זהירות – אמ"מ

בהמשך הרשומה אני מתכוון לספק קישור לפורום שמצאתי לפני מספר ימים. אבל לפני כן אני חייב להוציא אזהרת אמ"מ (אתר ממכר מאוד). כל מי שחובב בנייה, תשתיות, רכבות וכו' מסתכן בהתמכרות מוחלטת לפורום הזה.

אבל לפני הקישור – עוד כמה מילים על בועת הנדל"ן בסין.

לפני כשלושה שבועות חזרתי מביקור בארץ, ואי אפשר שלא לשים לב להבדלים בין הנדל"ן בארץ לזה שבסין.

הלכתי מספר פעמים לעשות קניות בקניונים, והם תמיד היו מלאים בקונים. תמיד הייתה תנועה ערה של קונים בחנויות – לא סתם אנשים שמשוטטים, אלא היה אפשר לראות שאנשים עושים קניות. ביקרתי בשעות שפל ובקניונים לא מהמוכרים ומהגדולים בארץ – אלא בקניון עזריאלי במודיעין, בקניון ברמלה ואפילו בסתם מרכזי קניות קטנים – בכולם הייתה תנועה מאוד יפה של קונים. כמו שצריך להיות במצב נורמלי.

אבל בסין זה לא המצב. לפחות לא במספר קניונים שביקרתי. למשל, בקניון שנמצא ממש במרכז בייג'ינג ב Financial Street – אזור עמוס בבנייני משרדים רבי קומות ובבתי-מלון. ביקרתי בקניון הזה פעמיים באמצע היום ובשתי הפעמים הוא היה נטוש לגמרי. בפעם האחרונה הלכתי לשם בשביל לחטוף משהו לאכול. הקומה התחתונה (כמו שנהוג ברוב הקניונים בסין) מיועדת למסעדות ומזללות. אבל היחידים שאכלו שם היו המוכרים בקניון. אני וחבר שלי היינו היחידים שלא שייכים לסגל.

אפילו בואנג-פו-ג'ינג (Wang Fu Jing) שזה אולי רחוב הקניות המרכזי בבייג'ינג, החנויות לא מפוצצות כמו שציפיתי לראות, וזאת למרות שהרחוב עצמו מלא בתיירים.
הסינים טוענים שזה בגלל שביקרתי בקניונים בשעות הצהריים. בערב ובסופי שבוע הקניונים הרבה יותר מלאים. זאת טענה לגיטימית, אבל עובדה שבארץ זה לא המצב. כמו כן כשחייתי בסין לפני 10-15 שנה, גם המצב היה שונה. גם אז הייתי מבקר בקניונים בצהריים, והם תמיד היו מפוצצים בצורה קיצונית. לפני עשר שנים, בכל קניון בו ביקרתי בקושי יכולתי לזוז מרוב אנשים. אבל היום הקניונים שוממים. וזה ללא ספק מראה על עודף מאוד גדול בנדל"ן מסחרי בבייג'ינג.

בנדל"ן למגורים המצב די דומה. ביקרתי חבר שקנה לא מזמן דירה באחד מהמגדלים שנבנו לאחרונה בראשון לציון. הדיירים קיבלו את המפתחות לפני שנה, ולטענתו התפוסה בבניין עומדת על כ-80%. גם משיטוט בעיר במודיעין נראה כי ברגע שבניין נבנה, הוא מתמלא די מהר. אבל בסין זה ממש ממש לא המצב. בניינים בני שנה, אם הם נמצאים במיקום מעולה, מגיעים לתפוסה של 50%, ואם המיקום שלהם מרוחק, אז התפוסה לרוב לא מגיעה ל-20% או 30% אחרי שנה. אפילו אחרי 3-4 שנים מסיום הבנייה, התפוסה מגיעה רק לאזור ה-50%. זה לפחות ממה שאני רואה בעיניים וממה שקראתי וראיתי בכתבות כאן, אבל זה לא משהו שמבוסס על נתונים מוצקים.

כשיכתתו מנופיהם לאתים

ג'ים צ'אנוס אמר שהסימן הכי טוב לסוף בועת הבינוי בסין יהיה כשהמנופים יפסיקו לעבוד.

חשבתי איך אוכל לגלות את סיום הבועה קצת לפני ההמון, אומנם מסביבי ישנם כמה אתרי בנייה, אבל אלו לא בהכרח מהווים מדד מדויק למה שקורה בכל סין (למי שלא יודע, בסין, למשל, יש כ-100 ערים עם אכלוסיה של מליון ומעלה). אז הנה, מצאתי פורום מעניין וממכר מאוד שמתעמק באתרי בנייה בעולם – עם דגש, מן הסתם, על גורדי שחקים. המשתתפים בפורום מגיעים מכל העולם, אבל ישר רואים שהסיפור החם (בצורה לא מפתיעה) הוא סין וסין וסין. זה המקום עם האקשן היום (ובאופן מפתיע גם המפרץ הפרסי שמסתבר שעוד לא סיימו לבנות שם את כל מה החלו לפני 5 שנים). המשתתפים מעלים תמונות ומעדכנים כל כמה ימים על התפתחות הבנייה של גורדי השחקים. מי שיתעמק באתר (כמוני!!!!) יגלה שמות של ערים שהוא בכלל לא שמע עליהן (כמו HE FEI או SHEN YANG. טוב, מי שגר בסין מכיר את הערים האלו, אבל רוב הישראלים לא מכירים). ערים אלו מרימות מגדלים כאילו מדובר בבניית ארמונות בחול הים.

למי שלא מתכוון להתעמק יותר מדי בפורום (לא כולם משועממים כמוני), אז הנה כמה טעימות:

– שיאנג-לוו-ואן שבעיר טיאן-ג'ין – אזור מע"ר חדש שנבנה מחוץ לעיר ומורכב מכמות מרשימה של גורדי שחקים. אתם חייבים לראות את התמונות כדי להבין מה קורה בסין.

-יי-פו-דג'יה שבטיאן ג'ין – עוד אזור מע"ר חדש. גם כאן, חייבים לראות את התמונות כדי להאמין.

אם אתה חושבים שזה כל מה שהולך היום בטיאן-ג'ין אז אתם טועים. הנה תגובה ממישהו שגר בעיר:

The scary thing is that Xiangluowan is really just 1/2 of the project, (the other half being Yujiapu on the other side of the bend), and that these two together are still just a fraction of the overall construction taking place throughout the city. Chow Tai Fook, in TEDA, is on the other side of the light rail from Yujiapu, and there are hundreds of buildings being constructed in the city along the Hai River, (Kerry Center, Xiaobailou, Jinwan Plaza, Tianjin WFC), the soon to be started West Station CBD, the Hexi District Hai River CBD, and the Xiqing Development Area, (China 117), the new arts quarter, Nanjing Lu, Youyi Lu Financial Street, and hundreds upon hundreds of residential buildings/complexes throughout the entire municipality. It will be very interesting to see how they manage to fill up this whole area.

מה שקורה בטיאן-ג'ין זה כנראה קיצוני גם בקנה מידה סיני, אבל ערים אחרות לא נשארות הרבה מאחור. הנה רשימה ומעקב אחרי כל גורדי השחקים מעל 300 מטר שנבנים כיום בסין.

אז כמה גורדי שחקים קיימים היום בסין (אני לא מחשיב את טאייואן והונג-קונג)?
ישנם בדיוק 12 בניינים בגובה 300 מטר ומעלה עומדים וגמורים, אבל ישנם עוד 49 בתהליכי בנייה ו 55 שאושרו אבל עוד לא החלו להיבנות.
(לשם השוואה – בארה"ב כולה ישנם רק 14 גורדי שחקים מעל ל-300 מטר).

הפורום כולל גם דיונים על תשתיות – כמו רכבות, רכבות תחתית וכו' – מכל העולם. ממש ממש מעניין. למשל גיליתי שנכון להיום 43 ערים בסין בונות או עומדות לבנות רשת רכבות תחתית. אני מתכוון לעקוב באופן יום יומי אחרי הדיונים בפורום. מעבר לעובדה שנושאים אלו מאוד מעניינים, ככה גם ניתן להיות עם היד על הדופק, ולקבל מידע בזמן אמת על ההאטה שאני צופה שתתרחש בסין.

פורסם בקטגוריה כלכלה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

21 תגובות בנושא זהירות – אמ"מ

 1. מאת אייל‏:

  ננסה שוב, הפעם בלי אנגלית מעורבבת בעיברית 🙂

  בדיוק אחרי שקראתי את הפוסט הזה נכנסתי לאתר יאהו פיננס וראיתי בעמוד הראשי מאמר שנראה מתאים מאד לתיזה שלך:
  Look Out Below: Why Skyscrapers are Classic Bubble Indicators

  http://finance.yahoo.com/tech-ticker/look-out-below-why-skyscrapers-are-classic-bubble-indicators-536048.html?tickers=FXI,EEM,GLD,GDX,EWH,CHXX,CHII&sec=topStories&pos=9&asset=&ccode=

 2. מאת שלמה‏:

  עידו,
  האם התפוצצות בועת הנדל"ן מורה בהכרח על נפיל כל ענפי הבורסה בסין ולכן התמוטטות של המדד, או רק בחברות שעוסקות בנדל"ן. אני משקיע לטווח ארוך וקונה במנות את המדד הסיני. אני מתלבט עם עצמי האם כדאי למכור את כולו או פשוט להמשיך באותה תוכנית ואם תהיה מפולת, פשוט אמצע (מלשון ממוצע) אותה.

  תודה,
  שלמה

 3. מאת עדו מרוז‏:

  שלמה – אין לי מושג.

 4. מאת אלעד333‏:

  עידו,

  אני חושב שהתיאוריה שלך על בועת הנדל"ן בסין נכונה אבל עקב מספר סיבות לא שלם עם השורט שלך על VALE מה שגרם לי לנסות לחשוב על אופציות נוספות לשורט.
  האם הסתכלת על שורט על CAT?

  http://www.caterpillar.com/cda/files/2673342/7/Caterpillar_2009_Year_In_Review_English.pdf

  כפי שניתן לראות בפילוח מכירות בדו"ח השנתי,רוב הכנסות ענף הMachinery מגיעות מבניה ומכריה שע"פ התיאוריה שלך תיפגע לא פחות מענף הבנייה (החברה מציינת במצגת האחרונה שאחד ממנועי הצמיחה שלה הוא השקעה במגזר הכרייה).

  http://phx.corporate-ir.net/External.File?item=UGFyZW50SUQ9MzczNDMyMHxDaGlsZElEPTQxNzExNXxUeXBlPTI=&t=1

  תוסיף לנתונים לעיל את מכפיל הרווח הגבוה, חטיבת המימון שממנת חברות בניה וכריה ומבנה עלויות קבועות גבוה ותקבל חברה מעניינת לשורט על ענף הבנייה העולמי.

 5. מאת עדו מרוז‏:

  שורט על קטרפילר הוא לדעתי רעיון הרבה פחות טוב מואלי.
  קודם כל – רק חלק קטן מההכנסות שלהם מגיע מסין.
  שנית – מגוון המוצרים שלהם רחב מאוד. גם אם חלק גדול מהרווחים מגיע ממיכון, זה לא אומר שרוב המכונות הולכות לענף הבנייה. הרבה מהמכונות הולכות לתעשייה, תעשיית הנפט, כריתת עצים ועוד.
  ודבר אחרון ומאוד חשוב זה שהמוצרים שלה מתכלים וצריך להחליף אותם כל כמה שנים. זה מה שיפה בשורט על ואלי – ברזל לא מתכלה. רוב הברזל שנכרה אי פעם נמצא מעל לאדמה, ואפשר להשתמש בחלקו למיחזור.

 6. מאת Yaniv_Shanghai‏:

  בקשר למרכזי הקניות והקניונים הריקים, אני רואה את זה כל הזמן בשנחאי ולא ברור לי איך המקומות האלה ממשיכים לתפקד. בלא מעט קניונים שאני עובר בהם ביום יום המון חנויות פשוט עומדות ריקות. במיוחד קניוני היוקרה.
  עדו, התמונות של האזור החדש בטיאן-ג'ין בקישור ששלחת מאד מאד מזכירות את פו-דונג בשנחאי. גם הגיאוגרפיה וגם התכנון. פו-דונג גם היה מקום שומם עד לפני כמה שנים ועכשיו זה המרכז הפיננסי של סין. כנראה שהם רוצים לשחזר את ההצלחה בטיאן-ג'ין…

 7. מאת עדו מרוז‏:

  אני גם לא מבין איך החנויות מרוויחות. לדעתי הרבה לא מרוויחות.
  אישתי לימדה פעם את המנהל של אסקדה באסיה-פסיפיק, והוא אמר לה שהם פותחים כל חודש חנות חדשה בסין, אבל העסקים שם לא מי יודע מה בינתיים.
  יש לי הרגשה שהרבה חברות פותחות חנויות כי הן מאמינות שבעתיד הסינים ייקנו יותר. ככה זה בסין – בונים בתים בשביל ביקשו שיהיה קיים אולי עוד 20 שנה, ופותחים חנויות בשביל עוד 10 שנים.

  בקשר לפו-דונג, אם אני לא טועה, פו-דונג ממוקמת ממש מול הבונד. כלומר במרכז שנחאי. אבל המרכזים האלו בטיאן-ג'ין ממוקמים עשרות קילומטרים מהעיר. אין לי מושג מי ירצה לשכור משרד 30 ק"מ מהעיר.
  משהו רקוב מאוד בממלכת סין!

 8. מאת Yaniv_Shanghai‏:

  קראתי קצת על הנושא ובאמת נראה שזה לא ממש משהו שאמור להיות מקביל לפו-דונג אלא יותר משהו שאמור להיות מקביל לשנחאי כולה 🙂 לכן לדעתי המרחק לטיאן ג'ין לא ממש משנה כי אמנם האזור משוייך לטיאן-ג'ין אבל הם מפתחים שם עיר ענקית חדשה, בין-האי, ולא מרכז תעסוקתי לאנשים שגרים בטיאן-ג'ין. אני לא מכיר מספיק את הכלכלה והגיאוגרפיה של האזור בכדי לדעת אם יש לפרוייקט הגרנדיוזי הזה סיכוי להצליח או לא. לפי מה שכתוב בויקיפדיה באזור של בין-האי (העיר החדשה) יש לא מעט נפט וגז אז אולי עוד יקרה שם משהו..

 9. מאת יוני‏:

  חשבתי על הנושא של שורט ונראה לי שזה לא השקעת ערך טהורה כמו קניית חברה שהיא מתומחרת בפחות מערכה שבדרך כזאת או אחרת רווחיה יגיעו אל המשקיע בשורט יתכן שאכן התיאוריה שלך נכונה אך יתכן שהשוק יתמחר את החברה במחיר מטורף שיאלץ אותך לסגור פוזיציה בהפסד לדוגמא:ביפן בשיא של הבועה היו חברות שהגיעו לתמחור של מכפילי רווח מעל 1000 ובטוקיו באיזורים הכי יוקרתיים המחיר למטר רבוע הגיע למליון דולר.

  מעניין לציין שכעשור לאחר התפוצצות הבועה המחיר למטר רבוע בטוקיו באיזורים היוקרתיים היה אחוז אחד מהערך בשיא הבועה ועדיין זה היה המחיר הגבוה בעולם למטר רבוע בזמנו מה שמראה שלא ניתן לדעת מתי הערך של הנכס\מניה יגיע לערכו ההוגן זה יכול לקחת עשרות שנים.

  על אף שאני לא מרגיש הכי בנוח לעשות שורט פתחתי עוד פוזיצית שורט חוץ מואלי שכבר ירדה ביותר מ10% ממחיר השורט שלי לכן כרגע לא הגדלתי בואלי אלא שרטטי את 0939 ccb מה הביא אותי לעשות שורט דוקא על בנק ולא על חברות בניה סיניות זה ששווי השוק של ccb הוא באזור 230 מ' דולר וזה מקנה הגנה מסויימת מעלייה משוגעת בתמחור המניה ע"י השוק ולכן אני מאוד אוהב את גם את השורט על ואלי.הסיבות לשורט הם 1 אין כמעט מצב שפיצוץ בנדלן לא יפגע ברווחי הבנקים מכיוון שבנק זהו עסק מאוד ממונף מספיק שינוי קטן בהפרשות לחובות אבודים מסך הנכסים בשביל לגרום לפגיעה משמעותית ברווחי הבנק
  2 הבנק הוא בבעלות ממשלתית מה שאומר שהוא כנראה לא מנוהל טוב 3 ccb הוא המלוה הגדול בסין למשכנתאות ובכלל המומחיות העיקרית שלו זה בהלוואות של נדלן ותשתיות 4 החובות האבודים ב2010 היו 1.14% מסך הנכסים 5 הבנק נסחר בכמעט פ3 מההון 6 בנקאות זהו עסק מחזורי אין כמעט אף בנק גדול שלא נכנס לבעיות אחת לעשור 7 מוזר שבנק סיני שווה הרבה יותר מהבנקים הכי גדולים בארה"ב.
  פתחתי גם פוזיציה ב0688 גם כאן חיפשתי את אחת מחברות הבניה הסיניות הגדולות בשווי שוק אבל עם שווי שוק של כ15 מ' דולר אני עדיין מאוד מפחד מאיזה טירוף בתמחור מצד השוק לכן כרגע זאת יחסית פוזיציה קטנה אצלי.החברה מפרסמת עדכונים כל חודש על פעילויות ובפברואר לבד היא רכשה קרקעות אם אפשרויות בניה של 5 מליון מטר רבוע והיא כנראה שילמה הרבה כסף עליהם זה בדיוק מה שאני צריך שהחברה תרכוש עוד ועוד קרקעות ותשלם יותר ויותר מעניין לציין שהחברה גם מכרה הרבה דירות בפברואר, הנה לינק:
  http://www.coli.com.hk/En/Investor/Activities.aspx

  עוד דבר מעניין:למרות שרווחי החברה עולים בצורה מרשימה מאמצע 2009 המניה במגמת ירידה וזה מזכיר את חברות הבנייה בארה"ב שכבר ב2006 התחילו לרדת הרבה לפני שאנשים הבינו שיש בועה גדולה.

  עדו,הסינים שעוד גרים בדירות ישנות חייבים לעבור לדירות "נורמליות" או שהם גם ראויים למגורים?יש לך מושג כמה דירות ראויות למגורים יש בסין או כמה עודף ההיצע?

 10. מאת עדו מרוז‏:

  יניב, באמת קשה לדעת איך הדברים יתפתחו שם, אבל הנסיון מהשנים האחרונות מראות שכל הערים החדשות שבונים לא מצליחות למשוך אליהן תושבים – בין אם זה אורדוס במונגוליה הפנימית או עיר חדשה בפאתי קונמינג.
  אם אחרי 2-3 שנים ערים שלמות עומדות ריקות, קצת קשה לי להאמין שהן תתמלאנה בעתיד, כי עם כל שנה שעוברת הבלאי רק הולך וגדל והמקום פחות ופחות מושך.
  אני מעריך שהערים האלו שבונים ליד טיאן-ג'ין (זה לא העיר היחידה באזור שניבנת עכשיו) תשארנה ריקות. היום סין ניראת כמקום המבטיח בעולם, והעולם מסתכל בהערצה על כל הבנייה המסיבית במדינה, לדעתי תוך 10 שנים הבנייה הזאת תהפך לבדיחה הגדולה של העולם – עם מליוני בתים ריקים. נחיה ונראה.

  יוני, אתה צודק בקשר לשורט – זאת אכן הסכנה הגדולה – שהמניה תעלה ותעלה בלי סוף.
  בקשר למצוקת הדיור בסין, יש שני מעמדות היום. העירוניים ואלו שבאו מהכפרים. אצל העירוניים ממש אין מצוקת דיור, וזה בניגוד למה שהיה כאן לפני 15 שנים. מהבחינה הזאת הייתה כאן ממש מהפיכה.
  למשל, המורה הראשונה שלימדה אותי באוניברסיטה הייתה בגיל 30 בערך נשואה עם ילד (אחד כמובן). הם גרו בדירת חדר בלי מטבח, מקלחת או שירותים. בד"כ הם היו קונים אוכל מחדר האוכל באוניברסיטה, ומתקלחים במקלחות ציבוריות (כנ"ל לגבי שירותים). זה היה מאוד מקובל בסין בשנות ה-90. רק לסגל היותר בכיר היו דירות עם מקלחת.
  למשל, ההורים של אשתי ששנייהם היו מרצים גרו בדירה של בערך 60 מ"ר, אבל הם הצטופפו ביחד עם המשפחה של הבת שלהם (כלומר עוד 3 נפשות). מאז הם עברו פעמיים דירה, וכל פעם השתדרגו. היום הדירה שלהם בגודל של 120 מ"ר, שזה כבר נורמלי.
  זה פחות או יותר מה שקרה לרוב האוכלוסיה העירונית בסין – הם עברו ממגורים לא כל כך ראויים לבתים די גדולים.

  אבל המצב של העובדים מהכפרים לא השתפר כל כך. למשל, אלו שעובדים במסעדה בד"כ מקבלים מגורים ככל מתנאי התעסוקה שלהם. הם גרים בדירות משותפות – בערך 4 עובדים בחדר (מיטות קומותיים). מי שנשוי ומרוויח קצת יותר, יכול להשכיר "דירה" במגורי רכבות – ככה שזוג נשוי יכול לגור בחדר בודד, אבל להשתמש במקלחות ציבוריות.
  זה אומר שאצל האוכלוסיה שהיגרה מהכפרים עדיין קיימת מצוקת דיור. לעומת זאת קיים עודף בולט של דירות יוקרה. האמונה היא שהכפריים יעברו לגור מדירות משותפות לדירות יוקרה או לווילות במגרשי גולף – אשראי המאמין.

 11. מאת צאלון‏:

  עדו, אני מניח שהאמונה היא שהכפריים ישתדרגו לדירות קטנות יד שניה, ואלה שאכלסו אותן עד כה ישתדרגו גם הם וכן הלאה, כך שבסוף השרשרת גם דירות היוקרה החדשות יאוכלסו.

  אני לא טוען שהאמונה הזאת תתממש, אבל אני מתאר לעצמי שזאת פחות או יותר האמונה, ולא מה שתיארת.

 12. מאת עדו מרוז‏:

  צאלון, כן אתה צודק. אני מניח שזאת האמונה. למרות שאני עדיין מאמין שהמחשבה הזאת מגוכחת וצריך לזכור שאף אחד לא ירצה לקנות בית שעמד 5 או 10 שנים ריק ואין באזור לא בית חולים פעיל לא בתי ספר ולא חנויות. שזה פחות או יותר המצב בכל האזורים החדשים שבונים היום (אני לא מדבר על מרכזי הערים אלא על האזורים החדשים שרחוקים עשרות ק"מ מהציוויליזציה).

 13. מאת אלון‏:

  אסור לשכוח שלמדינה גדולה כזאת גם טעויות שנראות לנו גדולות לה הם קטנות.

 14. מאת עדו מרוז‏:

  אלון, כשאני בודק את הנתונים אני בודק אותם גם לנפש ולא רק במספרים מוחלטים.

 15. מאת עדו מרוז‏:

  יוני, הנה משהו שאולי יעניין אותך
  http://chovanec.wordpress.com/2011/04/01/chinese-banks-illusory-earnings/

 16. מאת ידידיה‏:

  אני מקווה שהפוסטים הישנים עדיין פתוחים לתגובות. רציתי רק להודות לך על כתיבתך עד כה, ולאחל לך המשך הצלחה בהשקעותיך. הענקת לי המון השראה.

 17. מאת Daniel‏:

  עדו,
  אני מצטרף לידידיה, תודה לך על הפוסטים הנפלאים ורצון לשתף ולעזור…
  למדתי ממך הרבה ואני בטוח שאמשיך ללמוד מהניתוחים שכבר היום נמצאים באתר.

  אז, שוב תודה רבה לך.

  בנוסף, אני רוצה להודות לאנשים אחרים ששתפו את כולנו ברעיונות השקעה גם כן מצוינים (WFC WARRANT, ETI… ) ונתנו הסברים מלאים.

  בהצלחה בהמשך הדרך!

 18. מאת cosmo‏:

  עדו,

  אני עוקב אחרי הבלוג שלך בקביעות (וזה הבלוג היחיד שאני קורא) מאז 2007, עוד לפני המשבר.
  למדתי ממך המון ומאוד נהניתי לקרוא את הפוסטים שלך. פעמיים בארבע השנים האלו גם יצא לי לרשום תגובה.

  בזמנו בעקבות הצעתך הפעלתי את הRSS גם לתגובות בבלוג ואני מבין לגמרי את ההרגשה שלך לאחרונה, גם בתור קורא זה כבר הפך מכביד לעקוב אחריהן.
  אני לא יודע אם ביטול התגובות לחלוטין לא יחליש את האפקטיביות שלו, אבל בכל אופן אני מקווה שתמשיך בכתיבה בבלוג, גם אם כלל לא תהיה אפשרות להגיב.

  בהצלחה לכולם ושימשיך להיות מעניין 🙂

 19. מאת רונית‏:

  עידו,
  הבלוג שלך ענה על צורך אינטלקטואלי ץוחוייה משותפת להרבה אנשים.סיעור המוחות הכלכלי ושיתוף בחוויות גם שלא קשורות נטו לחברות ומניות גרם להנאה לרבים מאיתנו.
  אין ספק שלמדתי או בעצם הבנתי כמה אני לא יודעת מספיק ואני עדיין במסע לימודי שימשך לדעתי שנים רבות ואיתם ההשקעות.
  אני מקווה שתמשיך לפרסם בבלוג.
  רציתי לומר לך תודה .
  אולי מישהו שיש לו בלוג או אחד מאיתנו שיפתח בלוג ונעביר את סיעור המוחות לשם?
  לא היה לי בלוג מעולם ואין לי מושג כמה זה מתיש אבל מכיון שהאנשים כאן נראה לי ישמחו להמשיך ולדון ביחד אפשר להגיע להסכם שבעל הבלוג לא חייב להגיב על כל תגובה ושכולנו נתחלק במתן התגובות.האם מישהו מרים את הכפפה?

 20. מאת GizM0‏:

  הי לעדו – תודה ובהצלחה.
  ממליץ למי מהחברים שרוצה להמשיך לדסקס לעבור לפורום השקעות בלי גורו:
  http://www.investbliguru.com

 21. מאת Daniel‏:

  יש עוד פורום טוב:
  http://www.long.co.il

סגור לתגובות.