליארד דולר (הונג-קונגי כמובן) כאשר החברה הרוויחה השנה כמעט 2.4 מיליארד. כן, זאת לא טעות – שווי השוק נמוך מהרווחים שלה השנה.

ואיך השוק הגיב לדוח הזה? כמובן שהמניה ירדה!

חשוב לציין שרוב הרווחים נבעו מרווחי הון – הן ממניות והן מנדל"ן, אבל עדיין החברה נראית זולה מדי. אפשר לראות זאת בברור ממאזן החברה:

ההון של החברה עומד על 7.3 מיליארד ומורכב ברובו ממניות, מלונות ונדל"ן. שווי השוק כאמור הוא רק 1.6 מיליארד.

הנה דוח הרווח/הפסד של החברה:

רדיו-ואן (סימול ROIAK) דיווחה על הסכם מימון חדש ורכישה של חלק נוסף מטי-וי-ואן. לא אהבתי את ההודעה הזאת – הוצאות הריבית של החברה תעלנה בצורה משמעותית מ-9.2 מליון ברבעון ל 16.5 מליון. קשה לי להעריך עד כמה ההכנסות מטי-וי-ואן תכסנה על הוצאות הריבית, ולכן מכרתי חלק מהמניות ביום ההודעה.

פעילות בתיק

כמו שציינתי, ביום ההודעה על הסכם המימון החדש של רדיו-ואן, מכרתי חלק נכבד מההשקעה שלי שם במחיר ממוצע של 2.8$, וקניתי במקום מניות של וולס-פארגו (סימול WFC) במחיר ממוצע של 27.66$ ועוד מניות של סטיוארט (סימול STC) במחיר של 9.44$.

כמו כן קניתי כמות קטנה של מניות של טימברלנד (סימול TBL) תמורת 18.03$. בעברי הרחוק כבר החזקתי במניה זאת, ואפילו הצלחתי להרוויח על השקעה זו (זה היה בשנים 2003-2004). המניה נסחרת היום בפחות מאשר היא נסחרה אז, וזאת למרות שמספר המניות של החברה קטן בצורה די משמעותית. ללא ספק המשבר הכלכלי פגע בעסקי החברה, ובנוסף לכך היו לטימברלנד כמה קשיים נקודתיים. החברה עברה ארגון מחדש בשנים 2006-2007 אשר פגעו ברווחים שלה.

שווי השוק של טימברלנד עומד על מיליארד דולר (לפי המחיר שאני שילמתי. כיום שווי השוק עוד יותר נמוך). בשלושת השנים האחרונות החברה הרוויחה כ 40-50 מליון דולר בשנה. בשנים 2005-2006 החברה הרוויחה 100-150 מליון דולר. אני מאמין שהחברה תחזור להרוויח 150 מליון דולר וצפונה כשהמשבר ייגמר. לחברה אין חובות והיא יושבת על כרית מזומנים בעובי של יותר מ-200 מליון דולר. בנוסף, החברה רוכשת כ-3 מליון מניות בשנה. כיום מספר המניות של החברה עומד על כ-55 מליון. כאשר לפני עשר שנים היו לחברה 85 מליון מניות. בקצב שכזה החברה תקצץ בחצי את מספר המניות שלה תוך 10 שנים.

אם נניח שתוך 3 שנים לחברה יהיו 45 מליון מניות והחברה תרוויח 150 מליון דולר, עם מכפיל רווח של 12 – המניה צריכה להגיע למחיר של 40$. אם החברה תרוויח 180 מליון ומכפיל רווח של 15 – המניה תגיע למחיר של 60$. במקרה הגרוע יותר, החברה תרוויח 100 מליון ותסחר במכפיל של 12, ואז מחיר המניה יגיע ל-26$ – אבל זה נראה לי כתרחיש פסימי מדי.

מדובר בחברה עם מותג מאוד חזק והרכישה העצמית של המניות מאוד מושכת אותי. החיסרון הגדול בחברה זו היא המשכורות המנופחות להנהלה. בינתיים מדובר בהשקעה מאוד קטנה בשבילי – פחות מ-1% מהתיק.

שונות

אני מאוד רוצה להכין שורה של רשומות על הכלכלה הסינית. נראה אם יהיה לי כוח לכך. בינתיים אני הופך ליותר ויותר פסימי בקשר לכלכלה כאן בטווח הבינוני-ארוך, אבל גם בטווח הקצר יותר יש סימנים די ברורים להאטה בצמיחה של סין.

לפני מספר ימים פטריק-צ'וונאק פרסם מאמר על ביקורו בעיר צ'אנג-צ'ון בצפון מזרח סין. הוא מתאר איך תעשיית הרכב בסין פורחת, וחוזר על הדאגה שלו משוק הנדל"ן. כמה ימים לאחר פרסום כתבה זו, יצא לי להיפגש עם בן-דוד של אשתי. הוא די קרוב לתעשיית הרכב, ועד כמה שהוא יודע יש דווקא האטה משמעותית ברכישות הרכב בסין. לטענתו, רכבים מתחילים להיערם בסוכנויות הרכב. כנראה שמדובר בתופעה חדשה, ולכן המפעלים עדיין עובדים בתפוקה מלאה.

ענף הרכב עד עכשיו צמח בצורה מאוד מרשימה, אם גם כאן יש סימני האטה, כנראה שההאטה מגיעה לסין בקצב מהיר יותר מאשר ציפיתי. צריך לזכור, אבל, שלממשלה הסינית יש הרבה מאוד תחמושת להילחם בהאטה כלכלית (הן אם מדובר בהורדת ריבית או העלאת הגירעון), לכן לא הייתי מהמר על כך שבשנתיים הקרובות נראה צמיחה נמוכה מ-8% בשנה, אבל מתישהו התחמושת שלהם תיגמר, ואז הבלתי נמנע ייקרה, והכלכלה של סין תקלע לצרות.

אני לא מקנא בממשלה החדשה שתיכנס לתפקידה ב 2012-2013. הם יצטרכו להתמודד עם צרות שסין לא ראתה מזה עשורים רבים.

אני רוצה להזכיר לקוראים שהבלוג הזה מיועד לתעד את ביצועי ההשקעות שלי, ולחלוק מניסיוני כמו גם מהטעויות שלי. אני לא ממליץ על אף אחת מהמניות המוזכרות כאן. כמו כן, אני עלול למכור (או לקנות) מניות זמן קצר לאחר שקניתי (או מכרתי) אותן, וזאת מבלי לדווח על כך כאן.

חודש שעבריי      ייחודש הבא

פורסם בקטגוריה מניות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

60 תגובות בנושא תיק המניות ביוני 2010

 1. מאת Daniel‏:

  התכוונתי "זה לא אותה חברה?"
  סליחה

 2. מאת עדו מרוז‏:

  רווח זה לא מספר מדוייק. יכול להיות שהבנקים מסתכלים על הרווחים אחרת מאשר GAAP.

 3. מאת עדו מרוז‏:

  קניתי היום ב 0.85, 0.87 ו 0.9

 4. מאת עדו מרוז‏:

  ועוד פעם ב-88 סנט. סך הכל יותר מהכפלתי היום את ההחזקה שלי ברדיו-ואן. אם כי עדיין יש לי רק כשליש ממספר המניות שהיה לי בשיא.

 5. מאת אלי ב‏:

  אני מצטער שקניתי כל כך מוקדם, המחיר הממוצע שלי קרוב ל- 1.5..

  אבל גם 80-90 מיליון דולר זה מחיר טוב לשלם עליהם, בהנחה והם אכן יגיעו להסדר עם החובות

 6. מאת יוני‏:

  לדעתי השקעה בroiak זה הימור ואין לזה שום קשר ל "השקעה" או שיצליח או שלא,הכלל הראשון שאין לזוז ממנו ב "השקעה" זה ביטחון מלא בקרן,אם אתה מסכן את הקרן זה "ספקולציה" מכל ההשקעות שאני מודע שבאפט עשה מעולם לא ראיתי שהוא "הימר"

 7. מאת עדו מרוז‏:

  אלי, אתה לא צריך לכעוס על עצמך, כי זה בלתי אפשרי לתפוס את התחתית. אני גם מאמין שהמניה תזנק ברגע שהיא תודיע על הסדר חוב (משהו שבטח יקרה בשבועיים הקרובים). עד כמה היא תזנק יהיה תלוי באופי הסדר החוב.

  יוני, אני לא מסכים. בכל השקעה יש סיכון, והמשקיע צריך לחשוב האם הסיכון מצדיק את ההשקעה. כלומר – האם הסיכוי לרווח גדול משמעותית מהסיכון להפסד. במקרה של ROIAK, נראה לי שהסיכוי לרווח הוא מאוד גדול, כי אני פשוט לא רואה את החברה הזאת פושטת רגל עכשיו. זה לא שפשיטת רגל בלתי אפשרית, אבל הסיכוי שזה יקרה די קטן. נניח שיש 10% לפשיטת רגל (לדעתי הסיכוי אפילו יותר קטן), ו90% סיכוי להסדר חוב. במקרה של הסדר חוב, המניה, לדעתי, תזנק פי-2 לפחות. אבל גם במקרה של פשיטת רגל, אני לא חושב שאני אפסיד את כל הכסף – בטח מישהו אחר ישתלט על החברה כמו שקרה ב RGCI.

  אם יש לי 90% להרוויח פי-2 או יותר. ו-10% להפסיד 30%-60%, אז אני חושב שזאת השקעה טובה. לא הייתי שם את כל הכסף שלי על השקעה שכזאת, אלא רק חלק מהכסף.

  אני לא מסכים איתך שבאפט לא עשה כאלו הימורים. תבדוק למשל את ההשקעה שלו ב USG. הוא השקיע בחברה כשתביעות האסבסט היו בשיאן, ועוד לא היה ברור האם החברה תשרוד את התביעות.
  כמו כן לפני מספר שנים הוא השקיע בכ-20 חברות קוריאניות, וזאת אחרי שהוא השקיע רק כמה שעות של מחקר. הוא אמר שהחברות היו מאוד זולות, אבל הוא לא הכיר אף אחת לעומק, אז הוא קנה סל של חברות. הוא הניח ששתיים או שלוש חברות מנוהלות ע"י נוכלים, אבל בגלל שהוא קונה 20 חברות, הוא עדיין ירוויח יפה. ככה שלא תמיד לבאפט היה ביטחון מלא בקרן שהוא השקיע.

 8. מאת עדו מרוז‏:

  STC – הקשבתי היום לשיחת הוועידה של WFC. אומנם עשיתי זאת רק בחצי אוזן, כי הייתי עסוק בלקנות ROIAK (חה חה), אבל קלטתי את המנכ"ל אומר ששוק הדיור שהתאושש הכי טוב הוא קליפורניה. שוב, זה יכול להסביר בצורה חלקית את ההבדלים בין FNF לבין STC. אני לא בטוח בזה, אבל זאת אפשרות. מחר אני אאזין שוב לשיחה.

  ROIAK – קניתי היום כמות משמעותית של מניות במחיר ממוצע של 0.89$. ההחזקה שלי עכשיו קרובה מאוד למה שהיא הייתה בשיא (כמספר מניות ולא כחלק מהתיק). מדהים מה עבר על המניה הזאת בשנה וחצי האחרונות. לא האמנתי שאני אזכה לראות אותה שוב מתחת לדולר. תוך מספר שבועות נדע אם ההימור שלי שהחברה לא תפשוט רגל היה נכון.

 9. מאת א לוי‏:

  אתמול פורסם על חוסר הסכמה בין דיון ווריק הידועה למייסדת רדיו ואן,קתי היוג'ס:
  http://www.radio-info.com/news/radio-ones-cathy-hughes-singer-dionne-warwick-is-a-lobbyist

  חיפשתי קצת על קתי היוג'ס, מצאתי ראיון ממרץ השנה:
  http://il.youtube.com/watch?v=RTJTqoZxZ70&feature=related

  כפי הנראה היתה יוזמה למיסוי תחנות רדיו "צבעוניות" או משהו כזה שיכול להשפיע על העסק
  (כרגע האינטרנט מקרטע בגלל תקלת ספק האינטרנט, לא היה באפשרותי לחפש על זה עדכונים)

 10. מאת עדו מרוז‏:

  יש יוזמת חקיקה לחייב תחנות רדיו לשלם לזמרים. כיום כשמשמיעים שיר ברדיו משלמים רק למחבר השיר ולא למבצע. יש הרבה ריבים בין לוביסטים על נושא זה. אם החוק יעבור, תהיה לכך השפעה על כל תעשיית הרדיו.

סגור לתגובות.