60 דקות על ערי הרפאים בסין

לא הפתעה גדולה למי שעוקב אחרי מה שקורה בסין, ובכל זאת שווה צפייה. "60 דקות" בכתבה על ערי הרפאים בסין

פורסם בקטגוריה כלכלה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

15 תגובות בנושא 60 דקות על ערי הרפאים בסין

 1. מאת ארי‏:

  עדו, מה היית מציע לסיני ששואל אותך במה לשים את חסכונותיו. אם סין עומדת לפני קריסה אפשרית, ואי אפשר להשקיע מחוץ לסין, יש להם אלטרנטיבה? כי אם אין אלטרנטיבה, אז אולי בכל זאת הקריסה לא תהיה כ"כ דרסטית.

 2. מאת עדו מרוז‏:

  תמיד אפשר לקנות Maotai. אם כבר לאבד הכל, אז לפחות להיות מבסוט כל הדרך למטה.

 3. מאת יהונתן‏:

  נראה לי שתקלע לדיסוננס בין הערצתך לוולס פארגו לבין השקפותיך על סין.

  One expert told CNBC's Asia "Squawk Box" that China's growing property speculation could amount to an even larger crisis than the U.S. housing crash. "China has more property than the U.S. has, so it would be the biggest property bubble per say," said John Silvia, chief economist at Wells Fargo.

  However, he dismissed the chances of a crash. "China's long run trend is very positive. They will cycle around that trend so I don't see a big bust coming here."

  http://www.cnbc.com/id/100519966

 4. מאת שמואל‏:

  http://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3596320,00.html

  הוא מתעקש שסין לא עומדת בפני ירידה רצינית בצמיחה

  מתחשק לך להתייחס? – אני סקרן.

 5. מאת עדו מרוז‏:

  כן. בסדר. בוא נבנה עכשיו כדי שאנשים יגורו שם ב-2035. רעיון מבריק.

  מחירי הדירות בג'נג-ג'וו יגיעו למחירים בהונג-קונג כמו שהמחירים בדימונה יגיעו למחירים בצפון ת"א.

  סין צריכה 4 וול-סטריט? יש לה כבר 3, והיא בונה עוד 30.

 6. מאת עדו מרוז‏:

  אנשים שחושבים שאם סין תבנה גורדי שחקים, אז חברות פיננסיות יבואו למדינה ויקומו שם 4 וול-סטריט, לא מבינים מהחיים שלהם. וול-סטריט לא קמה בגלל גורדי השחקים. גורדי השחקים בניו-יורק ובהונג-קונג הם התוצאה של מרכז פיננסי ולא סיבה למרכז פיננסי.
  סין רוצה וול-סטריט? קודם שיאפשרו לאנשים לגלוש ולקרוא בלומברג.

 7. מאת רני‏:

  עדו, זה בלתי אפשרי, כי אז אנשים יקראו ויתחילו לחשוב שיש בועת נדל"ן…

 8. מאת עדו מרוז‏:

  התקשורת המקומית גם מדברת הרבה על בועת נדל"ן. השלטון כאן לא מחביא או מצנזר את אלו שחושבים שיש כאן בועה. אנשים כמו אנדי-שיה זוכה לזמן תקשורת מכובד בסין.
  אבל העדר הוא תמיד עדר. אי אפשר לשכנע אותו.

  כל הכתבות מצד אלו שחושבים שבסין אין בועה אף פעם לא מגובים בנתונים. זה בסדר שבעשורים הקרובים יהיה תהליך עיור גדול, אבל זה רק צד אחד במשוואה של היצע-וביקוש. למה הכתבות האלו אף פעם לא מזכירות את הנתונים של צד ההיצע?
  אם כל שנה הערים גדלות ב-15 מליון תושבים אבל בונים 20 מליון דירות, אז משהו עקום פה.
  אבל אלו שמתווכחים עם הדובים, תמיד רק מזכירים את ה-15 מליון שמהגרים, ולא מדברים על 20 מליון הדירות.

 9. מאת אמיר‏:

  חזרתי לא מזמן מסין, ביקור ראשון (בענייני עבודה) של כשבועיים בשנזן.יש לי הרבה מה להגיד והאמת שהרגשתי שאני לומד המון על סין רק מהתבוננות על הנעשה ברחוב, ברכבות, ובמרכזי הקניות (ולומד לא פחות מישיבות ארוכות עם מנהלים סינים במשך היום), אבל נקודה שבאמת בלטה היא ההתייחסות הכמעט אגבית לקיומה של בועת הנדל"ן. כמעט כל הסינים שעבדתי איתם דיברו על קיומה של בועה וכולם אמרו בערך אותו הדבר "כן, כנראה שיש בועה, אבל לך תדע מתי היא תתפוצץ, אולי עוד שנה ואולי עוד עשור". אחד האנשים שעבדתי איתם, שותף באחד ממשרדי הרו"ח הגדולים בעולם, מחזיק (לטענתו) לפחות דירה אחת כמעט בכל עיר גדולה בסין, את הדירה שלו בשנזן הוא קנה לפני כמה שנים ועדיין לא ראה אותה (אפילו הפעם הוא לא הלך לראות אותה). כששאלתי אותו אם הדירה מושכרת הוא אמר שלא, כי מעולם לא היה לו כח להתעסק בזה. לצורך העניין, רק כדי שיהיה ברור, לא מדובר באיזה טייקון אלא ברו"ח / איש עסקים שכנראה התעשר בשנים האחרונות (להערכתי שווה מיליוני דולרים בודדים לכל היותר).

  הבנתי גם שחלק מכובד מאד מההכנסות של הממשלה הסינית (וגם ההונג-קונגית)מגיע משיווק קרקעות לבניה, שזה עוד טריגר רציני להתפתחותה של בועת ענק.

  מצד שני, מאד התרשמתי מרשתות המזון המהיר הסיניות, ואני מאד אשמח אם המניות שלהן יתרסקו עם פיצוץ הבועה… אפילו קניתי מניות של Ajisen Ramen (סימול 0538) קצת אחרי שחזרתי. עידו אתה בטח מכיר את הרשת עצמה, וגם את המיני-שערוריה שהיא הייתה מעורבת בה ב-2011.

 10. מאת עדו מרוז‏:

  מה שאתה מתאר מאוד מייצג את מה שקורה כאן. יש לי זוג חברים שלפני שנתיים בערך התארחו אצלנו והבעל הסכים איתי שיש בועת נדל"ן בסין ושהמחירים לא הגיוניים. אז זה מאוד הפתיע אותי שבערך חודשיים אחרי השיחה שלנו הם קנו דירה בהאנג-ג'וו – סתם ככה – קנו דירה כדי שתהיה להם דירה לפנסיה בעוד איזה 20-30 שנה אם הם יחליטו לעזוב את בייג'ינג. כששאלתי אותו למה הוא קנה אם הוא חושב שיש בועה, הוא ענה לי שתמיד תהיה בועה בסין כי אין לאנשים איפה לשים את הכסף שלהם.

  ההתנהגות של הסינים מזכירה את הבדיחה של בנג'מין גראהם:
  מנכ"ל של חברת נפט גדולה נפטר ועלה לשמיים. המנכ"ל הלך לגן-עדן, אבל בפתח עצר אותו פטריק הקדוש. פטריק אמר למנכ"ל – באמת שהיית אדם טוב. כמעט ולא חטאת. היית נאמן לאישתך, ביקרת כל שבוע בכנסיה ותרמת רבות לצדקה, אבל בגן-עדן יש לנו מכסה לכל תפקיד, והמכסה למנכ"לים של חברות נפט מלאה. לכן אתה לא יכול להיכנס לגן-עדן.
  המנכ"ל חשב על העניין מס' שניות, וביקש מפטריק להגיד כמה מילים לפני שהוא עוזב. כשפטריק הקדוש הסכים, המנכ"ל צעק בכל הכח לתוך גן-עדן: "מצאו נפט בגיהנום".

  תוך שניות כל המנכ"לים של חברות הנפט רצו מגן-עדן לגיהנום.
  פטריק התרשם מאוד מהיוזמה, ואמר למנכ"ל – יפה, עכשיו אתה מוזמן להיכנס לגן-עדן כיוון שהמכסה התרוקנה.
  אז המנכ"ל ענה לו – אתה יודע מה, נראה לי שגם אני אלך לגיהנום. אולי יש אמת לשמועות.

  הרבה שנים עברו מאז גראהם, אבל האנשים הם אותם האנשים, הבורסה היא אותה הבורסה, ובועות תמיד תהיינה בגלל שאנשים הם יצורים לא רציונליים. כמובן, שמי שמבין שמשהו לא נכון בתמונה הזאת בסין, יכול לעשות מזה כסף.

 11. מאת ברק‏:

  הזכרת לי את הקריקטורה הקלאסית הנ"ל:
  http://bunny1980.files.wordpress.com/2011/07/buy-buy-sell-sell.jpg?w=640&h=590

 12. מאת אסף נתן‏:

  אמיר- גם אני הסתכלתי על המניה (אג'יסן ראמן). הייתי אוכל שם כמעט כל יום בסין! יש שם אוכל נהדר!
  אני חייב לומר ששם אכלתי מזון מהיר ולא הרגשתי רגשות אשם – שם אתה אוכל מזון מהיר אבל בריא, או לפחות "סוג של" בריא. גם היה יפה לראות שיש להם הסטוריה ארוכה.
  אגב יש עוד מניה נהדרת שאני מתפלל שתיפול, שלא קשורה לאוכל – SA SA אם אתה מכיר. אנשים כאן לא כל כך יאהבו את המחיר אבל היא חברה נהדרת(סימול 178). היא תמיד יקרה, ומ 2009 היא עלתה פי 10. סיפור יפהפה.

 13. מאת אמיר‏:

  אסף, עכשיו אני סקרן – מתי הסתכלת על המניה ולמה לא קנית בסוף?

  הטיעון העיקרי שלי "נגד" החברה היה עלויות כח האדם העולות בסין, שכנראה יעלו בקצב יותר גבוה מהמהירות בה החברה יכולה לעלות את מחירי האוכל שלה (לא בטוח – אבל זה מה שהיה בשנתיים האחרונות ובהחלט הגיוני שזה יימשך בשנים הקרובות).

  לגבי האוכל עצמו, אכלתי שם פעם אחת והיה נחמד מאד, אבל דווקא במקרה של סין נראה לי שאני ואתה פחות מתאימים להיות ה"פרט המייצג", כי הרגשתי שההבדל בטעם ובהעדפת המנות ביני לבין מארחיי הסינים היה פשוט שמיים וארץ. אני התרשמתי גם מהסניפים עצמם וגם מההנהלה לפחות ממה שקראתי בדוחות השנתיים. אני חושב שיש שם פוטנציאל צמיחה יפה לכמה כיוונים שונים, ואני אוהב את זה (התרחבות בסין, יציאה מסין למדינות נוספות באסיה והסגמנט החדש יחסית של מכירת אטריות להכנה ביתית). בשורה התחתונה הרגשתי שהמוצר טוב, החברה טובה והתמחור אטרקטיבי.

  לגבי SA SA -לא הכרתי את הסיפור ואשמח לשמוע ממך קצת יותר פרטים, אבל על פניו היא נראית יקרה מאד בכל קנה מידה, אלא אם תספר לי איך הם הולכים לחזור לצמוח 30%-40% בשנה בשנים הקרובות…

 14. מאת רועי‏:

  גם אני הסתכלתי על המניה לאחר שאכלתי במספר ערים והתרשמתי מהאיכות של השירות והאוכל שנישמרה בכל מקום, אני חושב שזה מצביע על יעילות תפעולית מסויימת, כמו סטרבקס.

סגור לתגובות.