גלנסלה

הנה ג'ים צ'אנוס מדבר על גלנקור:

צ'אנוס מעלה מספר טענות, ואני מסכים עם כולן – גלנקור שינתה את עורה לחלוטין בשנים האחרונות כאשר היא הפכה מחברת מסחר לחברת כרייה. היא קנתה חברות כרייה בשיא הבועה והשתמשה בהרבה חוב לשם כך. זהו מתכון בדוק לאסון.

בשבועיים האחרונים המנייה עלתה בצורה חדה מאוד וזאת לאחר מספר הודעות שהיא הוציאה. ראשית היא הודיעה על סגירה של 30% מתפוקת האבץ אצלה, והמניה זינקה. הזינוק ממש לא מובן לי. בעקבות ההודעה, מחירי האבץ עלו בכ-10%, אבל איך גלנקור תרוויח מזה? אם היא מורידה תפוקה ב-30% והמחיר (נניח שזה לא זינוק זמני) עולה ב-10%?

מספר ימים לאחר מכן, גלנקור דיווחה על מכירה פוטנציאלית של מספר נכסים – נחושת ואחוזי מיעוט בחטיבה החקלאית. שוב המניה זינקה. גם כאן הזינוק לא מובן. כמו שצ'אנוס אמר, היא מוכרת בזול נכסים עליהם שילמה מחיר גבוה בשיא הבועה. אם החברה מוכרת ב-30 סנט נכסים שהיא קנתה לפני 3-4 שנים בדולר, זאת לא נראית ממש עסקה טובה.

כאמור, יש לי שורט על המניה, אז אני משוחד, אבל אני חושב שלחברה יש סיכוי לא קטן לא לשרוד את גל הירידות במחירי הסחורות. זאת חברת ענק אז יהיה מעניין לעקוב אחרי ההתפתחויות שם גם למי שאין חשיפה למניה.

אחרי שהוא שפך חמתו על גלנקור, עבר צ'אנוס לטפל בטסלה:

 

בנושא הזה קשה לי להביע דעה.

יכול להיות שצ'אנוס צודק וטסלה באמת נסחרת במחיר לא הגיוני. אבל…

אני זוכר שבתחילת שנות ה-2000 אנשים רבים טענו שאמזון נסחרת במחיר גבוה מדי. אני זוכר שבשעתו קראתי מאמר שהשווה את אמזון לרשתות חנויות הספרים. המאמר חישב את שווי השוק המצרפי של שלושת רשתות הספרים הגדולות בארה"ב והראה שהוא נמוך יותר משווי השוק של אמזון. זה נראה אז הזוי לגמרי. אמזון הייתה חברה קטנה שמכרה בעיקר ספרים. בשעתו הטיעון הזה נראה לי הגיוני לגמרי. זה נראה לי מפגר לגמרי שאמזון יקרה יותר מרשתות חנויות הספרים הגדולות באמריקה.

בנוסף, השוותי אז מחירי ספרים בין האתר של אמזון לבין האתר של וול-מארט וראיתי שרוב הספרים נמכרים בוול-מארט במחיר זול יותר. נראה לי אז שלאמזון אין סיכוי לנצח את וול-מארט הענקית והוותיקה יותר. היום הטיעונים שלי נראית פתטיים.

המסקנה שלי מניסיון זה היא שכשצצות תעשיות חדשות או חברות שהופכות לגמרי את העולם, הן יכולות להיראות יקרות מאוד בהווה אבל בעתיד מסתבר שהמחיר לא היה כל כך הזוי. לפעמים חברות חדשניות אלו יכולות להדוף תחרות ממתחרות ותיקות (ולא חדשניות). מאין דוד מול גוליית.

יכול להיות שטסלה יקרה מדי ויכול להיות שהיא לא שווה רבע ממחיר השוק שלה, אבל מדובר בחברה שמייצרת מוצר מעולה, עשתה מהפכה לגמרי בתחום הרכב (ואולי גם בתחום הסוללות) וצומחת בקצב מטורף. אני לא מרגיש בנוח לעשות שורט על חברה שכזאת.

המקרה של גלנקור שונה לגמרי. שם מדובר על חברה שנמצאת בסייקל שלילי. הירידה במחירי המתכות התעשייתיות לא הסתיימה. קשה לראות היפוך מגמה בשנים הקרובות. אולי איזון, אבל לא היפוך מגמה.

לדעתי, הרבה יותר קל לעשות שורט על חברות כמו גלנקור – חברה בתעשייה עם רוח נגדית חזקה, עמוסה בחוב והנהלה גרועה מאשר לעשות שורט על חברה כמו טסלה – חברה שהולכת לשנות את העולם, עם מנכ"ל מבריק ובתחום עם רוח גבית.

כשעושים שורט צריך גם לחשוב על הדאון-סייד. האם זה לגמרי לא הגיוני שעוד 10-15 שנה טסלה תייצר 10 מליון רכבים בשנה, תמכור מליוני סוללות ביתיות ואולי תמציא עוד כמה דברים בדרך?

אם זה ייקרה אז בכלל לא בטוח שטסלה יקרה.

אצל גלנקור אני לא מצליח לחשוב על תסריט אופטימי. שוק הפחם הולך ודועך. הסיכוי שתוך כעשור סין תפסיק לייבא פחם הוא גבוה ביותר. למחירי המתכות יהיה מאוד קשה להתאושש בגלל עניין ההיצע-ביקוש. אז מה כבר גלנקור יכולה לשלוף מהכובע? נכון, העתיד אינו צפוי. אולי גלנקור תפתיע אותנו, אבל הסבירות להפתעות חיוביות מטסלה הרבה יותר גבוהה מהסבירות שגלנקור תמצא דרך לצאת מהברוך אליו היא נכנסה.

פורסם בקטגוריה מניות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.